Poniedziałek, 06 maja 2024
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 5915
Poniedziałek, 06 maja 2024
Sygnatura akt: I Ns 366/15

Tytuł: Sąd Rejonowy w Bytowie z 2016-03-02
Data orzeczenia: 2 marca 2016
Data publikacji: 19 października 2018
Data uprawomocnienia: 5 maja 2016
Sąd: Sąd Rejonowy w Bytowie
Wydział: I Wydział Cywilny
Przewodniczący: Wojciech Juszkiewicz
Sędziowie:
Protokolant: sekr. sądowy Natalia Stiene
Hasła tematyczne: Dziedziczenie Ustawowe
Podstawa prawna: 932§4kc

Sygn. akt: I Ns 366/15

POSTANOWIENIE

Dnia 2 marca 2016 r.

Sąd Rejonowy w Bytowie I Wydział Cywilny

w składzie następującym:

Przewodniczący: SSR Wojciech Juszkiewicz

Protokolant: sekr. sądowy Natalia Stiene

po rozpoznaniu w dniu 2 marca 2016 r. na rozprawie

sprawy z wniosku Z. S.

z udziałem K. M., T. K., J. H.

o stwierdzenie nabycia spadku

stwierdza, że spadek po B. S. ,

zmarłej dnia 21/08/2015 roku w C.,

ostatnio stale zamieszkałej w O., Gmina L.

na podstawie ustawy

nabył mąż spadkodawczyni Z. S. , syn B. i J. w udziale ½ części spadku oraz rodzeństwo spadkodawczyni: K. M. , córka W. i I., T. K. , córka W. i I. oraz J. H. , córka W. i I. w udziale po 1/6 części spadku każdy z nich.

Sygnatura akt Ns 366/15

UZASADNIENIE

Wnioskodawca Z. S. złożył wniosek o stwierdzenie nabycia spadku po zmarłej małżonce B. S. w oparciu o przepisy ustawy.

Uczestnicy postępowania K. M., T. K. i J. H. poparły wniosek.

SĄD REJONOWY USTALIŁ, CO NASTĘPUJE:

Spadkodawczyni B. S. zmarła w dniu 21 sierpnia 2015 roku w C.. Ostatnio stale zamieszkiwała w O., gmina L.. W chwili śmierci była zamężna z wnioskodawcą Z. S.. Spadkodawczyni nie sporządziła testamentu.

Bezsporne, nadto dowodzone: skrócony odpis aktu zgonu (k.10), zapewnienie spadkowe (k. 26).

Spadkodawczyni B. S. w swoim życiu zawarła jeden związek małżeński ze Z. S. w dniu 3 października 1998 roku. Z tego związku małżeńskiego nie urodziło się żadne dziecko. Spadkodawczyni nie miała żadnych dzieci własnych, pozamałżeńskich, ani przysposobionych.

W skład spadku wchodzi gospodarstwo rolne położone w O. oraz P., dla którego Sąd Rejonowy w Bytowie prowadzi księgę wieczystą o nr k.w.(...). Nikt ze spadkobierców nie został uznany za niegodnego do dziedziczenia ani nie składał oświadczenia o przyjęciu bądź odrzuceniu spadku. Matka spadkodawczyni I. T. zmarła 18 maja 2001 roku, zaś ojciec W. T. zmarł 17 września 1992 roku. Spadkodawczyni miała pięcioro rodzeństwa, tj. K. T., który zmarł jako bezdzietny kawaler 4 listopada 1969 roku, A. T., który zmarł 9 listopada 2014 roku jako bezdzietny kawaler, K. M., T. K. oraz J. H..

DOWÓD: zapewnienie spadkowe (k. 26), odpisy skrócone aktów stanu cywilnego (k.5, k. 13, k.31-34).

SĄD REJONOWY ZWAŻYŁ, CO NASTĘPUJE:

Powyższy stan faktyczny został ustalony przez Sąd w oparciu o zapewnienie spadkowe wnioskodawcy oraz odpisy aktów stanu cywilnego.

Zarówno treść złożonego przez wnioskodawcę zapewnienia spadkowego, jak również powołane wyżej dokumenty nie były kwestionowane ani przez wnioskodawcę ani przez pozostałych uczestników postępowania.

Sąd również nie stwierdził istnienia okoliczności, które mogłyby podważyć wiarygodność, któregokolwiek z dowodów.

Przeprowadzone dowody były w ocenie Sądu – co do zasady - spójne, jasne i logiczne. Wzajemnie się uzupełniały. Nie zawierały informacji sprzecznych czy wzajemnie się wykluczających. Sąd uznał je za w pełni wiarygodne.

Przepis art. 924 k.c. stanowi, iż spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy. Pojęcie „otwarcie spadku” oznacza, że z chwilą śmierci spadkodawcy należące do niego prawa i obowiązki majątkowe o charakterze cywilnoprawnym zmieniają swój charakter, stając się spadkiem, a więc pewną wyodrębnioną masą majątkową, poddaną przepisom prawa spadkowego. Prawa i obowiązki nie wygasające z chwilą śmierci danej osoby przechodzą, w drodze sukcesji generalnej, na określone podmioty. Z tą chwilą spadkobierca nabywa spadek (art. 925 k.c.).

Powołanie do spadku wynika z ustawy albo z testamentu (art. 926 §1 k.c.). Przy czym dziedziczenie ustawowe co do całości spadku następuje wtedy, gdy spadkodawca nie powołał spadkobiercy albo gdy żadna z osób, które powołał, nie chce lub nie może być spadkobiercą.

W niniejszej sprawie, wobec niesporządzenia przez spadkodawczynię testamentu, powołanie spadkobierców do spadku po B. S. nastąpiło w oparciu o przepisy ustawy.

Zgodnie z treścią art. 931 § 1 k.c. w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek. Stosownie zaś do treści art. 932 § 1 k.c. w brak zstępnych spadkodawcy powołani są do spadku z ustawy jego małżonek i rodzice.

Zgodnie z ustalonym w sprawie stanem faktycznym, spadkodawczyni nie miała dzieci, zaś jej rodzice zmarli przed jej zgonem, odpowiednio ojciec 17 września 1992 roku, zaś matka 18maja 2001 roku, zatem w przedmiotowej sprawie zastosowanie znajdzie przepis art. 932 § 4 k.c., art. 932 § 5 k.c. oraz art. 933 § 1 k.c.

Art. 932 § 4 k.c. stanowi, że jeżeli jedno z rodziców spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadł, przypada rodzeństwu spadkodawcy w częściach równych, zaś art. 932 § 5 k.c. stanowi, że jeżeli którekolwiek z rodzeństwa spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku pozostawiając zstępnych, udział spadkowy, który by mu przypadł, przypada jego zstępnym. Nadto zgodnie z art. 933 § 1 k.c. udział spadkowy małżonka, który dziedziczy w zbiegu z rodzicami, rodzeństwem i zstępnymi rodzeństwa spadkodawcy, wynosi połowę spadku.

Uwzględniając powyżej wskazane reguły rządzące dziedziczeniem ustawowym, Sąd stwierdził, że małżonek spadkodawczyni Z. S. na mocy art. 933 § 1 k.c. nabył połowę spadku, a mianowicie udział wynoszący 1/2 części. W chwili otwarcia spadku żyło troje rodzeństwa spadkodawczyni, tj. uczestniczki postępowania, dwaj bracia tj. K. T. oraz A. T. nie dożyli otwarcia spadku nie pozostawiając zstępnych.

Zgodnie z art. 932 § 4 k.c. udział w spadku, który miałby przypaść rodzicom spadkodawczyni, przypadł jej siostrom J. H., T. K. i K. M. w udziale wynoszącym po 1/6 części spadku.

.

Najczęściej czytane
ogłoszenia

Udostępnij