Sąd Okręgowy w Bydgoszczy
II Wydział Cywilny Odwoławczy
Tytuł: Sąd Okręgowy w Bydgoszczy z 2014-01-31
Data orzeczenia: 31 stycznia 2014
Data publikacji: 2 lipca 2018
Data uprawomocnienia: 31 stycznia 2014
Sąd: Sąd Okręgowy w Bydgoszczy
Wydział: II Wydział Cywilny Odwoławczy
Przewodniczący: Piotr Starosta
Sędziowie: Bogumił Goraj
Aurelia Pietrzak
Protokolant:
Hasła tematyczne: Egzekucja Z Nieruchomości
Podstawa prawna: art. 969 § 1 k.p.c.
Sygn. akt: II Cz 873/13
POSTANOWIENIE
Dnia 31 stycznia 2014 r.
Sąd Okręgowy w Bydgoszczy II Wydział Cywilny – Odwoławczy
w następującym składzie:
Przewodniczący – SSO Piotr Starosta
Sędziowie – SO Bogumił Goraj
SO Aurelia Pietrzak (spr.)
po rozpoznaniu w dniu 31 stycznia 2014 r. w Bydgoszczy
na posiedzeniu niejawnym
sprawy z wniosku Banku (...) S.A. z siedzibą w W.
z udziałem M. S.
o egzekucję świadczenia pieniężnego
na skutek zażalenia P. S. na postanowienie Sądu Rejonowego w Szubinie IX Zamiejscowy Wydział Cywilny w Żninie z dnia 2 lipca 2013 r., sygn. akt: IX Co 322/13
postanawia:
oddalić zażalenie.
Sygn. akt II Cz 873/13
UZASADNIENIE
Postanowieniem z dnia 2 lipca 2013 r. Sąd Rejonowy w Szubinie IX Zamiejscowy Wydział Cywilny z siedzibą w Żninie stwierdził utratę przez nabywcę P. S. rękojmi oraz wygaśnięcie skutków przybicia nieruchomości położonej w O., dla której Sąd Rejonowy w Szubinie prowadzi księgę wieczystą nr (...) udzielonego postanowieniem z dnia 25 kwietnia 2013 r.
W uzasadnieniu postanowienia Sąd Rejonowy wskazał, że nabywca został wezwany do uiszczenia reszty ceny nabycia w/w nieruchomości w terminie 14 dni. Wezwanie zostało doręczone w dniu 17 maja 2013 r., zaś nabywca uiścił wymaganą kwotę dopiero w dniu 7 czerwca 2013 r. Jednocześnie nabywca nie wnosił o oznaczenie dłuższego terminu uiszczenia ceny nabycia.
Na powyższe postanowienie zażalenie wniósł nabywca, wnosząc o jego anulowanie i zaliczenie wadium do ceny nabycia.
Sąd Okręgowy zważył, co następuje:
Zażalenie nie zasługuje na uwzględnienie.
Jak słusznie wskazał Sąd Rejonowy, termin do uiszczenia reszty ceny nabycia upływał z końcem czternastego dnia od momentu odebrania wezwania przez nabywcę, tj. z końcem dnia 31 maja 2013 r. Nabywca dokonał wpłaty dopiero w dniu 7 czerwca 2013 r. Okoliczności tych skarżący nie kwestionował.
Zgodnie z art. 969 § 1 k.p.c., jeżeli nabywca nie wykonał w terminie warunków licytacyjnych co do zapłaty ceny, traci rękojmię, a skutki przybicia wygasają. Uiszczoną część ceny zwraca się. Następstwa te sąd stwierdza postanowieniem, na które przysługuje zażalenie.
Zarzuty podniesione przez skarżącego w zażaleniu nie mogły zostać uwzględnione. Jeżeli skarżący zdawał sobie sprawę, że nie zdoła zachować terminu wskazanego przez Sąd powinien był złożyć wniosek o oznaczenie dłuższego terminu do uiszczenia ceny nabycia stosowanie do art. 967 zd. 2 k.p.c. Jeśli zaś nie zachował terminu bez swojej winy powinien złożyć wniosek o jego przywrócenie w ciągu tygodnia od czasu ustania przyczyny uchybienia terminu zgodnie z art. 168 § 1 k.p.c.
Wobec powyższego, niezachowania terminu do uiszczenia reszty ceny nabycia i biernej postawy nabywcy, Sąd Rejonowy zobligowany był do stwierdzenia utraty rękojmi i wygaśnięcia skutków przybicia, co też słusznie uczynił.
Mając na uwadze powyższe Sąd Okręgowy oddalił zażalenie jako niezasadne na mocy art. 385 k.p.c. w zw. z art. 397 § 2 k.p.c. w zw. z art. 13 § 2 k.p.c.