Sąd Okręgowy w Poznaniu
II Wydział Cywilny Odwoławczy
Tytuł: Sąd Okręgowy w Poznaniu z 2014-05-09
Data orzeczenia: 9 maja 2014
Data publikacji: 29 listopada 2018
Data uprawomocnienia: 9 maja 2014
Sąd: Sąd Okręgowy w Poznaniu
Wydział: II Wydział Cywilny Odwoławczy
Przewodniczący: Danuta Silska
Sędziowie: Ryszard Marchwicki
Marcin Miczke
Protokolant:
Hasła tematyczne: Skarga Na Przewlekłość
Podstawa prawna: art. 6 ust. 2 i art. 5 ust. 1 w zw. z 9 ust. 1 ustawy z dnia 17.06.2004r. (Dz.U. 179/1843) i art. 370 kpc w zw. z art. 397§2kpc
POSTANOWIENIE
Dnia 9 maja 2014 r.
Sąd Okręgowy w Poznaniu, Wydział II Cywilny – Odwoławczy
w składzie następującym:
Przewodniczący: SSO Danuta Silska /spr./
Sędziowie: SO Ryszard Marchwicki
SO Marcin Miczke
po rozpoznaniu w dniu 9 maja 2014 roku
na posiedzeniu niejawnym
sprawy ze skargi K. Z.
na przewlekłość postępowania prowadzonego przez Sąd Rejonowy Poznań – Stare Miasto w Poznaniu w sprawie o sygn. akt XII C (...)
p o s t a n a w i a:
odrzucić skargę.
/-/ Ryszard Marchwicki/-/ Danuta Silska/-/ Marcin Miczke
UZASADNIENIE
W dniu 5 maja 2014 r. K. Z.wniósł skargę na przewlekłość postępowania prowadzonego przez Sąd Rejonowy Poznań – Stare Miasto w Poznaniu w sprawie o sygn. akt XII C (...). W skardze tej domagał się zasądzenia na jego rzecz kwoty 10.000 zł z tytułu przewlekłości postępowania. Skarżący nie sformułował jednak żądania stwierdzenia przewlekłości w powyższej sprawie.
Sąd Okręgowy zważył, co następuje:
Zgodnie z art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 17 czerwca 2004 r. o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym lub nadzorowanym przez prokuratora i postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki (Dz. U. z 2004 r. nr 179 poz. 1843) skarga powinna zawierać żądanie stwierdzenia przewlekłości postępowania w sprawie, której dotyczy oraz przytoczenie okoliczności uzasadniających żądanie. Natomiast art. 9 ust. 1 tejże ustawy stanowi, iż skargę niespełniającą wymagań przewidzianych w art. 6 ust. 2 sąd właściwy do jej rozpoznania odrzuca bez wzywania do uzupełnienia braków. Skoro zatem skarga wniesiona w niniejszej sprawie nie zawiera żądania stwierdzenia przewlekłości postępowania, to na podstawie art. 9 ust. 1 wskazanej powyżej ustawy należało orzec jak w sentencji.
Nadto, zgodnie z art. 5 ust. 1 ww. ustawy skargę o stwierdzenie, że w postępowaniu, którego skarga dotyczy, nastąpiła przewlekłość postępowania, wnosi się w toku postępowania w sprawie.
Zatem skarga wniesiona po prawomocnym zakończeniu postępowania w sprawie podlega odrzuceniu. Celem skargi na przewlekłość jest bowiem zlikwidowanie opieszałości sądu przed którym sprawa zawisła poprzez wymuszenie należytej sprawności sądu i nadanie sprawie odpowiedniego biegu. Skarga na przewlekłość ma zapewnić szybką reakcję na trwającą zwłokę w czynnościach sądu. Wniesienie skargi na przewlekłość postępowania ma służyć dyscyplinowaniu czynności podejmowanych na danym etapie toczącego się jeszcze postępowania w określonej sprawie. Natomiast celem postępowania ze skargi na przewlekłość postępowania nie jest stwierdzenie faktu przewlekłości i ewentualne zasądzenie odpowiedniego odszkodowania. Skarga ta stanowi bowiem doraźną interwencję przeciwdziałającą trwającej przewlekłości postępowania. Po prawomocnym zakończeniu postępowania, którego dotyczy przewlekłość, kwestia zlikwidowania opieszałości sądu oraz spowodowania nadania sprawie właściwego biegu stają się bezprzedmiotowe (tak np. postanowienie SN z 19 stycznia 2006 r., III SPP 165/05, OSNP 2006/23-24/376; postanowienie SN z 7 czerwca 2006 r., III CSP 1/06, Lex nr 347333).
Odnosząc powyższe do niniejszej sprawy stwierdzić należy, że w sprawie o sygn. akt XII C (...)postanowieniem z dnia 29 kwietnia 2014 r. Sąd Okręgowy w Poznaniu oddalił zażalenie K. Z.na zarządzenie z dnia 5 lutego 2014 r. o zwrocie pozwu. Zatem w dniu 29 kwietnia 2014 r. sprawa ta została prawomocnie zakończona. Natomiast skarga na przewlekłość postępowania została wniesiona w dniu 5 maja 2014 r., a zatem już po prawomocnym zakończeniu postępowania w sprawie.
Dlatego też rozstrzygnięcie Sądu znajduje swą podstawę także w art. 370 w zw. z art. 397 § 2 k.p.c. i w zw. z art. 8 ust. 2 ustawy o skardze (…).
/-/ Ryszard Marchwicki/-/ Danuta Silska/-/ Marcin Miczke