Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim
II Wydział Cywilny Odwoławczy
Tytuł: Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim z 2013-09-23
Data orzeczenia: 23 września 2013
Data publikacji: 20 września 2016
Data uprawomocnienia: 23 września 2013
Sąd: Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim
Wydział: II Wydział Cywilny Odwoławczy
Przewodniczący: Jarosław Gołębiowski
Sędziowie: Stanisław Łęgosz
Mariusz Kubiczek
Protokolant: st. sekr. sąd. Beata Gosławska
Hasła tematyczne: Wznowienie Postępowania
Podstawa prawna: art. 401 pkt 2 kpc
Sygn. akt II Ca 439/13
WYROK
W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
Dnia 23 września 2013 roku
Sąd Okręgowy w Piotrkowie Tryb. Wydział II Cywilny Odwoławczy w składzie:
Przewodniczący | SSO Jarosław Gołębiowski (spr.) |
Sędziowie | SSO Stanisław Łęgosz SSR del. Mariusz Kubiczek |
Protokolant | st. sekr. sąd. Beata Gosławska |
po rozpoznaniu w dniu 16 września 2013 roku w Piotrkowie Trybunalskim
na rozprawie sprawy ze skargi J. T. działającej w imieniu własnym oraz małoletnich W. T. , M. T.
przeciwko M. P.
o wznowienie postępowania w sprawie II Ca 357/13 Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim z powództwa M. P. przeciwko J. T. zakończonym prawomocnym wyrokiem z dnia 13 czerwca 2013 roku
oddala skargę i nie obciąża skarżącej J. T. kosztami postępowania odwoławczego.
Na oryginale właściwe podpisy
Sygn. akt II Ca 439/13
UZASADNIENIE
W dniu 24 czerwca 2013r. J. T. złożyła skargę o wznowienie postępowania zakończonego prawomocnym wyrokiem Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim z dnia 13 czerwca 2013r. w sprawie II Ca 357/13.
Skarżąca w swej skardze domagała się wznowienia postępowania w sprawie, wstrzymanie wykonania wyroku.
Sąd Okręgowy zważył, co następuje:
Skarga o wznowienie postępowania nie zasługuje na uwzględnienie.
Uruchomienie postępowania sądowego uwieńczonego prawomocnym wyrokiem ograniczone jest do sytuacji wymienionych w art. 400 i następnych kpc. Jest tak dlatego ponieważ skarga stanowi nadzwyczajny środek odwoławczy zmierzający do wzruszenia orzeczenia już prawomocnego. Wykładnia zatem przepisów o wznowienie postępowania powinna być dokonywana ściśle. ( por. np M. Sawczuk, wznowienie postępowania cywilnego, Warszawa 1970, s.28).
Autor skargi podstaw wznowienia upatruje w treści art. 401 pkt 2 kpc. W jego bowiem ocenie postępowanie w sprawie C 75/13 było dotknięte nieważnością. Jako przejaw nieważności zostało wskazane pozbawienie skarżących możliwości działania.
Tak sformułowany zarzut w realiach rozpoznawanej sprawy jest nietrafny i nie może odnieść zamierzonego skutku.
Literalne brzmienie w/w przepisu jednoznacznie wskazuje, iż uprawnionym do żądania wznowienia, min. z powodu pozbawienia możliwości działania jest strona, nie zaś osoba trzecia, która nie miała przymiotu powoda lub pozwanego.
Wyjątek od tej zasady musi znaleźć swoje umocowanie w ustawie ( por. np. art. 56 § 1 kpc, art. 79 kpc oraz wyrok SN z 9.01.1998r. III CKN 315/97, OSNC 1998/7-8/125).
Z akt sprawy wynika, iż z naruszeniem art. 15 ust. a ustawy z dnia 21 czerwca 2001 roku o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego (Dz.U. Nr 31, poz. 266 z późn. zmianami) nie zostali wezwani w charakterze pozwanych małoletni.
Powyższe musi prowadzić do wniosku, że w/w nie posiadali statusu strony. W konsekwencji należało stwierdzić, iż nie są oni legitymowani do domagania się wznowienia postępowania w sprawie, która była prowadzona bez ich udziału.
Zapadły wyrok nie dotyczył ich praw. Bezprzedmiotowe są więc rozważania, iż zostali pozbawienia możności działania.
Inne natomiast argumenty przemawiały za oddaleniem skargi J. T.. W sprawie o eksmisję w/w wskazana była jako pozwana. Lektura akt wskazuje, że aktywnie brała udział w tym postępowaniu. Uczestniczyła w rozprawach. Reprezentowana była przez pełnomocnika profesjonalistę.
Akta sprawy w żaden sposób nie uprawniają do stwierdzenia, iż była ona pozbawiona możności działania. Orzeczenie końcowe Sądu I instancji było poddane kontroli drugoinstancyjnej. Wywiedziona przez nią apelacja została oddalona. Z tych więc przyczyn także w odniesieniu do niej nie zaistniała podstawa wznowienia, o której mowa w art. 401 pkt 2 kpc.
Wskazać także należy, iż wniesiona przez pozwanego apelacja ( por. k.28 i.n. akt IC 75/13) ograniczała się do zaskarżenia jedynie rozstrzygnięcia dotyczącego lokalu socjalnego. W pozostałym zakresie jej autorka wyroku sądu I instancji nie kwestionowała. Tymczasem wniesiona skarga zmierza do wzruszenia całego wyroku tj. także w zakresie orzeczonej eksmisji.
Sąd dostrzega sygnalizowany w skardze problem realizacji przez skarżącą obowiązków opiekuńczych. Zagadnienie to należy powiązać z możliwością realizacji tytułu wykonawczego. Problem ten wykracza jednak poza granice badania w niniejszym postępowaniu.
Z tych więc przyczyn i na podstawie art. 412 § 2 kpc należało wniesioną skargę oddalić.
Na oryginale właściwe podpisy