Piątek 24 września 2021 Wydanie nr 4960

Cywilna procedura

Klauzula wykonalności na b.t.e.

sebus napisał w dniu 11.06.2008 o godzinie 11:38:23 :

Jest tak: dostałem przekazany z innego sądu wg właściwości miejscowej wniosek o nadanie klauzuli wykonalności b.t.e. Wniosek ten wpłynął do tamtego sądu w 2004r. !!!!! i dopiero przedwczoraj go dostałem, a postanowienie o przekazaniu było też z 2004. Nie wnikając w szczegóły dlaczego dopiero po 4 latach sprawa wpłynęła do mnie problem tkwi gdzie indziej: w umowie kredytu dłużnik poddał się rygorowi egzekucji ze stwierdzeniem :"...bank może wystawić b.t.e. w terminie do 02.05.2007r.......". I teraz pytanko czy w świetle art. 97 ust 2 Prawa bankowego wyżej zacytowany zwrot mam uznać za termin do którego bank może wystąpić o nadanie klauzuli wykonalności ? W roku 2004 ten termin był zachowany, ale wydaje mi się, że ten termin jest terminem materialnym dlatego nie mogę uznać, ze wniosek wpłynął w terminie jedynie do niewłaściwego sądu a ja mogę nadać klauzulę bez przeszkód. Co wy na to?

5Misiek napisał w dniu 11.06.2008 o godzinie 13:06:21 :

Termin zastrzeżony w umowie dotyczy tylko i wyłacznie okresu, w którym bank może wystawić bte. Zakresem kognicji będzie więc tylko i wyłącznie ta kwestia. Nawet złożenie wniosku do sądu po takim terminie nie ma żadnego znaczenia, istona jest tylko data wystawienia bte przez bank.
Proponuję nadać klauzulę.
Pozdrawiam.

alutka napisał w dniu 11.06.2008 o godzinie 18:57:10 :

Zgadzam się z 5Miśkiem. Również nadałabym klazulę wykonalności b.t.e. w takim wypadku :smile:

vanilka napisał w dniu 11.06.2008 o godzinie 21:29:45 :

Ty lepiej ich zapytaj czy oni podtrzymują ten wniosek, bo może przez ten czas wystąpili z drugim wnioskiem, doszło do spłaty, albo .... 1000 innych zdarzeń miało miejsce.

Co do tego terminu to zwróć uwagę na zmianę treści przepisu pr. bankowego (chyba 97). Wcześniej ( w 2004 roku) umowa miała zawierać termin wystawienia bte, a teraz po nowelizacji termin wystąpienia do sądu z wnioskiem (z tego co pamiętam - bez przepisu). Badasz więc na chwilę zawarcia umowy właściwą treść oświadczenia o poddaniu się egzekucji.

Pawnik napisał w dniu 11.06.2008 o godzinie 23:48:41 :

"vanilka" napisał:

Ty lepiej ich zapytaj czy oni podtrzymują ten wniosek, bo może przez ten czas wystąpili z drugim wnioskiem, doszło do spłaty, albo .... 1000 innych zdarzeń miało miejsce.


1000 innych zdarzeń nie jest badane w klauzulówce. Oczywiście, że nadać i to w terminie 3 dni , a nie wdawać się w korespondencję...

vanilka napisał w dniu 12.06.2008 o godzinie 17:59:50 :

Pawnik - tylko zauważ, że od złożenia wniosku o klauzule minęły 4 lata! O ile w tym czasie wierzyciel był bezczynny to według mnie on nie chce nadania tej klauzuli. Właściwie to można stwierdzić, że to postępowanie klauzulowe (jako egzekucyjne) uległo w tym czasie umorzeniu z mocy prawa z powodu bezczynności wierzyciela.

Paweł napisał w dniu 13.06.2008 o godzinie 13:54:00 :

Nadać, nadać- badamy przesłanki wg stanu na dzień złożenia oświadczenia opoddaniu się egzekucji, skoro wtedy wymadano podania daty do kiedy można wystawić tytuł, a nie wystąpić o nadanie klauzuli, to brak podstaw do odmowy.

kate napisał w dniu 24.06.2008 o godzinie 22:37:46 :

Oczywiście dołączam się do głosów na tak i to szybko. O charakterze terminu z art. 97 PrBank ładnie kiedyś pisał TK, bo była badana właśnie kwestia tych terminów, w związku z nowelizacją PrBank w 2004 r.

sponn napisał w dniu 24.06.2008 o godzinie 23:23:53 :

"kate" napisał:

Oczywiście dołączam się do głosów na tak i to szybko. O charakterze terminu z art. 97 PrBank ładnie kiedyś pisał TK, bo była badana właśnie kwestia tych terminów, w związku z nowelizacją PrBank w 2004 r.


Od razu tam szybko... 4 lata polezalo to jeszcze tydzien polezec moze.

Swoja droga to sprawny sekretariat w tym sadzie przekazujacym


Ja bym nadal klauzule na bte i wszystko. Choc jak otrzymaja postanowienie w banku to sie pewnie zdziwia troche (o ile w ogole uda sie to doreczyc bo banku moze juz nie byc - przejecie, upadlosc, przeksztalcenie, ze nie wspomne o zmianie adresu)

ubilexibi napisał w dniu 25.06.2008 o godzinie 10:45:22 :

Klauzulę trzeba nadać.

No i oczywiście art. 823 k.p.c. nie ma tu zastosowania, bo nadając klauzulę sąd działa nie jako organ egzekucyjny, ale sąd egzekucyjny.

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.