Niedziela 19 września 2021 Wydanie nr 4955
mefisto napisał w dniu 11.06.2008 o godzinie 16:32:03 :

Słuchajcie, co waszym zdaniem powinienem zrobić? Mam taką sytuację:
W jednej ze spraw wydałem nakaz, który sie uprawomocnił. Tytuł wykonawczy doręczyłem pełn. powoda. Następnie pełnomocnik powoda wniósl o sprostowanie tego nakazu. Wydalem więc postanowienie o sprostowaniu, doręczyłem a następnie uprawomocniłem to postanowienie po czym pełnomocnik pisze mi pismo, że ponownie wnosi o sprostowanie tego nakazu (zostało to juz uczynione i nakaz nie zawieral zadnych innych bledów) i zalącza mi do tego wniosku tytuł wykonawczy, ktory pierwotnie otrzymał. Teraz mam pytanie jaka jest u was praktyka, czy zwracacie stronie wczesniej wydany tytuł czy też łączycie go z prawomocnym postanowieniem o sprostowaniu i doreczacie go stronie. U mnie wydziale byla tez praktyka, ze anulowano ten poprzedni tytul i wydawano nowy sprostowany ale dla mnie to raczej kombinacja alpejska.
Sam uwazam, ze tytuł wykonawczy powinienem zwrocic stronie, wyslac jej postanowienie o sprostowaniu i z tymi dwoma orzezceniami powinna isc do komornika. Ewentualnie niech wniesie o stwierdzenie prawomocnosci tego postanowienia o sprostowaniu. Jak myslicie?

jarocin napisał w dniu 11.06.2008 o godzinie 17:58:53 :

Wg mnie zaproponowane przez Ciebie rozwiązanie jest jedynym możliwym. Nie ma podstaw do "anulowania" tytułu lub wydania nowego uwzględniającego postanowienie. Ja przynajmniej tak bym zrobił jak proponujesz.

kudłaty napisał w dniu 12.06.2008 o godzinie 14:14:40 :

spotkałem się z taką kombinacją alpejską polegającą na tym, że wzywało się stronę do zwrócenia wydanego tytułu wykonawczego z omyłką, pozostawiało ten w aktach i wydawało się nowy. To raczej jest faktycznie rozwiązanie bez podstawy prawnej jakiejkolwiek.
Moim zdaniem rozwiązanie wynika z art. 350 par. 2 zdanie 1 in fine kpc. Mianowicie, na żądanie strony na wydanych już odpisach orzeczenia, w tym również na tym stanowiącym tytuł wykonawczy należy umieścić wzmiankę o sprostowaniu. Tak sporządzony tytuł powinien być wystarczający do prowadzenia egzekucji. Nie ma oczywiście także przeszkód, by prócz tego wydać stronie odpis prawomocnego postanowienia o sprostowaniu. Jednakże tytuł wykonawczy ze wzmianką o jego sprostowaniu prawomocnym postanowieniem jest wystarczający do prowadzenia egzekucji.
Także może temu pełnemu chodziło tylko o tę wzmiankę?

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.