Czwartek, 23 maja 2024
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 5932
Czwartek, 23 maja 2024

Forum sędziów

licytacja z nieruchomości a art. 58 kc

sebus
13.06.2008 10:26:36

Czy licytacja z nieruchomości prowadzona przez Komornika pod nadzorem sądu jest czynnością prawną, która podlega sankcji z art. 58 kc?

kudłaty
13.06.2008 10:32:45

raczej chyba nie: poszukaj, jest takie orzeczenie dotyczące konieczności lub raczej braku konieczności, jak uważa SN, wyrażenia zgody przez małżonka na nabycie nieruchomości do majątku wspólnego w drodze licytacji z kpc, z którym notabene się nie zgadzam
ale tam jest dużo wywodów w kwestii tego, czym się to różni, to nabycie, od czynności prawa materialnego; bij zabij, nie pamiętam z kiedy ono, ale jakoś po nowelizacji kro ostatniej dużej musiało być

sebus
13.06.2008 10:44:56

Dzięki kudłaty, poszperam coś w orzecznictwie, jak znajdę to napiszę co i jak

[ Dodano: Pią Cze 13, 2008 10:48 am ]
No i chyba znalazłem OSNC 2008/2/22. Nówka sztuka ta uchwała. I chyba mój problem się rozwiązał

ubilexibi
26.06.2008 16:50:12

Nabycie nieruchomości na licytacji jest dokonywane w drodze czynności procesowej, która ma skutki materialnoprawne. Do jej oceny nie stosuje się więc art. 58 k.c. K.p.c. samodzielnie bowiem określa skutki wadliwych czynności procesowych.

Beatka
27.06.2008 16:08:56

"kudłaty" napisał:

raczej chyba nie: poszukaj, jest takie orzeczenie dotyczące konieczności lub raczej braku konieczności, jak uważa SN, wyrażenia zgody przez małżonka na nabycie nieruchomości do majątku wspólnego w drodze licytacji z kpc, z którym notabene się nie zgadzam
ale tam jest dużo wywodów w kwestii tego, czym się to różni, to nabycie, od czynności prawa materialnego; bij zabij, nie pamiętam z kiedy ono, ale jakoś po nowelizacji kro ostatniej dużej musiało być



Ja coś na ten temat znalazłam w Biuletynie Sądu Najwyższego na stronie internetowej. Jest to dosyć nowe orzeczenie. Nie mam teraz namiarów i już nie znajdę, ale było, tego jestem pewna.

Joasia
24.11.2008 01:37:58

No trzeba pamiętać o tym, że tzw. sprzedaż na licytacji to nie jest umowa sprzedaży; to w ogóle nie jest czynność prawna dwustronna. To jest nabycie pierwotne (jak zasiedzenie np.). To dlatego 58 nie ma tu zastosowania. I to dlatego nie trzeba tu zgody współmałżonka.

kreaounds
19.07.2009 o 12:45

Dobry wieczór Panie i Panowie Sędziowie!
Potrzebuję Waszej pomocy w sprawie, której jestem stroną. (Jeśli administrator przesunie mój wątek do działu Help for student nie obrażę się…) 🙏🏻

Sprawa rzecz jasna cywilna.

Otrzymałem wyrok pierwszej instancji, mój „rofesjonalny pełnomocnik” nie spisał się. Jestem z niego niezadowolony i chcę mu cofnąć pełnomocnictwo, zabrać dokumenty i pójść dwie ulice dalej do innej kancelarii, ale nagli mnie termin na odwołanie. Nie chcę oczywiście, aby je pisał mój dotychczasowy pełnomocnik.

Jak wygląda zatem procedura zmiany pełnomocnika. Nowy adwokat musi w końcu zapoznać się z kilkoma tomami akt, a na to potrzeba czasu - czas na odwołanie biegnie…

Wiem, że termin na odwołanie jest określony w ustawie. Czy sąd w takim wypadku (zmiana pełnomocnika, który musi zapoznać się z aktami) może go wydłużyć? Jeśli tak, to o ile?

Darkside
19.07.2009 o 13:23

sorrki ale porad prawnych nie udzielamy ❌

kreaounds
19.07.2009 o 13:44

Po poradę prawną pójdę do nowego adwokata w poniedziałek, ale od Was chciałem się dowiedzieć czego mogę się spodziewać.

Co do porad prawnych. Gdybyście ich udzielali to na pewno zarobilibyście więcej niż w sądzie.

Pozdrawiam.

Darkside
19.07.2009 o 15:27

co innego pomoc w rozwiązywaniu kazusów na poziomie akademickim, co innego pomoc w konkretnej sprawie.