TK orzekł 12 czerwca 2008 r., że art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług jest zgodny z art. 2 Konstytucji (K 50/05). Chodziło m.in. o opodatkowanie VAT-em wynagrodzenia biegłych sadowych i pełnomocnikow z urzedu.
http://www.trybunal.gov.pl/Rozprawy/2008/rozprawy.htm
Wynika, z tego ze od wynagrodzeń biegłych trzeba naliczac VAT! Jak wynika z informacji "Rzeczpospolitej" z 13 czerwca 2008 r. Sedzia Marek Mazurkiewicz podajac ustne motywy wyroku wskazał, iż de lege lata biegli "vatowcy" musza odprowadzac VAT, ale podatek ten nie nalezy do kosztów sadowych w sprawach cywilnych, nie moze byc zatem wyplacany przez Sąd. Trybunal podzielil zatem stanoiwsko SN wyrazone w uchwale wskazanej juz wczesniej na forum.
"Trybunał postanowił zasygnalizować Sejmowi, Ministrowi Sprawiedliwości i Ministrowi Finansów potrzebę podjęcia inicjatywy prawodawczej w przedmiocie luki prawnej w regulacjach dotyczących zasad i procedury zaliczania podatku od towarów i usług do kosztów sądowych z tytułu należności dla poddanych opodatkowaniu tym podatkiem biegłych sądowych i innych osób wykonujących czynności im zlecane w postępowaniu sądowym, dochodzeniowym i administracyjnym".
Póki co biegli powinni płacić VAT ze swoich środków, co nie jest w porządku. Ja zamierzam w dalszym ciagu zarządzać wypłatę VAT-u ze środków SP, a reszty z zaliczek stron.
A ja konsekwentnie zaliczam VAT do składników wynagrodzenia biegłego i rozliczam na ogólnych zasadach.
Na dziś też traktujemy Vat jako element kosztów. Nie ma podstaw by Skarb Państwa płacił. (zresztą i nam płaci jakby bez vatu) A co na te wypłaty księgowość?
wrzućcie tu orzeczenie SN, o którym piszecie, dotyczące vatu
A co na te wypłaty księgowość?
"arczi" napisał:
wrzućcie tu orzeczenie SN, o którym piszecie, dotyczące vatu
A co na te wypłaty księgowość?
Otóż u nas księgowość pełni funkcję służebną. Chociaż czasem próbuje wybić się na niepodległość i decydować o treści orzeczeń. Ale nie pozwalamy na to.