Niedziela 22 maja 2022 Wydanie nr 5200

Cywilna procedura

adres do korespondencji w Irlandii

marrta napisał w dniu 24.06.2008 o godzinie 17:33:40 :

mam sprawe o regres i alimenty, jest po uchyłc, więc postanowiłam skoncentrowac materiał doowdowy jak sie da najszybciej i kończyć
a tu Pani powódka zrobiła tak - po wyznaczeniu przeze mnie pierwszego terminu, nie odebrawszy jeszcze prawdopodobnie wezwania (tak wynika z moich prostych obliczeń matematycznych) - zlożyła do akt sprawy pismo procesowe, w którym wskazuje "adres do korespondencji" w irlandii. Pelny, ulica, mmiast etc. jak to traktować?

1. czy strona ma prawo wskazać adres do korespondencji za granicą? ona nie wskazuje, że jest to jej nowy adres zamieszkania.
wydaje mi sie, ze nie ma takiej możliwości, dodatkowo 1135 kpc mówi o osobach zamieszkałych za granica i ich obowiązku wskazania adresu do doręcze w kraju.

2. czy mam ją wezwac (w trybie OZ???) do sprecyzowania, czy jest to adres do korespondencji (i natrafiam ponownie na pytanie z punktu 1.) czy adres zamieszkania(jesli tak - sytuacja jasna - pouczam o 1135 i już)

3. jesli przyjme, że nie ma możliwości wskazywania adresu do doręczen za granicą to co _ czy pismo a/a (sprytna strona napisze potem w apelacji - nie znam prawa, chodziło mi o to, że mieszkamm w Irlandii)

jak myslicie - jak wyjść z tej sytuacji???

Petrus napisał w dniu 24.06.2008 o godzinie 17:59:04 :

na tzw. czuja - rzekłbym co następuje:
potraktuj adres jako nowy zamieszkania, wezwij do wskazania adresu do doręczeń...
ale słuchaj głosów, które mam nadzieję nastąpią, tj. doświadczonych. pozdrawiam

ubilexibi napisał w dniu 25.06.2008 o godzinie 10:58:34 :

Wydaje się, że rozwiązanie zaproponowane przez Petrusa jest słuszne. Zatem, należy potraktować to pismo jako wskazanie nowego adresu miejsca zamieszkania i zastosować art 1135 k.p.c.

Jeżeli jest to nowe miejsce zamieszkania, to wtedy wszystko o.k.

Jeżeli natomiast strona odpisze, że nadal na stałe mieszka w Polsce, ale wnosi o dokonywanie doręczeń na adres w Irlandii, uznałbym wskazanie takiego adresu do doręczeń za nieskuteczne i doręczałbym na adres w Polsce.

marrta napisał w dniu 26.06.2008 o godzinie 15:44:48 :

dzieki wielkie,
mam pomiedzy tymi samymi stronami jeszcze Co i Nsm, więc w nsm wyśle w Nsm kuratora, aby sporządzil wywiad na okolicznośc, czy pani X nie przebywa nadal pod tym adresem, a jesli nie , to pobyt pani X za granicą ma charakter czasowy, ett. Jesli to nic nie da, to zrobie tak:
1. albo uznam że wskazala adres do korespondencji za granicą, co jest nieskuteczne i bede wzywac na ostatni znany adres zamieszknia w Pl;
albo:
2. uznam za nowy adres zamieszkania i doręcze w trybie OZ pouczenie o 1135 kpc i dalej wiadomo...

diękuje za pomoc

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.