Sobota, 18 maja 2024
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 5927
Sobota, 18 maja 2024

Forum sędziów

adres do korespondencji w Irlandii

marrta
24.06.2008 17:33:40

mam sprawe o regres i alimenty, jest po uchyłc, więc postanowiłam skoncentrowac materiał doowdowy jak sie da najszybciej i kończyć
a tu Pani powódka zrobiła tak - po wyznaczeniu przeze mnie pierwszego terminu, nie odebrawszy jeszcze prawdopodobnie wezwania (tak wynika z moich prostych obliczeń matematycznych) - zlożyła do akt sprawy pismo procesowe, w którym wskazuje "adres do korespondencji" w irlandii. Pelny, ulica, mmiast etc. jak to traktować?

1. czy strona ma prawo wskazać adres do korespondencji za granicą? ona nie wskazuje, że jest to jej nowy adres zamieszkania.
wydaje mi sie, ze nie ma takiej możliwości, dodatkowo 1135 kpc mówi o osobach zamieszkałych za granica i ich obowiązku wskazania adresu do doręcze w kraju.

2. czy mam ją wezwac (w trybie OZ???) do sprecyzowania, czy jest to adres do korespondencji (i natrafiam ponownie na pytanie z punktu 1.) czy adres zamieszkania(jesli tak - sytuacja jasna - pouczam o 1135 i już)

3. jesli przyjme, że nie ma możliwości wskazywania adresu do doręczen za granicą to co _ czy pismo a/a (sprytna strona napisze potem w apelacji - nie znam prawa, chodziło mi o to, że mieszkamm w Irlandii)

jak myslicie - jak wyjść z tej sytuacji???

Petrus
24.06.2008 17:59:04

na tzw. czuja - rzekłbym co następuje:
potraktuj adres jako nowy zamieszkania, wezwij do wskazania adresu do doręczeń...
ale słuchaj głosów, które mam nadzieję nastąpią, tj. doświadczonych. pozdrawiam

ubilexibi
25.06.2008 10:58:34

Wydaje się, że rozwiązanie zaproponowane przez Petrusa jest słuszne. Zatem, należy potraktować to pismo jako wskazanie nowego adresu miejsca zamieszkania i zastosować art 1135 k.p.c.

Jeżeli jest to nowe miejsce zamieszkania, to wtedy wszystko o.k.

Jeżeli natomiast strona odpisze, że nadal na stałe mieszka w Polsce, ale wnosi o dokonywanie doręczeń na adres w Irlandii, uznałbym wskazanie takiego adresu do doręczeń za nieskuteczne i doręczałbym na adres w Polsce.

marrta
26.06.2008 15:44:48

dzieki wielkie,
mam pomiedzy tymi samymi stronami jeszcze Co i Nsm, więc w nsm wyśle w Nsm kuratora, aby sporządzil wywiad na okolicznośc, czy pani X nie przebywa nadal pod tym adresem, a jesli nie , to pobyt pani X za granicą ma charakter czasowy, ett. Jesli to nic nie da, to zrobie tak:
1. albo uznam że wskazala adres do korespondencji za granicą, co jest nieskuteczne i bede wzywac na ostatni znany adres zamieszknia w Pl;
albo:
2. uznam za nowy adres zamieszkania i doręcze w trybie OZ pouczenie o 1135 kpc i dalej wiadomo...

diękuje za pomoc

kreaounds
19.07.2009 o 12:45

Dobry wieczór Panie i Panowie Sędziowie!
Potrzebuję Waszej pomocy w sprawie, której jestem stroną. (Jeśli administrator przesunie mój wątek do działu Help for student nie obrażę się…) 🙏🏻

Sprawa rzecz jasna cywilna.

Otrzymałem wyrok pierwszej instancji, mój „rofesjonalny pełnomocnik” nie spisał się. Jestem z niego niezadowolony i chcę mu cofnąć pełnomocnictwo, zabrać dokumenty i pójść dwie ulice dalej do innej kancelarii, ale nagli mnie termin na odwołanie. Nie chcę oczywiście, aby je pisał mój dotychczasowy pełnomocnik.

Jak wygląda zatem procedura zmiany pełnomocnika. Nowy adwokat musi w końcu zapoznać się z kilkoma tomami akt, a na to potrzeba czasu - czas na odwołanie biegnie…

Wiem, że termin na odwołanie jest określony w ustawie. Czy sąd w takim wypadku (zmiana pełnomocnika, który musi zapoznać się z aktami) może go wydłużyć? Jeśli tak, to o ile?

Darkside
19.07.2009 o 13:23

sorrki ale porad prawnych nie udzielamy ❌

kreaounds
19.07.2009 o 13:44

Po poradę prawną pójdę do nowego adwokata w poniedziałek, ale od Was chciałem się dowiedzieć czego mogę się spodziewać.

Co do porad prawnych. Gdybyście ich udzielali to na pewno zarobilibyście więcej niż w sądzie.

Pozdrawiam.

Darkside
19.07.2009 o 15:27

co innego pomoc w rozwiązywaniu kazusów na poziomie akademickim, co innego pomoc w konkretnej sprawie.