Wtorek 16 sierpnia 2022 Wydanie nr 5286

Cywilne materialne

Prawo rodziców do ustalenia rodzicielstwa

espanol napisał w dniu 24.07.2007 o godzinie 13:18:41 :

Prawo rodziców do ustalenia rodzicielstwa obejmuje również dziecko zmarłe.

Dnia 16.7.2007 r. Trybunał Konstytucyjny rozpoznał skargę konstytucyjną Mariusza K. dotyczącą uznania dziecka.

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 76 ustawy z 25.2.1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy jest niezgodny z art. 47 w związku z art. 31 ust. 3 oraz w związku z art. 18 Konstytucji oraz nie jest niezgodny z art. 51 ust. 4 Konstytucji.


Ze związku Magdaleny S. i Mariusza K. urodziła się w maju 2004 r. się martwa dziewczynka. We wrześniu 2004 r. Magdalena S. i Mariusz K. zawarli związek małżeński. Rodzice pragnęli, aby w aktach stanu cywilnego odnotowano fakt urodzenia dziecka poprzez wpisanie w rubryce danych rodziców nazwiska rodowego naturalnego ojca dziecka wraz z nadaniem nazwiska ojca. W Urzędzie Stanu Cywilnego odmówiono im potwierdzenia stanu faktycznego powołując się na przepisy prawa o aktach stanu cywilnego oraz kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Z urzędu nadano dziecku nazwisko rodowe matki i nieprawdziwe, ale zgodne z obowiązującym prawem dane osobowe ojca dziecka. Rodzice usiłowali doprowadzić do zmian zapisu w aktach stanu cywilnego na drodze sądowej, jednak ich apelacja została oddalona jako bezzasadna. Zdaniem skarżącego uniemożliwienie biologicznemu ojcu uznania martwo narodzonego dziecka wyrządza szkody prawne i społeczne, a kwestionowany przepis narusza konstytucyjne prawo do sprostowania informacji nieprawdziwych lub niepełnych.

Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że konstytucyjna ochrona rodzicielstwa wymaga nie tylko odpowiednich rozwiązań prawodawczych dotyczących relacji między rodzicami i ich dzieckiem, ale może także wymagać odpowiednich rozwiązań prawodawczych na wypadek śmierci dziecka. Ochrona ta powinna szanować uczucia rodziców i uwzględniać ich potrzebę ustalenia rodzicielstwa dziecka, w sytuacji gdy nie było to możliwe przed jego śmiercią. Prawo rodziców do ustalenia rodzicielstwa obejmuje również dziecko zmarłe, pomimo że ustalenie nie doprowadzi do ukształtowania się więzi rodzinnej z dzieckiem. Tymczasem zaskarżony przepis uniemożliwia ustalenie rodzicielstwa w tej sytuacji. Zdaniem Trybunału nie tylko narusza przez to sferę osobistych i emocjonalnych odczuć rodziców, ale przede wszystkim konstytucyjne prawo do ochrony rodzicielstwa.

Wyrok TK z 16.7.2007 r., SK 61/06

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.