Piątek 24 września 2021 Wydanie nr 4960

Cywilna procedura

Koszty pomocy prawnej

beatah napisał w dniu 04.07.2008 o godzinie 09:29:20 :

Czy Waszym zdaniem:
1. adwokata może wnieść zażalenie na postanowienie zawarte w wyroku, w którym nastąpiło przyznanie kosztów z tytułu pomocy prawnej, a jeżeli tak, to na podstawie którego przepisu;

2. czy zażalenie to podlega opłacie, a jeżeli tak, to jakiej;

3. czy do takiego zażalenia stosuje się art. 130 par. 3 k.p.c.?

[ Dodano: Pią Lip 11, 2008 12:54 pm ]
Widzę, że moje pytanie nie spotkało się z odzwem. Spróbuję więc jeszcze raz. Kto może zaskarżyć postanowienie o kosztach przyznanych pełnomocnikowi ze Skarbu Państwa? Strona dla której pełnomocnik został ustanowiony czy też sam adwokat.

Johnson napisał w dniu 15.04.2009 o godzinie 18:16:30 :

"beatah" napisał:


1. adwokata może wnieść zażalenie na postanowienie zawarte w wyroku, w którym nastąpiło przyznanie kosztów z tytułu pomocy prawnej, a jeżeli tak, to na podstawie którego przepisu;


Jako pełnomocnik strony w jej imieniu czy w imieniu własnym?
Ale według mnie w obydwu wypadkach uznałbym że tak.
Co do złożenia w imieniu własnym to uznałbym że takie postanowienie to "ostanowienia sądu pierwszej instancji kończące postępowanie w sprawie" (w kwestii wpadkowej jaką jest kwestia przyznania wynagrodzenia ze SP.

"beatah" napisał:


2. czy zażalenie to podlega opłacie, a jeżeli tak, to jakiej;


Skoro ta kwestia nie wpada w art. 95 ustawy od kosztach więc na pewno tak. A co do wysokości to poszedłbym po linii wartości przedmiotu zaskarżenia i odpowiednią opłatę stosunkową.

"beatah" napisał:


3. czy do takiego zażalenia stosuje się art. 130 par. 3 k.p.c.?


Numer pomyliłaś?

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.