Niedziela, 16 czerwca 2024
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 5956
Niedziela, 16 czerwca 2024

Forum sędziów

Zmiana treści postanowienia o tymczasowym aresztowaniu

deencz
15.07.2008 14:34:23

Prokurator uzyskał postanowienie o tymczasowym aresztowaniu podejrzanego na okres 14 dni od dnia zatrzyamania. Po blisko dwóch latach zmienił postanowienie o przedstawieniu zarzutów poprzez modyfikację opisu czynu w części dotyczącej miejsca jego popełnienia. Ustalono, że podejrzany przebywa w kraju UE w ZK. Teraz Prokurator wnosi o zmianę postanowienia o tymczasowym aresztowaniu (nie będącą jego sprostowaniem, co zaznacza) poprzez dostosowanie jego treści do aktualnego brzmienia zarzutu, uzasadniając to tym, iż ENA wymaga tożsamości treści postawionego zarzutu z treścią postanowienia o tymczasowym aresztowaniu.
Co można w takiej sytuacji zrobić?

andrzej74
15.07.2008 14:55:45

O ile ja występowałem do Prok. Okr. o zwrócenie się do S.O. o wydanie ENA to istotna była treść zarzutu z post. o tymczasowym aresztowaniu. Był też inny problem, wiadomo w postanowieniach używamy skrótów typu art. kpk, zaś do ENY musi iść bez skrótów. Niektórzy z kolegów uchylali poprzednie post. o tym. aresztowaniu i wydawali nowe odpowiadające wymogom eny, inni wysyłali odpisy nie zawierające skrótów- zarówno w jednej jak i drugiej sytuacji nie było problemów z P.O. i S.O.

Patrycja
15.07.2008 17:44:05

Odpowiem na bazie nieco innego stanu faktycznego.
Dotyczy to postanowień sądu o zastosowaniu t.a., gdzie nie umieszczano w ogóle opisu czynu (stary druk postanowień). Prokuratura zaczęła kierować wnioski o sprostowanie postanowienia przez umieszczenie w nim treści zarzutu. Kilku takich wniosków nie uwzględniła uzasadniając, że kpk nie zna instytucji "uzupełnienia postanowienia". Przegrałam zażalenia. SO uznał, że powinno sie sprostować postanowienia jak omyłkę pisarską. Moim zdaniem absurd.
Zatem w przedstawionym stanie faktycznym w moim okręgu rozstrzygnięcie mogłoby być podobne. Być może należy się z tym pogodzić dla powodzenia ena.

micgas
16.07.2008 22:33:14

U nas uchyla się na wniosek proka takie postanowienia, a po wplynięciu nowego wniosku ponownie wydajemy postanowienia o tymczas. aresztowaniu. Jest to dziwna konstrukcja, ale praktyczna i nie tak idiotyczna jak sprostowanie.

Robek321
17.07.2008 21:39:33

W naszym okręgu tak samo po uchyleniu postanowienia o tymczasowym aresztowaniu wydajesz nowe z prawidłowym zarzutem.

kreaounds
19.07.2009 o 12:45

Dobry wieczór Panie i Panowie Sędziowie!
Potrzebuję Waszej pomocy w sprawie, której jestem stroną. (Jeśli administrator przesunie mój wątek do działu Help for student nie obrażę się…) 🙏🏻

Sprawa rzecz jasna cywilna.

Otrzymałem wyrok pierwszej instancji, mój „rofesjonalny pełnomocnik” nie spisał się. Jestem z niego niezadowolony i chcę mu cofnąć pełnomocnictwo, zabrać dokumenty i pójść dwie ulice dalej do innej kancelarii, ale nagli mnie termin na odwołanie. Nie chcę oczywiście, aby je pisał mój dotychczasowy pełnomocnik.

Jak wygląda zatem procedura zmiany pełnomocnika. Nowy adwokat musi w końcu zapoznać się z kilkoma tomami akt, a na to potrzeba czasu - czas na odwołanie biegnie…

Wiem, że termin na odwołanie jest określony w ustawie. Czy sąd w takim wypadku (zmiana pełnomocnika, który musi zapoznać się z aktami) może go wydłużyć? Jeśli tak, to o ile?

Darkside
19.07.2009 o 13:23

sorrki ale porad prawnych nie udzielamy ❌

kreaounds
19.07.2009 o 13:44

Po poradę prawną pójdę do nowego adwokata w poniedziałek, ale od Was chciałem się dowiedzieć czego mogę się spodziewać.

Co do porad prawnych. Gdybyście ich udzielali to na pewno zarobilibyście więcej niż w sądzie.

Pozdrawiam.

Darkside
19.07.2009 o 15:27

co innego pomoc w rozwiązywaniu kazusów na poziomie akademickim, co innego pomoc w konkretnej sprawie.