Środa 22 maja 2019 Wydanie nr 4104

Karne procedura

Zmiana treści postanowienia o tymczasowym aresztowaniu

deencz napisał w dniu 15.07.2008 o godzinie 14:34:23 :

Prokurator uzyskał postanowienie o tymczasowym aresztowaniu podejrzanego na okres 14 dni od dnia zatrzyamania. Po blisko dwóch latach zmienił postanowienie o przedstawieniu zarzutów poprzez modyfikację opisu czynu w części dotyczącej miejsca jego popełnienia. Ustalono, że podejrzany przebywa w kraju UE w ZK. Teraz Prokurator wnosi o zmianę postanowienia o tymczasowym aresztowaniu (nie będącą jego sprostowaniem, co zaznacza) poprzez dostosowanie jego treści do aktualnego brzmienia zarzutu, uzasadniając to tym, iż ENA wymaga tożsamości treści postawionego zarzutu z treścią postanowienia o tymczasowym aresztowaniu.
Co można w takiej sytuacji zrobić?

andrzej74 napisał w dniu 15.07.2008 o godzinie 14:55:45 :

O ile ja występowałem do Prok. Okr. o zwrócenie się do S.O. o wydanie ENA to istotna była treść zarzutu z post. o tymczasowym aresztowaniu. Był też inny problem, wiadomo w postanowieniach używamy skrótów typu art. kpk, zaś do ENY musi iść bez skrótów. Niektórzy z kolegów uchylali poprzednie post. o tym. aresztowaniu i wydawali nowe odpowiadające wymogom eny, inni wysyłali odpisy nie zawierające skrótów- zarówno w jednej jak i drugiej sytuacji nie było problemów z P.O. i S.O.

Patrycja napisał w dniu 15.07.2008 o godzinie 17:44:05 :

Odpowiem na bazie nieco innego stanu faktycznego.
Dotyczy to postanowień sądu o zastosowaniu t.a., gdzie nie umieszczano w ogóle opisu czynu (stary druk postanowień). Prokuratura zaczęła kierować wnioski o sprostowanie postanowienia przez umieszczenie w nim treści zarzutu. Kilku takich wniosków nie uwzględniła uzasadniając, że kpk nie zna instytucji "uzupełnienia postanowienia". Przegrałam zażalenia. SO uznał, że powinno sie sprostować postanowienia jak omyłkę pisarską. Moim zdaniem absurd.
Zatem w przedstawionym stanie faktycznym w moim okręgu rozstrzygnięcie mogłoby być podobne. Być może należy się z tym pogodzić dla powodzenia ena.

micgas napisał w dniu 16.07.2008 o godzinie 22:33:14 :

U nas uchyla się na wniosek proka takie postanowienia, a po wplynięciu nowego wniosku ponownie wydajemy postanowienia o tymczas. aresztowaniu. Jest to dziwna konstrukcja, ale praktyczna i nie tak idiotyczna jak sprostowanie.

Robek321 napisał w dniu 17.07.2008 o godzinie 21:39:33 :

W naszym okręgu tak samo po uchyleniu postanowienia o tymczasowym aresztowaniu wydajesz nowe z prawidłowym zarzutem.

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.