Sobota 16 października 2021 Wydanie nr 4982

Dyskusja nad protestem sędziów

Zaskarżenie zwiększenia zadań sędziów bez podwyżek

jawarti napisał w dniu 17.07.2008 o godzinie 07:22:44 :

Może by wystąpić do jakiegoś uprawnionego organu, by zaskarżył do Trybunału przepisy płacowe sędziów, przez to, że nie przewidują one dla sędziów dodatkowego wynagrodzenia za dodatkowe, nałożone przez ustawodawcę zadania, wymagające poświęcenia sporej ilości czasu (np. tryby przyspieszone czy rozpatrywanie niemal każdego zażalenia na decyzje Prokuratora, co zajmuje potwornie dużo czasu - w szczególności przy zażaleniach na umorzenia postępowań przygotowawczych). Czas pracy sędziów jest co prawda nienormowany, nie znaczy to jednak, że można sędziom dodawać pracy bez opamiętania bez zwiększenia uposażeń. O ile niewielkie zwiększenie ich obowiązków nie musiałoby jeszcze oznaczać konieczności podyżek, o tyle znaczne ich poszerzenie z takimi podwyżkami powinno się wiązać. Wynika to choćby z tego, że wynagrodzenia sędziów zgodnie z Konstytucją mają być godne, co znaczy, że im więcej obowiązków, tym większe wynagrodzenia. Nie może być tak, że im więcej jest obowiązków, tym mniejsze są wynagrodzenia (z uwzględnieniem np. realnego wzrostu cen i kosztów życia) lub są one takie same. Innymi słowy godne wynagrodzenie to też takie, które uwzględnia znaczne zwiększenie obowiązków sędziowskich i niedopuszczalna jest sytuacja, że obowiązki znacznie się zwiększają, oznaczając konieczność poświęcenia przez sędziów na pracę dodatkowego czasu kosztem życia rodzinnego, a wynagorodzenia nie rosną. Taka sytuacja oznacza już, że owa "godność" jest coraz mniejsza, a Konstytucja tego na to nie pozwala.

iga napisał w dniu 17.07.2008 o godzinie 20:16:17 :

Osobiście wprowadziłabym odpłatność za prowadzenie cudzej wokandy (skoro nie ma nadziei na ich zdejmowanie, choć to wprost wynika z przepisów).
Uważam, że zakres moich obowiązkow - to moj referat oraz sprawy nagłe, które trzeba załatwić na dyżurze (np. wydać postanowienie o natychmiastowym umieszczeniu dziecka w placówce).
Nauczyciele mają dodatkowo płatne zastępstwa za innych nauczycieli.

zgredmen napisał w dniu 26.07.2008 o godzinie 20:49:07 :

a ja proponuje dodatek za rozpatrzenie wniosku o zastosowanie tymczasowego aresztowania, zwłaszcza po godzinach pracy i w weekendy. skoro pracownicy sekretariatu dostają kasę, to dlaczego my i proki nic?

pomijam kwestię dyżurów aresztowych i wymiaru czasu pracy...

henrylee napisał w dniu 26.07.2008 o godzinie 20:51:06 :

ja też uważam, że dyżury powinny być dodatkowo płatne.

suzana22 napisał w dniu 27.07.2008 o godzinie 11:43:27 :

"henrylee" napisał:

ja też uważam, że dyżury powinny być dodatkowo płatne.


Nawet był taki projekt (czy też uchwała) bodajże KRS-u i co? Umarł śmiercią naturalną, najwyraźniej niesłuszny był

AQUA napisał w dniu 28.07.2008 o godzinie 08:25:51 :

http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/28413,dyzur_w_firmie_nie_zawsze_bedzie_platny.html

rjaw napisał w dniu 30.07.2008 o godzinie 12:14:28 :

A ostatnio, na podstawie przepisów Rozp. M.S. z 13 stycznia 04r. w sprawie czynności administracyjnych związanych z wykonywaniem tymczasowego aresztowania oraz kar i środków przymusu skutkujących pozbawienie wolności oraz dokumentowania tych czynności - pojawiły sie pisma admninistracyjne obligujace do zorganizowania kolejnych dyżurów, mających za zadanie realizację dyspozycji par. 5 tego rozp. - z których to pism wynika konieczność 24-godzinnej dyspozycyjności dyżurującego.
No i co? I nic!

mario69 napisał w dniu 24.09.2008 o godzinie 23:10:38 :

zgadzam się z Jawarti. Przecież do tej pory zażalenia na postanowienia prokuratora rejonowego rozpoznawał ich nadzór czyli prok. okręgowy, a zatem za większą kaskę nieprawdaż? sorry, że tak późno się odezwałem na ten temat ale jestem na forum od kilku dni. pozdrowienia dla wszystkich

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.