Czwartek 26 maja 2022 Wydanie nr 5204

Cywilne materialne

Zasiedzenie

sponn napisał w dniu 18.07.2008 o godzinie 12:30:58 :

Witam

Mam malutki problem z zasiedzeniem. Moj wnioskodawca wnosi o stwierdzenie zasiedzenia na jego rzecz z dniem objecia nieruchomosci w posiadanie twierdzac ze moze doliczyc czas posiadania poprzednikow. NIeurhcomossci zostala objeta w posiadanie na podstawie "umowy sprzedazy prawa posiadania"...

"Poprzednicy" a dokladniej poprzednik nr I jest w rejestrze gruntow jako posiadacz od 1960 r. Posiada to do chwili swojej smierci w roku 1986. Nastepnie posiadanie nabywa jego spadkobierca ktory sprzedaje to "rawo posiadania" na podstawie wyzej opisanej umowy w 2003 r.

Z powyzszego wychodzi mi ze prawo wlasnosci zostalo nabyte przez posiadacza nr I bo posiadal to od 1960 r. a tym samym on nabyl wlasnosc z uplywem lat 10 lub 20 od chwili wejscia w zycie kodeksu cywilnego.

Jaka jest praktyka w waszych sadach w takiej sytuacji - oddalacie wniosek czy tez stwierdzacie zasiedzenie na rzecz "osiadacza nr I". Przepisy dotyczace zasiedzen mowia o stosowaniu przepisow dotyczacych nabycia spadku. No i mamy taki przepis

Art. 677. § 1. Sąd stwierdzi nabycie spadku przez spadkobierców, choćby były nimi inne osoby niż te, które wskazali uczestnicy. W postanowieniu o stwierdzeniu nabycia spadku sąd wymienia spadkodawcę oraz wszystkich spadkobierców, którym spadek przypadł, jak również wysokość ich udziałów.

Czy dotyczy to rowniez zasiedzen. Pytam bo zdaje sie ze jest rozna praktyka w roznych sadach.

SN stwierdzil ze :
LEX nr 54443
1. Przedmiotem postępowania o stwierdzenie zasiedzenia rzeczy (tu: nieruchomości) jest żądanie ustalenia, że oznaczona osoba nabyła przez zasiedzenie prawo własności. Szczególna cecha tego postępowania polega na tym, że Sąd zobowiązany jest do stwierdzenia nabycia własności na rzecz osób, odnośnie do których nabycie prawa zostanie wykazane, choćby była to inna osoba aniżeli wskazana przez wnioskodawcę (art. 610 § 1 w zw. z art. 670 § 1 i 677 § 1 k.p.c.).

Czyli chyba stwierdzamy na rzecz tego ktory "wychodzi" a nie na rzecz wnioskodawcy. Dodam jeszcze ze wnioskodawca nie jest rodzina posiadaczy nr I i II wiec stwierdzajac nabycie na rzecz posiadacza nr I wnioskodawca zostaje "w butach".

Michał44 napisał w dniu 18.07.2008 o godzinie 12:52:27 :

Podobny problem był omawiany w dziale Procedura cywilna kilka miesięcy temu, może tam coś znajdziesz

Petrus napisał w dniu 18.07.2008 o godzinie 21:52:26 :

polecam moje, nie chwaląc się , Postępowanie o zasiedzenie z 16.03.08 ostatni post w tym temacie 19.03.08. wyjaśnione jak pamiętam dość dobrze.

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.