Czwartek, 23 maja 2024
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 5932
Czwartek, 23 maja 2024

Forum sędziów

nakazanie określonego zachowania się w wyroku

Justibas
24.07.2008 10:08:56

Pomocy!
Jestem nie dość, że początkującym, to jeszcze "sporadycznym" cywilistą w wydz. grodzkim.
Pierwszy raz widzę na oczy w postępowaniu uproszczonym pozew nie z żądaniem zapłaty, lecz z żądaniem nakazania określonego zachowania się - żądanie wydania i zamontowania powódce nowego okna ( poprzednie, oczywiści okazało się uszkodzone, sprzedaż konsumencka). Koledzy na urlopie.

Poradzę sobie z ustaleniem, czy zachowano warunki dochodzenia roszczenia, tj. terminy, formę itd,, ale czy w razie uwzględnienia argumentów powódki mogę coś takiego nakazać w wyroku? Na czuja jest mi to niewykonalne, bo przecież komornik - w razie niezastosowania się pozwanego do wyroku, nie obierze mu okna, bo nie jest w żaden sposób oznaczone no i przecież go nie zamontuje Czy też ma się o to martwić wierzyciel i w razie potrzeby zastosować art. 1049 kpc? Czy tez oddalić pozew wychodząc z założenia, że skoro pozwany mimo wezwania okna nie wymienił, to należy żądać zwrotu/obniżenia ceny, a więc sformułować roszczenie pieniężne?

Mam nadzieję, że pytaniami nie pogrążyłam się jako sędzia .

anpod
24.07.2008 10:20:37

cywilistycznie, to ja jestem cieniutka, ale moim zdaniem takie roszczenie mozna uwzględnić

a jeśli chodzi o egzekucje, to śa przepisy o egzekucji roszczeń niepieniężnych - żaden problem

Justibas
24.07.2008 12:53:52

Cywilistycznie, to - jak widać - też jestem cieniutka .
Dzięki Anpod za podpowiedź. Zakładam, że pozostałe osoby wyświetlające temat uznały ją za wyczerpującą i nie ma czego dodawać

sebus
25.07.2008 14:03:44

Ja to może coś dodam od siebie. W takim wyroku nakazującym wymianę okna na wolne od wad należy zobowiązać pozwanego do wymiany takiego okna w określonym terminie ( np. 14 dni od prawomocności ) pod rygorem dokonania wymiany na koszt i niebezpieczeństwo pozwanego i idąc za brzmieniem 1049 można pokusić się o zasądzenie odpowiedniej od pozwanego kwoty na ten cel. Wtedy problem egzekucji praktycznie umiera śmiercią naturalną bo powód nie musi niczego innego dokonywać. Problem tkwi gdzie indziej - czy powód złożył powództwo domagając się również upoważnienia do dokonania czynności wynikających z art. 1049 i zasądzenia odpowiedniej kwoty od pozwanego bo jak nie to należałoby jedynie nakazać wymianę w terminie a resztę pozostawić postępowaniu egzekucyjnemu, którego inicjatorem musiałby być powód.

Johnson
26.07.2008 11:47:09

"sebus" napisał:


Ja to może coś dodam od siebie. W takim wyroku nakazującym wymianę okna na wolne od wad należy zobowiązać pozwanego do wymiany takiego okna w określonym terminie ( np. 14 dni od prawomocności ) pod rygorem dokonania wymiany na koszt i niebezpieczeństwo pozwanego


A można tak robić, gdy powód tego nie chce? Chyba nie bardzo.

Justibas
28.07.2008 14:34:18

Moja powódka chce wymiany okna i już. Nie zgłosiła żądania upoważnienia do wykonania przez inną osobę na wypadek niezastosowania się pozwanego do wyroku. Nie wskazała też żądanego terminu naprawy. Czy mogę go sama określić, tj. te przykładowe 14 dni od uprawomocnienia się wyroku?

Johnson
28.07.2008 14:38:30

"Justibas" napisał:


Moja powódka chce wymiany okna i już.


To daj jej to co chce [o ile się należy]."Justibas" napisał:


Czy mogę go sama określić, tj. te przykładowe 14 dni od uprawomocnienia się wyroku?


Według mnie nie możesz, bo niby z jakiej okazji 2 tygodnie, a nie tydzień czy miesiąc.
Termin sąd określa dopiero na etapie egzekucji - art. 1049 kpc.

RogerMortimer
31.07.2008 16:50:26

można uwzględnić. ale tylko to co chce powódka. termin i ewentualne koszty to jest ponad żądanie pozwu już. cała reszta jak wyrok się uprawomocni- w postępowaniu egzekucyjnym- po nadaniu klauzuli.

kreaounds
19.07.2009 o 12:45

Dobry wieczór Panie i Panowie Sędziowie!
Potrzebuję Waszej pomocy w sprawie, której jestem stroną. (Jeśli administrator przesunie mój wątek do działu Help for student nie obrażę się…) 🙏🏻

Sprawa rzecz jasna cywilna.

Otrzymałem wyrok pierwszej instancji, mój „rofesjonalny pełnomocnik” nie spisał się. Jestem z niego niezadowolony i chcę mu cofnąć pełnomocnictwo, zabrać dokumenty i pójść dwie ulice dalej do innej kancelarii, ale nagli mnie termin na odwołanie. Nie chcę oczywiście, aby je pisał mój dotychczasowy pełnomocnik.

Jak wygląda zatem procedura zmiany pełnomocnika. Nowy adwokat musi w końcu zapoznać się z kilkoma tomami akt, a na to potrzeba czasu - czas na odwołanie biegnie…

Wiem, że termin na odwołanie jest określony w ustawie. Czy sąd w takim wypadku (zmiana pełnomocnika, który musi zapoznać się z aktami) może go wydłużyć? Jeśli tak, to o ile?

Darkside
19.07.2009 o 13:23

sorrki ale porad prawnych nie udzielamy ❌

kreaounds
19.07.2009 o 13:44

Po poradę prawną pójdę do nowego adwokata w poniedziałek, ale od Was chciałem się dowiedzieć czego mogę się spodziewać.

Co do porad prawnych. Gdybyście ich udzielali to na pewno zarobilibyście więcej niż w sądzie.

Pozdrawiam.

Darkside
19.07.2009 o 15:27

co innego pomoc w rozwiązywaniu kazusów na poziomie akademickim, co innego pomoc w konkretnej sprawie.