Wtorek 24 maja 2022 Wydanie nr 5202

Cywilna procedura

po prawomocnym zwrocie pozwu - zażalenie

RogerMortimer napisał w dniu 28.07.2008 o godzinie 17:14:37 :

co zrobić z takim fantem?: zwrócony prawomocnie pozew. po miesiącu powódka pisze zażalenie, odrzucone. następne pisze już w terminie , ale z brakami, nie uzupełnia, odrzucone, pisze następne też z brakami itd. bawię się tak już rok. czy jest gdzieś koniec tego? jeżeli pozwu nie ma od jakiegoś (długiego) czasu to może zaryzykować i umorzyć postępowanie zażaleniowe jako bezprzedmiotowe. tylko na to znowu służy zażalenie. paranoja...

Johnson napisał w dniu 28.07.2008 o godzinie 18:01:34 :

No widzisz nowelizacja kpc, przetnie twoje męki
Rozwiązanie - może niezgodne lekko z procedurą - jest takie, że puszczasz jedno zażalenie [które należałoby odrzucić] - a potem SO odrzuca i jest po zabawie. Pani ma wątpliwą "satysfakcje" a ty masz spokój

RogerMortimer napisał w dniu 28.07.2008 o godzinie 19:47:52 :

no i to jest genialne. taki był mój plan. szkopuł w tym , że oprócz braków problem dla pani jest w opłacie , której nie uiszcza z zapałem maniaka. za nią nie zapłacę ale dzięki

Johnson napisał w dniu 28.07.2008 o godzinie 20:04:06 :

"RogerMortimer" napisał:


problem dla pani jest w opłacie , której nie uiszcza z zapałem maniaka. za nią nie zapłacę ale dzięki


W sumie skoro przepuszczasz zażalenie które powinieneś odrzucić, to nie zauważ braku opłaty. SO będzie miał kolejny powód do odrzucenia zażalenia

doctor napisał w dniu 28.07.2008 o godzinie 23:20:19 :

Zaraz, zaraz, ktoś tutaj podżega do popełnienia czynu zabronionego polegającego na naruszeniu dyscypliny finansów publicznych !

kubalit napisał w dniu 29.07.2008 o godzinie 08:24:33 :

"Johnson" napisał:


problem dla pani jest w opłacie , której nie uiszcza z zapałem maniaka. za nią nie zapłacę ale dzięki


W sumie skoro przepuszczasz zażalenie które powinieneś odrzucić, to nie zauważ braku opłaty. SO będzie miał kolejny powód do odrzucenia zażalenia

Jasne. A SO zwróci akta do SR, by ten wezwał do uzupełnienia braków zażalenia poprzez jego opłacenie, pod rygorem odrzucenia zażalenia.

Johnson napisał w dniu 29.07.2008 o godzinie 08:35:25 :

"kubalit" napisał:


Jasne. A SO zwróci akta do SR, by ten wezwał do uzupełnienia braków zażalenia poprzez jego opłacenie, pod rygorem odrzucenia zażalenia.


Pomijając już to że SO nie powinien tak nieładnie robić (art. 373 kpc), to wcale nie twierdziłem żeby nie wyzwać do opłaty. Przeoczenie ma nastąpić nieco później - czyli po upływie terminu do uiszczenia opłaty. A "rzeoczenie" jako czyn wybitnie nieumyślny, nie może być naruszeniem dyscypliny budżetowej
Na upartego zresztą taką "rzeoczoną" opłatę można potem - po odrzuceniu zażalenia przez SO - na podstawie art. 108 [1] kpc zasądzić od pani na rzecz SP. Z tym, że otworzy to pewnie kolejny ciąg zażaleń

sebus napisał w dniu 29.07.2008 o godzinie 09:41:30 :

U mnie SO jak zauważy nieuzupełniony brak formalny to zawsze zwraca akta jako nieprzygotowane. I rozwiązanie o puszczeniu zażalenia z brakami nie przejdzie. Mój sposób na taką osobą to cierpliwość, którą niejednokrotnie powaliłem na kolana taką stronę .

beatah napisał w dniu 29.07.2008 o godzinie 13:08:58 :

Bardzo często rozpatruję takie zażalenia przekazane z sądu rejonowego, bo jest to jedyny, w miarę skuteczny, sposób zakończenia całej "zabawy".

rjaw napisał w dniu 30.07.2008 o godzinie 21:30:31 :

U nas też SO potrafi "stanąć na wysokości zadania" przecinając ciąg zażaleń (doświadczony PW). Przecież zabawa w piętrowe zażalenia w istocie jest kpiną z procedury. Ja określam to tak: kpc nie jest wandaloodporny. Dlatego też każdy nowy sposób tu podany jest cenny.
Kiedyś w takiej sytuacji zwolniłem nawet strnę od opłaty od zażalenia bo "wydawało mi się" że tak chciała.

RogerMortimer napisał w dniu 31.07.2008 o godzinie 16:46:01 :

mój problem się chwilowo rozwiązał. złożyła wniosek o wyłączenie sędziego , bo "nie będzie znosić jego dąsów". nie ma podstaw, ale chociaż nie będę oglądać przez miesiąc tych akt. i skargę o przewlekłość)))

alutka napisał w dniu 12.08.2008 o godzinie 00:18:43 :

"sebus" napisał:

U mnie SO jak zauważy nieuzupełniony brak formalny to zawsze zwraca akta jako nieprzygotowane. I rozwiązanie o puszczeniu zażalenia z brakami nie przejdzie.

U mnie niestety podobnie.
Ja w jednej sprawie żeby przeciąć ciąg zażaleń pozwanego trwający prawie dwa lata w końcu zwolniłam go od opłaty od zażalenia na odrzucenie apelacji i sprawa poszła do okręgu, który apelację oddalił i wyrok się uprawomocnił, jednak w uzasadnieniu wyroku SO nie omieszkał się tego zwolnienia z opłaty wytknąć jako niewłaściwego.
No ale na pieniacza każdy sposób jest dobry. :smile:

ubilexibi napisał w dniu 31.08.2008 o godzinie 22:24:28 :

Wszystko zależy od zdrowego rozsądku SO. U nas utarła się praktyka, że w przypadku upartych strona wysyła się zażalenie z brakami do SO, który je odrzuca i kończy sprawę. Wcześniej następuje z reguły telefoniczne uzgodnienie, że ,,jest pewien problem".

aitra napisał w dniu 31.08.2008 o godzinie 23:11:57 :

U nas też tak jest, że przy stronach, które w nieskończoność żalą się na wszystko dzwonimy do SO i wysyłamy z brakami. Ja teraz mam taką stronę, gdzie w styczniu wydałam wyrok i nie mogę posłać tego z apelacją i właśnie ostatnio zwolniłam ją od opłaty od zażalenia i posłałam zażalenie. Wcześniej zadzwoniłam, bo cztery razy oddalałam wniosek o zwolnienie i nie chciałam wyjść na wariatkę.

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.