Piątek 03 kwietnia 2020 Wydanie nr 4421

Karne procedura

nielat zbrodniarz i aresztowanie?

Petrus napisał w dniu 07.08.2008 o godzinie 19:42:19 :

sytuacja taka - nielat 15 lat, 148kk, prok przekazuje do rodzinnego, rodzinny stwierdza, że środki poprawcze nic nie dadzą, stosuje schronisko, przekazuje prokowi celem sporządzenia a/o i wniesienia go do SO; prok wnosi, SO musi:
przedłużyć schronisko?
czy też zastosować tymczasowe aresztowanie?
nie znalazłem żadnego przepisu, poza starym jakimś orzeczeniem, które mówi, że takiemu nielatowi to się zalicza w wyroku skazującym okres tymczasowego

sniezka30 napisał w dniu 08.08.2008 o godzinie 08:03:45 :

Zobacz orzeczenia do art. 18 i 27 upn, może tam coś będzie ... Jednak jak wynika z art. 18 par. 2 pkt 1 lit. e) tymczasowe aresztowanie w stosunku do takiego nielata jest możliwe tylko wtedy gdy umieszczenie w schronisku byłoby niewystarczające ... A dalej w par. 3 jest, że w stosunku do nieletniego orzeczono karę pozbawienia wolności okres pobytu w schronisku zalicza się na poczet kary na normalnych zasadach ... Czyli zatem wynika z tego, że w stosunku do tego nielata normalnie stosuje się schronisko (z zasadami z art. 27 upn) a potem mu się to zalicza jak areszt ...Ale mogę się mylic.

Miłego dnia

Petrus napisał w dniu 09.08.2008 o godzinie 01:33:19 :

śnieżka pełna racja!
to że się zalicza jako okres rzeczywistego pozbawienia wolności wiedziałem dawno
ale człowiek czyta i czyta te przepisy i ślepy nie zwróciłem uwagi na lit e) w 18 par 2 pkt 1

wielkie dzięki, bo to oznacza, że jednak jest dopuszczalne i potwierdza to orzeczenie stare które znalazłem, a praktyka chyba jednak jest schroniskowa, dzięki za zainteresowanie

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.