W tym wakacyjnym okresie zwoje w mózgu mi się poprostowały , więc mam pytanie i proszę o pomoc
Doręczenie do USA obywatelowi polskiemu za pośrednictwem Konsulatu RP. Konsulat informuje, że przesyłka wysłana listem poleconym została zwrócona z adnotacją " adresat mimo 2 wezwań nie zgłosił się po odbiór przesyłki " Czy przyjęlibyście, że doręczenie jest skuteczne ?
Stosujesz procedurę kraju, w którym doręczenie następuje, więc musisz sprawdzić, czy według prawa USA i tego stanu przewidziana jest taka możliwość doręczenia - przez dwukrotne wezwanie do odbioru. Możesz też się zwrócić do Konsulatu o wyjaśnienie tej wątpliwości.
Dziękuję moniksima :smile: Już obawiałam się, że nikt mi nie odpowie
p.s.
Czy można na forum stworzyć odrębny dział - OZ, by pytania z obrotu były w jednym miejscu ?
popieram, zróbcie oddzielny dział dla obrotu z zagranicą. z tym jest mnóstwo problemów.
"RogerMortimer" napisał:
popieram, zróbcie oddzielny dział dla obrotu z zagranicą. z tym jest mnóstwo problemów.
W dziale Prawo Rodzinne jest temat "Oz" czyli sprawy zagraniczne. A ponieważ rodzinni stosują i KPC i KPK - warto tam się zwrócić z zapytaniem. Spróbuj je tylko bardziej doprecyzować - bo ja mimo że zajmuję się obrotem zagranicznym - nie za bardzo wiem o co Ci chodzi? W czym jest problem lub czego nie wiesz?
"Agnieszkaka" napisał:
Czy ktoś korzystał z pomocy pr. w Kanadzie i może mi pomóc? Muszę odebrać zapewnienie spadkowe od przebywającego tam spadkobiercy.
Dziękuję
Ja mam problem w podobnym temacie z tym, że obywatel obcy. Czy wniosek o pomoc do sądu w państwie obcym wysyła się za pośrednictwem Ministerstwa czy bezposrednio. Nigdzie nie moge tego znaleźć.
"Kynas" napisał:
Ja mam problem w podobnym temacie z tym, że obywatel obcy. Czy wniosek o pomoc do sądu w państwie obcym wysyła się za pośrednictwem Ministerstwa czy bezposrednio. Nigdzie nie moge tego znaleźć.
Dzięki.
Co do OZ, doprecyzujmy, że USA, Izrael i kilka innych krajów przystąpiło do Konwencji Haskiej dotyczącej doręcznia dokumentów, poniżej linkuję stronę z formularzami (po angielsku, ale można doszukać się także polskiej wersji) . Konwencję stosuje się do doreczeń obywatelom państw obcych spoza Unii Europejskiej w państwach z którymi nie mamy umowy dwustronnej.
http://www.hcch.net/index_en.php?act=conventions.text&cid=17
W każdym Sądzie Okręgowym funkcjonuje komórka ds. OZ, której pracownik powinien dysponować pełną wiedzą na temat doręczeń za granicą i udzielać w tym zakresie stoswnej pomocy.
I na marginesie - nowe rozporządzenie unijne dopuszcza możliwość doręczenia pism sądowcyh przez pocztę ( na tzw. czerwoną zwrotkę). Pewności nie mam, ale moim zdaniem od listopada zeszłego roku wzzytkim osobom które mieszkają w państwach Unii możemy doręczać korespondecję za opśrednictwem poczty, tlye tylko, że osobom kóre nie znają polskiego - z tłumaczeniem (lub bez tłumaczenia, ale z poucezniem w znanym im języku o możliwości odesłania w przypadku nieznajomości języka w którym dokument został sporządzony)
A tutaj pomocny link odnośnie krajów Unii:
http://ec.europa.eu/justice_home/judicialatlascivil/html/ds_information_pl.htm
"humbert" napisał:
I na marginesie - nowe rozporządzenie unijne dopuszcza możliwość doręczenia pism sądowcyh przez pocztę ( na tzw. czerwoną zwrotkę).
Stare dopuszczało wtedy gdy państwo członkowskie wyraziło na to zgodę, która na ogół była obwarowana wieloma warunkami. Nowe rozporządzenie nic nie wymaga, po prostu jest to dopuszczalne i kropka.