Czwartek 08 grudnia 2022 Wydanie nr 5400

Cywilna procedura

Doręczenie do USA przez konsula

Żółwik napisał w dniu 08.08.2008 o godzinie 13:56:52 :

W tym wakacyjnym okresie zwoje w mózgu mi się poprostowały , więc mam pytanie i proszę o pomoc
Doręczenie do USA obywatelowi polskiemu za pośrednictwem Konsulatu RP. Konsulat informuje, że przesyłka wysłana listem poleconym została zwrócona z adnotacją " adresat mimo 2 wezwań nie zgłosił się po odbiór przesyłki " Czy przyjęlibyście, że doręczenie jest skuteczne ?

monikissima napisał w dniu 12.08.2008 o godzinie 15:35:17 :

Stosujesz procedurę kraju, w którym doręczenie następuje, więc musisz sprawdzić, czy według prawa USA i tego stanu przewidziana jest taka możliwość doręczenia - przez dwukrotne wezwanie do odbioru. Możesz też się zwrócić do Konsulatu o wyjaśnienie tej wątpliwości.

Żółwik napisał w dniu 13.08.2008 o godzinie 09:24:18 :

Dziękuję moniksima :smile: Już obawiałam się, że nikt mi nie odpowie
p.s.
Czy można na forum stworzyć odrębny dział - OZ, by pytania z obrotu były w jednym miejscu ?

RogerMortimer napisał w dniu 13.08.2008 o godzinie 09:48:15 :

popieram, zróbcie oddzielny dział dla obrotu z zagranicą. z tym jest mnóstwo problemów.

Agnieszkaka napisał w dniu 14.01.2009 o godzinie 15:10:10 :

"RogerMortimer" napisał:

popieram, zróbcie oddzielny dział dla obrotu z zagranicą. z tym jest mnóstwo problemów.Nie znalazłam oddzielnego działu dla Oz....

Czy ktoś korzystał z pomocy pr. w Kanadzie i może mi pomóc? Muszę odebrać zapewnienie spadkowe od przebywającego tam spadkobiercy.

dorota napisał w dniu 14.01.2009 o godzinie 15:34:59 :

W dziale Prawo Rodzinne jest temat "Oz" czyli sprawy zagraniczne. A ponieważ rodzinni stosują i KPC i KPK - warto tam się zwrócić z zapytaniem. Spróbuj je tylko bardziej doprecyzować - bo ja mimo że zajmuję się obrotem zagranicznym - nie za bardzo wiem o co Ci chodzi? W czym jest problem lub czego nie wiesz?

vanilka napisał w dniu 14.01.2009 o godzinie 22:55:34 :

"Agnieszkaka" napisał:Czy ktoś korzystał z pomocy pr. w Kanadzie i może mi pomóc? Muszę odebrać zapewnienie spadkowe od przebywającego tam spadkobiercy.


Zapewnienie spadkowe to żaden problem. Zwracasz się do konsula żeby odebrał zapewnienie od określonej osoby na formularzu - załącznik nr chyba 17 do rozporządzenia MS z 2002 roku - podajesz pytania jakie ma zadać i treść pouczenia o odpowiedzialności. Wszystko jest generalnie opisane w tym rozporządzeniu. Właściwego konsula szukasz na stronach MSZ. W razie wątpliwości chętnie pomogę - pytaj na PW.

Agnieszkaka napisał w dniu 15.01.2009 o godzinie 10:56:18 :

Dziękuję

Kynas napisał w dniu 16.01.2009 o godzinie 11:10:53 :

Ja mam problem w podobnym temacie z tym, że obywatel obcy. Czy wniosek o pomoc do sądu w państwie obcym wysyła się za pośrednictwem Ministerstwa czy bezposrednio. Nigdzie nie moge tego znaleźć.

dorota napisał w dniu 16.01.2009 o godzinie 15:31:11 :

"Kynas" napisał:

Ja mam problem w podobnym temacie z tym, że obywatel obcy. Czy wniosek o pomoc do sądu w państwie obcym wysyła się za pośrednictwem Ministerstwa czy bezposrednio. Nigdzie nie moge tego znaleźć.


To wszystko zależy od tego jakiego kraju jest to obywatel, czy z danym krajem mamy podpisaną umowę dotyczącą pomocy prawnej w sprawach cywilnych lub karnych, ewentualnie czy dany kraj jest sygnatariuszem umowy międzynarodowej regulującej kwestię doręczeń dokumentów (np. Konwencji haskiej dnia 15 listopada 1965 r. o doręczaniu za granicą dokumentów sądowych i pozasądowych w sprawach cywilnych lub ....).

W zależności w oparciu o które przepisy będziesz doręczał, różnie to będzie uregulowane. Będzie to właśnie wynikało z wspomnianych wyżej przepisów umów. W przypadku braku umów - obowiązuje zasada wzajemności. Ale wtedy trzeba jednak ustalać, jak i w jakim trybie doręczyć dany dokument w MS, Departamencie Spraw Międzynarodowych.

Kwestię doręczeń za granicę reguluje także ozporządzenie MS z 28.01.2002 r w sprawie
szczegółowych czynności sądów w sprawach z zakresu międzynarodowego postępowania cywilnego oraz karnego w stosunkach międzynarodowych (Dz. U. z 2002 r, Nr 17, poz. 164 ze zm.)

W przypadku krajów UE kwestię doręczeń reguluje nowe Rozporządzenie nr 1393/2007 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 13 listopada 2007 r. dotyczące doręczania w państwach członkowskich dokumentów sądowych i pozasądowych w sprawach cywilnych i handlowych ("doręczanie dokumentów" oraz uchylające rozporządzenie Rady (WE) nr 1348/2000

Kynas napisał w dniu 16.01.2009 o godzinie 22:06:59 :

Dzięki.

humbert napisał w dniu 25.01.2009 o godzinie 20:58:53 :

Co do OZ, doprecyzujmy, że USA, Izrael i kilka innych krajów przystąpiło do Konwencji Haskiej dotyczącej doręcznia dokumentów, poniżej linkuję stronę z formularzami (po angielsku, ale można doszukać się także polskiej wersji) . Konwencję stosuje się do doreczeń obywatelom państw obcych spoza Unii Europejskiej w państwach z którymi nie mamy umowy dwustronnej.

http://www.hcch.net/index_en.php?act=conventions.text&cid=17

W każdym Sądzie Okręgowym funkcjonuje komórka ds. OZ, której pracownik powinien dysponować pełną wiedzą na temat doręczeń za granicą i udzielać w tym zakresie stoswnej pomocy.
I na marginesie - nowe rozporządzenie unijne dopuszcza możliwość doręczenia pism sądowcyh przez pocztę ( na tzw. czerwoną zwrotkę). Pewności nie mam, ale moim zdaniem od listopada zeszłego roku wzzytkim osobom które mieszkają w państwach Unii możemy doręczać korespondecję za opśrednictwem poczty, tlye tylko, że osobom kóre nie znają polskiego - z tłumaczeniem (lub bez tłumaczenia, ale z poucezniem w znanym im języku o możliwości odesłania w przypadku nieznajomości języka w którym dokument został sporządzony)
A tutaj pomocny link odnośnie krajów Unii:

http://ec.europa.eu/justice_home/judicialatlascivil/html/ds_information_pl.htm

dorota napisał w dniu 26.01.2009 o godzinie 15:05:29 :

"humbert" napisał:

I na marginesie - nowe rozporządzenie unijne dopuszcza możliwość doręczenia pism sądowcyh przez pocztę ( na tzw. czerwoną zwrotkę).


Stare tez to dopuszczało. Jest to o tyle ważne, iż przy doręczaniu korespondencji do Danii, stosujemy stare rozporządzenie, a nie nowe. Dania bowiem jeszcze nie przyjęła nowego rozporządzenia (zgłosiła jakieś zastrzeżenia).

humbert napisał w dniu 27.01.2009 o godzinie 20:27:39 :

Stare dopuszczało wtedy gdy państwo członkowskie wyraziło na to zgodę, która na ogół była obwarowana wieloma warunkami. Nowe rozporządzenie nic nie wymaga, po prostu jest to dopuszczalne i kropka.

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.