Poniedziałek, 27 maja 2024
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 5936
Poniedziałek, 27 maja 2024

Forum sędziów

kpc w kpk - 70kpk

Petrus
09.08.2008 01:54:25

sytuacja taka:

pokrzywdzony występuje tylko w roli powoda adhezyjnego.
przed wyrokiem oskarżony zobowiązuje się pokryć szkodę powoda, powód wycofuje powództwo. sąd stosując 203kpc w zw z 70 kpk (raczej wszyscy się zgodzą że można) uznaje za dopuszczalne i umarza na rozprawie na podstawie 355 par 1 kpc w zw z 70kpk.
dla uproszczenia odrębnym postanowieniem niż wyrok. Wydaje wyrok skazując np. oskarżonego.
i schody się zaczynają.
1. skoro stosował kpc w pełni przez 70 kpk to czy sporządza uzasadnienie do umorzenia na podstawie 98 kpk czy też jak w kpc czeka na wniosek?
2. co robi z wnioskiem powoda, w okresie gdy się jeszcze umorzenie nie uprawomocniło przecież, o uzasadnienie wyroku? - czy powód jest uprawniony do uzyskania uzasadnienia? jaki jego interes zaskarżania? czy jest stroną procesu karnego czy tylko adhezyjnego? czy należy odmówić przyjęcia wniosku 422par3kpk? czy pisać i doręczać i czekać na apelację, którą co? przyjąć wtedy?

znane mi jest większość chyba wypowiedzi na temat kpc w kpk i jedni mówią jedno, drudzy drugie... jak robicie, proszę o komentarze

romanoza
09.08.2008 09:23:31

Tak na gorąco i bez zaglądania w kodeks:
1. sporządziłbym uzasadnienie z urzędu, ponieważ jest to postanowienie wydane w procesie karnym i odnoszące się do jego biegu, to że powołuje się procedurę cywilną nie ma moim zdaniem znaczenia.
2. Skoro postanowienie o umorzeniu nie jest prawomocne, pokrzywdzony nie traci uprawnienia powoda, a w związku z tym może żądać uzasadnienia.
Dużo masz jeszcze tych kazusów

Petrus
10.08.2008 01:43:36

mnóstwo bez liku

tyle że jeśli jest wyłącznie powodem to stosuje sie do niego co kpk czy kpc? optujesz za kpk, a w takim razie jaki mam gravamen? tylko postanowienie o umorzeniu? czy cały wyrok? bo jak umorzenie to wyłącznie kpc, więc nie przysługuje mu uzasadnienie od wyroku

i jak teraz?

romanoza
10.08.2008 21:10:02

Zastanawiam się jeszcze, czy takie postanowienie jest w ogóle zaskarżalne w związku z brzmieniem 459 kpk. Ale ostatnio jestem słaby w myśleniu w związku z czym zaprzestaję dyskusji. Dodam tylko jeszcze, że art. 65 par. 3 generalnie odmawia zażaleń na decyzje w przedmiocie powództwa cywilnego, aczkolwiek nie mówi o umorzeniu postępowania w tym przedmiocie. I nie wiem w tym momencie, czy brać pod uwagę art. 70 kpk.

Petrus
10.08.2008 23:47:36

I KZP 40/99 - mówi że 394kpc

ale ogólnie stosowanie kpc w kpk jest mocno sporne więc dlatego się zastanawiam nad takim przykładem, które jest niczym zwierciadło

bladyswit
22.08.2008 23:21:39

"romanoza" napisał:

Tak na gorąco i bez zaglądania w kodeks:
2. Skoro postanowienie o umorzeniu nie jest prawomocne, pokrzywdzony nie traci uprawnienia powoda, a w związku z tym może żądać uzasadnienia.
Dużo masz jeszcze tych kazusów


Postanowienie nie jest prawomocne, ale skuteczne bez uprawomocnienia.

kreaounds
19.07.2009 o 12:45

Dobry wieczór Panie i Panowie Sędziowie!
Potrzebuję Waszej pomocy w sprawie, której jestem stroną. (Jeśli administrator przesunie mój wątek do działu Help for student nie obrażę się…) 🙏🏻

Sprawa rzecz jasna cywilna.

Otrzymałem wyrok pierwszej instancji, mój „rofesjonalny pełnomocnik” nie spisał się. Jestem z niego niezadowolony i chcę mu cofnąć pełnomocnictwo, zabrać dokumenty i pójść dwie ulice dalej do innej kancelarii, ale nagli mnie termin na odwołanie. Nie chcę oczywiście, aby je pisał mój dotychczasowy pełnomocnik.

Jak wygląda zatem procedura zmiany pełnomocnika. Nowy adwokat musi w końcu zapoznać się z kilkoma tomami akt, a na to potrzeba czasu - czas na odwołanie biegnie…

Wiem, że termin na odwołanie jest określony w ustawie. Czy sąd w takim wypadku (zmiana pełnomocnika, który musi zapoznać się z aktami) może go wydłużyć? Jeśli tak, to o ile?

Darkside
19.07.2009 o 13:23

sorrki ale porad prawnych nie udzielamy ❌

kreaounds
19.07.2009 o 13:44

Po poradę prawną pójdę do nowego adwokata w poniedziałek, ale od Was chciałem się dowiedzieć czego mogę się spodziewać.

Co do porad prawnych. Gdybyście ich udzielali to na pewno zarobilibyście więcej niż w sądzie.

Pozdrawiam.

Darkside
19.07.2009 o 15:27

co innego pomoc w rozwiązywaniu kazusów na poziomie akademickim, co innego pomoc w konkretnej sprawie.