Czwartek 09 grudnia 2021 Wydanie nr 5036

Błędy w kodeksach

zawiadamianie pokrzywdzonych o rozprawie w wykroczeniach

joolli napisał w dniu 12.08.2008 o godzinie 10:49:24 :

Albo ja czegoś nie rozumiem, albo to jest absurd.

Dostałam sprawę po sprzeciwie. Wyznaczam rozprawę. Przepis art. 65 par. 1 kpw każe mi zawiadomić pokrzywdzonego, a 67 par. 4 dodatkowo poinformować go, że ma prawo zostać oskarzycielem posiłkowym o ile złoży nwiosek w terminie 7 dni od zawiadomienia o przesłaniu wniosku o ukaranie do sądu.
Czyli mam zawiadomić pokrzywdzonego o tym, że żadne uprawnienia mu nie przysługują, bo przecież termin dawno upłynął... Chyba tylko o tym, że może przyjść na salę w charakterze publiczności?

Problem dla mnie dość istotny, bo pokrzywdzonych w sprawie mam 126...

anpod napisał w dniu 12.08.2008 o godzinie 12:01:35 :

67 par. 4 to norma w zasadzie nie do Ciebie skierowana, a do organu kierującego wniosek, to on zawiadamia pokrzywdzonego o skierowaniu wniosku do Sądu i od tego zawiadomienia pokrzywdzony ma 7 dni.
Natomiast niezaleznie od prawa do występowania w sprawie w charakterze osk. posiłkowego, pokrzywdzony ma też inne uprawnienia związane z udziałem w rozprawie, ktore mogą być realizowane tylko wtedy, jesli zostanie zawiadomiony o jej terminie.
Zatem zawiadomienie jest konieczne

Darkside napisał w dniu 12.08.2008 o godzinie 12:25:06 :

Pokrzywdzony może przecie uczestniczyć w toku całego postępowania. O pierwszym termnie powinien być zawiadomiony.

A uprawnienie do być posiłkowym to inna bajka.

joolli napisał w dniu 12.08.2008 o godzinie 12:55:10 :

"anpod" napisał:

67 par. 4 to norma w zasadzie nie do Ciebie skierowana, a do organu kierującego wniosek, to on zawiadamia pokrzywdzonego o skierowaniu wniosku do Sądu i od tego zawiadomienia pokrzywdzony ma 7 dni.


Ale dlaczego ta norma jest umieszczona w rozdziale "rzygotowanie do rozprawy"???

Co do uprawnień pokrzywdzonego, niebędącego osk. posiłkowym albo wnioskodawcą, na rozprawie - jakoś nie widzę konkretów...

butada napisał w dniu 12.08.2008 o godzinie 12:58:11 :

Czyżby sprawa z wniosku inspekcji pracy?

Ja przy takiej liczbie pokrzywdzonych powiadamiam przez ogłoszenie w prasie.

anpod napisał w dniu 12.08.2008 o godzinie 13:10:45 :

joolii, udział w rozprawie jest dla pokrzywdzonego prawem samym w sobie- i wynika z przepisów postępowania, poza tym, pokrzywdzony nie działając w charakterze strony, moze złożyc pewnie wniosek o naprawienie szkody, byc moze nawiazkę- to juz wynika z przepisów prawa materialnego.

Prawo bycia oskarzycielem posiłkowym odnosi się do procedury i działania w charakterze strony w samym postepowaniu, ale nie determinuje innych uprawnien pokrzywdzonego.

co do 67 par 4, nie odpowiadam za jego systematykę, ale trzeba go czytać wyłącznie w powiazaniu z 26 1, ktory mowi, kto takie zawiadomienie przesyła.

joolli napisał w dniu 12.08.2008 o godzinie 13:17:54 :

W sumie, z tym wnioskiem o naprawienie szkody to nawet racja

Sprawa istotnie z wniosku inspekcji pracy, więc teoretycznie pokrzywdzeni mogliby ponieść szkodę wskutek niewypłacenia wynagrodzenia w terminie. Zawiadamiam, nie ma się nad czym zastanawiać.

Ale i tak ten 67 par. 4 jest usytuowany co najmniej niefortunnie

koko napisał w dniu 24.09.2008 o godzinie 18:55:21 :

o tym, że pokrzywdzony może zostać oskarżycielem posiłkowym powinien zawiadomić go oskarżyciel, jak tego nie zrobi, to brakujemy a/o, czasem łatwiej wysłać pouczenie dla pokrzywdzonego już na etapie postępowania sądowego, poniekąd wyręczając oskarzyciela i czekamy na upływ 7 dni od doręczenia i kolejne 7 na ewentualne nadejście oświadczenia o chęci bycia oskarżycielem posiłkowym; gdy nie nadejdzie, dopiero po uporządkowaniu tej sprawy wydajemy wyrok nakazowy, zaoczny lub normalny;

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.