Środa 08 grudnia 2021 Wydanie nr 5035

Dyskusja nad protestem sędziów

unia - dodatek "antykorupcyjny"

iga napisał w dniu 16.08.2008 o godzinie 10:57:41 :

Czy ktoś z was wie coś na temat dodatku antykorupcyjnego? Obiło mi się o uszy, że unia to finansuje, ale to jest uzależnione od tego czy rząd danego państwa wyrazi na to zgodę. O ile wiem, gdy była o tym mowa u nas - ówcześnie rządząca lewica tego nie przyjęła. W innych państwach sędziowie ponoć dostają takie dodatki. To jest związane z budżetem unii.
Może udałoby się na forum międzynarodowym poruszyć problem, że ten dodatek nie powinien być uzależniany od woli pozostałych władz, skoro jesteśmy odrębną władzą. To byłaby najprostsza droga - bo nie wymaga od unii wysiłków tworzenia systemu chroniącego sądownictwo (co potrwa lata). W końcu skoro rolnicy dostają dopłaty z unii to my chyba też możemy upomnieć się o taką ochronę sądownictwa. A państwo niech płaci wyższą składkę.

Poszukajcie czegoś na ten temat - bo ja tylko tyle wiem, że taki dodatek jest.

AQUA napisał w dniu 16.08.2008 o godzinie 11:07:37 :

tak- Włochy, Francja, Portugalia, Hiszpania- z tego, co pamiętam z francuskiej prasy.

Nie wiem, jak reszta.

iga napisał w dniu 16.08.2008 o godzinie 11:08:22 :

warto poszperać bo dobrze byłoby pouszyć ten problem na kongresie sędziów w obecności gości z zagranicy

iga napisał w dniu 16.08.2008 o godzinie 11:08:57 :

poszperaj AQUA, masz do tego talent

iga napisał w dniu 16.08.2008 o godzinie 11:11:17 :

wszyscy szperajmy

octawiabis napisał w dniu 16.08.2008 o godzinie 11:41:06 :

Ja coś wiem na temat tego dodatku, co więcej wiem na temat "dodatek antykorupcyjny, a sprawa polska".
Otóż, gdy Nasza Ojczyzna zmierzała wielkimi krokami do członkostwa w Unii Europejskiej, owa Unia zaproponowała miłościwie wówczas nam panującym politykom ( żont Millera ), że przez dwa lata sfinansuje dodatki antykorupcyjne dla sędziów i prokuratorów. Kwoty nie pamiętam, ale kołacze mi się po głowie około 2000 złotych miesięcznie. Propozycja UE nie została przyjęta, bo jedynym warunkiem otrzymania owej pomocy było sfinansowanie owych dodatków w kolejnych latach, co dla żontu, ze wsklenduf społecznych było nie do przyjęcia
Kołacze mi się po głowie, że e dodatki przyjęły Węgry i Słowacja.

iga napisał w dniu 16.08.2008 o godzinie 11:50:06 :

no właśnie - w tym problem, że później ten obowiązek ponoć przechodzi na państwo. Ale sprawdźmy jak to jest w innych krajach. To jest trochę pieniędzy, trzeba się dowiedzieć jaka jest wysokość tych dodatków w poszczególnych krajach.
Bo to nam się przyda choćby do porównania zarobków (że w innych krajach nie tylko mają wyższe pensje zasadnicze ale i dodatek antykorupcyjny dla każdego sędziego).

tomekrz napisał w dniu 16.08.2008 o godzinie 20:35:13 :

Słyszałem o takim dodatku kilka lat wcześniej, moze z 3. Ponoc rząd dostał taka propozycje aby dorzucic nam z budżetu unijnego chyba z 2,5 tysia ale ten ..... ziobro odmówił.
Nie jestem pewnien tego ze chodzi o taki dodatek, wiec jesli ktos autorytatywnie powie ze sie myle to od razu odszczekuje.

robak napisał w dniu 16.08.2008 o godzinie 21:45:18 :

Ja słyszałem że miało być średnio ok. 400 euro na sędziego i ok. 200 euro na pracowników sekretariatów. Podobno rząd chyba PISowski odmówił motywując to tym, że w ten sposób doszłoby do uzależnienia sądownictwa od Unii Europejskiej

robak napisał w dniu 17.08.2008 o godzinie 11:24:03 :

"anpod" napisał:

a ja slyszalam, ze te pieniądze przyszły, ale ZZ przeznaczył je na tworzenie swoich oddziałow specjalnych w prokuraturze
słyszalam tak faktycznie...
a pisze po to, by pokazac, jak wątek pt. jak dodatki antykorupcyjne sie przedstawiają w innych krajach, zmienił sie w ..kto zagarnał nasze pieniądzeWydaje to się mało prawdopodobne. Jak Unia daje jakieś pieniądze to zawsze tego pilnuje i trzeba się rozliczyć co do grosika jak się je wydało a nigdy nie wolno wydać ich na co innego niż na to na co były przeznaczone. Tak że wydaje mi się że to jakieś mocno przesadzone plotki

sosna napisał w dniu 25.09.2008 o godzinie 08:26:27 :

Podobno dostali go również sędziowie na Litwie

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.