Forum sędziów
Czy ktoś z was wie coś na temat dodatku antykorupcyjnego? Obiło mi się o uszy, że unia to finansuje, ale to jest uzależnione od tego czy rząd danego państwa wyrazi na to zgodę. O ile wiem, gdy była o tym mowa u nas - ówcześnie rządząca lewica tego nie przyjęła. W innych państwach sędziowie ponoć dostają takie dodatki. To jest związane z budżetem unii.
Może udałoby się na forum międzynarodowym poruszyć problem, że ten dodatek nie powinien być uzależniany od woli pozostałych władz, skoro jesteśmy odrębną władzą. To byłaby najprostsza droga - bo nie wymaga od unii wysiłków tworzenia systemu chroniącego sądownictwo (co potrwa lata). W końcu skoro rolnicy dostają dopłaty z unii to my chyba też możemy upomnieć się o taką ochronę sądownictwa. A państwo niech płaci wyższą składkę.
Poszukajcie czegoś na ten temat - bo ja tylko tyle wiem, że taki dodatek jest.
tak- Włochy, Francja, Portugalia, Hiszpania- z tego, co pamiętam z francuskiej prasy.
Nie wiem, jak reszta.
warto poszperać bo dobrze byłoby pouszyć ten problem na kongresie sędziów w obecności gości z zagranicy
poszperaj AQUA, masz do tego talent
wszyscy szperajmy
Ja coś wiem na temat tego dodatku, co więcej wiem na temat "dodatek antykorupcyjny, a sprawa polska".
Otóż, gdy Nasza Ojczyzna zmierzała wielkimi krokami do członkostwa w Unii Europejskiej, owa Unia zaproponowała miłościwie wówczas nam panującym politykom ( żont Millera ), że przez dwa lata sfinansuje dodatki antykorupcyjne dla sędziów i prokuratorów. Kwoty nie pamiętam, ale kołacze mi się po głowie około 2000 złotych miesięcznie. Propozycja UE nie została przyjęta, bo jedynym warunkiem otrzymania owej pomocy było sfinansowanie owych dodatków w kolejnych latach, co dla żontu, ze wsklenduf społecznych było nie do przyjęcia
Kołacze mi się po głowie, że e dodatki przyjęły Węgry i Słowacja.
no właśnie - w tym problem, że później ten obowiązek ponoć przechodzi na państwo. Ale sprawdźmy jak to jest w innych krajach. To jest trochę pieniędzy, trzeba się dowiedzieć jaka jest wysokość tych dodatków w poszczególnych krajach.
Bo to nam się przyda choćby do porównania zarobków (że w innych krajach nie tylko mają wyższe pensje zasadnicze ale i dodatek antykorupcyjny dla każdego sędziego).
Słyszałem o takim dodatku kilka lat wcześniej, moze z 3. Ponoc rząd dostał taka propozycje aby dorzucic nam z budżetu unijnego chyba z 2,5 tysia ale ten ..... ziobro odmówił.
Nie jestem pewnien tego ze chodzi o taki dodatek, wiec jesli ktos autorytatywnie powie ze sie myle to od razu odszczekuje.
Ja słyszałem że miało być średnio ok. 400 euro na sędziego i ok. 200 euro na pracowników sekretariatów. Podobno rząd chyba PISowski odmówił motywując to tym, że w ten sposób doszłoby do uzależnienia sądownictwa od Unii Europejskiej
"anpod" napisał:
a ja slyszalam, ze te pieniądze przyszły, ale ZZ przeznaczył je na tworzenie swoich oddziałow specjalnych w prokuraturze
słyszalam tak faktycznie...
a pisze po to, by pokazac, jak wątek pt. jak dodatki antykorupcyjne sie przedstawiają w innych krajach, zmienił sie w ..kto zagarnał nasze pieniądze
Wydaje to się mało prawdopodobne. Jak Unia daje jakieś pieniądze to zawsze tego pilnuje i trzeba się rozliczyć co do grosika jak się je wydało a nigdy nie wolno wydać ich na co innego niż na to na co były przeznaczone. Tak że wydaje mi się że to jakieś mocno przesadzone plotki
Podobno dostali go również sędziowie na Litwie
Dobry wieczór Panie i Panowie Sędziowie!
Potrzebuję Waszej pomocy w sprawie, której jestem stroną. (Jeśli administrator przesunie mój wątek do działu Help for student nie obrażę się…) 🙏🏻
Sprawa rzecz jasna cywilna.
Otrzymałem wyrok pierwszej instancji, mój „rofesjonalny pełnomocnik” nie spisał się. Jestem z niego niezadowolony i chcę mu cofnąć pełnomocnictwo, zabrać dokumenty i pójść dwie ulice dalej do innej kancelarii, ale nagli mnie termin na odwołanie. Nie chcę oczywiście, aby je pisał mój dotychczasowy pełnomocnik.
Jak wygląda zatem procedura zmiany pełnomocnika. Nowy adwokat musi w końcu zapoznać się z kilkoma tomami akt, a na to potrzeba czasu - czas na odwołanie biegnie…
Wiem, że termin na odwołanie jest określony w ustawie. Czy sąd w takim wypadku (zmiana pełnomocnika, który musi zapoznać się z aktami) może go wydłużyć? Jeśli tak, to o ile?
sorrki ale porad prawnych nie udzielamy ❌
Po poradę prawną pójdę do nowego adwokata w poniedziałek, ale od Was chciałem się dowiedzieć czego mogę się spodziewać.
Co do porad prawnych. Gdybyście ich udzielali to na pewno zarobilibyście więcej niż w sądzie.
Pozdrawiam.
co innego pomoc w rozwiązywaniu kazusów na poziomie akademickim, co innego pomoc w konkretnej sprawie.