Środa 30 listopada 2022 Wydanie nr 5392

Cywilna procedura

wartość spadku a nakłady

humbert napisał w dniu 31.08.2008 o godzinie 23:03:48 :

Problem jest taki:
w skład spadku wchodzi nieruchomość, na której postawiony jest dom. Dom do daty śmierci spadkodawcy był w opłakanym stanie. Po śmierci spadkodawcy wprowadza sie do domu jeden z 3 spadkobierców i remontuje dom, doprowadzając do stanu pełnej używalności. Skala nakładów jest dość znaczna.
Czy można ustalić wartość spadku z chwili jego otwarcia w ten sposób, że najpierw obliczamy wartość nieruchomości na dzień orzekania, następnie szacujemy nakłady by następnie od wartości nieruchomości odjąć wartość nakładów?

ubilexibi napisał w dniu 31.08.2008 o godzinie 23:21:56 :

Moim zdaniem - tak.

RogerMortimer napisał w dniu 01.09.2008 o godzinie 17:20:27 :

każ lepiej biegłemu oszacować na chwilę otwarcia spadku z uwzględnieniem stanu nieruchomości na tę chwilę. z mojego doświadczenia wynika, że jak masz już dowody co do nakładów przeprowadzone to Ci biegły to pięknie uwzględni. a tak to przeprowadzisz operacje matematyczne i okręg Ci uchyli jeszcze. czego nie życzę

ubilexibi napisał w dniu 01.09.2008 o godzinie 19:00:12 :

Wydaje mi się, że niezależnie od której strony będziemy liczyć wynik powinien być ten sam.

Tak na marginesie, gdybym się przejmował tym co SO może zrobić z moim orzeczeniem, to chyba bym nie kończył żadnej sprawy. Życie mnie nauczyło, że niezbadane są wyroki II instancji.

vanilka napisał w dniu 01.09.2008 o godzinie 19:10:47 :

Z moich doświadczeń wynika, iż te dwa sposoby wyliczeń wartości nieruchomości będą bardzo się różniły, tzn. sposób wyceny proponowany przez humberta doprowadzi do ustalenia znacznie niższej wartości. Przy metodzie porównania parami kwestia np. że okna były wcześniej stare drewniane a teraz są nowe PCV jest praktycznie nieistotna i nie wpłynie znacząco na wartość nieruchomości, a obliczenie kwoty nakładu z tytułu wymiany tych okien to w dużych nieruchomościach znaczna kwota. Wartość nieruchomości nie zmienia się np. przy wyrównaniu terenu, wymianie pieca c.o. - a wartość nakładów z tych tytułów będzie znaczna. Dlatego uważam, że bardzo ostrożnie należy tu oceniać nakłady, których wartość będzie obniżała wartość nieruchomości, ale nie wykluczam takiego sposobu wyceny.

humbert napisał w dniu 03.09.2008 o godzinie 22:14:57 :

Dzięki za odpowiedzi.
Skłaniam się do odjęcia od aktualnej wartości poczynionych nakładów, ale z przyczyn praktycznych, tzn nakłady poszły tak daleko, ze nie jestem w stanie odtworzyć stanu z daty otwarcia spadku. Dostrzegam ułomność tego argumentu.

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.