Sobota 04 grudnia 2021 Wydanie nr 5031

Karne wykonawcze

okres próby po wyroku łącznym

andylevy napisał w dniu 09.10.2012 o godzinie 14:00:09 :

W czasie wykonywania wyroku łącznego, w który orzeczono karę łączną z warunkowym zawieszeniem jej wykonania pojawiają się problemy dotyczące zarządzenia wykonania kary i sprawowania dozoru kuratora. W okresie próby wyznaczonym wyrokiem jednostkowym skazany popełnia kolejne przestępstwo, za które skazano go na karę pozbawienia wolności. Przed tym ponownym skazaniem zapada wyrok łączny, którym orzeczono karę pozbawienia wolności w wyższym wymiarze aniżeli kara orzeczona we wspomnianym wyroku jednostkowym i zostaje ona warunkowo zawieszona. Kurator wnosi o zarządzenie wykonania kary, powołując się na popełnienie ponownego przestępstwa w okresie próby. Moim zdaniem brak jest podstaw do zarządzenia kary łącznej a tamta już nie istnieje. Dodatkowo ma problem z dozorem, który był orzeczony w karach jednostkowych i nie chce go prowadzić już dłużej, twierdząc, że okres próby w tych jednostkowych już minął.

romanoza napisał w dniu 09.10.2012 o godzinie 17:55:55 :

Jest trochę orzeczeń na temat tego, czy można w takiej sytuacji zarządzić czy nie, a jeżeli tak to którą: łączną czy jednostkową. Nie wiem, czy nie rozmawialiśmy już na ten temat. I coś mi się kołacze, że było w jakimś orzeczeniu - nie w tezie coś na temat zaliczenia okresu zawieszenia z jednostkowych na poczet zawieszenia w łącznej. Może ktoś pamięta Chcenie kuratora tutaj nic do rzeczy raczej nie ma, jeżeli wyroki podlegają odrębnemu wykonaniu w zakresie nie objętym łączeniem, to dozór chyba zostaje, nawet jeżeli jednostkowe próby już upłynęły.

Żagiel napisał w dniu 09.10.2012 o godzinie 20:41:49 :

"andylevy" napisał:

Moim zdaniem brak jest podstaw do zarządzenia kary łącznej a tamta już nie istnieje.


Nie zgadzam się, że kara z wyroku jednostkowego po wydaniu wyroku łącznego nie istnieje. Zgodnie z art. 576 par. 1 kpk "nie ulega wykonaniu".

Przechodząc do głównego wątku myślę, że jest tu spory dylemat. Na pewno nie można zarządzić kary z wyroku łącznego, jeżeli podstawa zarządzenia wykonania kary powstała przed jego uprawomocnieniem. Pytanie, czy na skutek objęcia wyrokiem łącznym kary z wyroku "jednostkowego" nie można już zarządzić. Kojarzę, że w literaturze ktoś wyraził pogląd, że jest to możliwe, a podstawę do takiego wniosku wskazał w treści art. 575 par 2 uznając, że zachodzi przesłanka zmiany jednego z wyroków stanowiących podstawę wyroku łącznego.

romanoza napisał w dniu 09.10.2012 o godzinie 20:48:53 :

Żagiel, a co chciałeś przekazać Ja nie zapakowałem sobie lexa do laptoka, dlatego nie mogłem sprawdzić tych SN, co to pisałem.

Żagiel napisał w dniu 09.10.2012 o godzinie 20:58:38 :

"romanoza" napisał:

Żagiel, a co chciałeś przekazać Ja nie zapakowałem sobie lexa do laptoka, dlatego nie mogłem sprawdzić tych SN, co to pisałem.


Jeszcze edytowałem swój post, który za szybko zapisałem. Postaram się odszukać kto to pisał.

m35 napisał w dniu 09.10.2012 o godzinie 22:48:18 :

Zobacz uchwałę SN z dnia 20 listopada 2000 r., I KZP 34/00. Być może tam znajdziesz odpowiedź na swoje pytanie. Uchwała co prawda dotyczy sytuacji zarządzenia kary z obligu. Generalnie skazanie uzasadniające zarządzenie wykonania kary ma nastąpić przed datą wydania wyroku łącznego i wtedy zarządzasz karę z wyroku jednostkowego.

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.