Poniedziałek, 20 maja 2024
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 5929
Poniedziałek, 20 maja 2024

Forum sędziów

spadki - umowa z Austrią

mp
09.09.2008 11:24:59

Mam pytanie, czy może spotkał sie ktoś z taką sytuacją: spadkodawczyni Polka - zmarła w Austrii, tam też przeprowadzono postępowanie spadkowe (z orzeczenia wynika, iż jest to zarówno stwierdzenia, jak i podział), a teraz złożono wniosek o stwierdzenie nabycia spadku po owej spadkodawczyni w Polsce. Pech chciał że sprawa trafiła na mnie. Zgodnie z umową międzynarodową z Austrią (Art.40) co do mienia ruchomego postępowanie spadkowe winno toczyć się przed Sądem tego Państwa, którego spadkodawca był obywatelem w chwili śmierci (z pewnymi wyjatkami, które nie zachodzą w mojej sprawie). Nieruchomości zaś winny byc przedmiotem postępowania spadkowego przed Sądem tego Panstwa, gdzie połozona jest nieruchomość. Spadkodawczyni posiadała nieruchomość położona w Polsce. I wszystko byłoby OK., ale w postępowaniu spadkowym w Ausrii orzeczono o środkach finansowych zgromadzonych w Budowlanej Kasie Oszczędnościowej w Austrii. Nie było uznania orzeczenia Sądu Zagranicznego. Ja mam koncepcję, iz winnam orzecz o stwierdzeniu nabycia spadku co do nieruchomości (bo jestem własciwa zgodnie z umową), ale nie wiem czy co do ruchomości, zwłaszcza tych orzeczonych w Austrii też?
Jezeli ktoś przerabiał juz podobna sprawę, to proszę o pomoc.

[ Dodano: Sob Paź 04, 2008 5:40 pm ]
No cóż. Pozostało mi zatem wyznaczyć termin rozprawy i rozważyć wszystkie aspekty. Dam znać, jak rozwiązałam ten problem.

kreaounds
19.07.2009 o 12:45

Dobry wieczór Panie i Panowie Sędziowie!
Potrzebuję Waszej pomocy w sprawie, której jestem stroną. (Jeśli administrator przesunie mój wątek do działu Help for student nie obrażę się…) 🙏🏻

Sprawa rzecz jasna cywilna.

Otrzymałem wyrok pierwszej instancji, mój „rofesjonalny pełnomocnik” nie spisał się. Jestem z niego niezadowolony i chcę mu cofnąć pełnomocnictwo, zabrać dokumenty i pójść dwie ulice dalej do innej kancelarii, ale nagli mnie termin na odwołanie. Nie chcę oczywiście, aby je pisał mój dotychczasowy pełnomocnik.

Jak wygląda zatem procedura zmiany pełnomocnika. Nowy adwokat musi w końcu zapoznać się z kilkoma tomami akt, a na to potrzeba czasu - czas na odwołanie biegnie…

Wiem, że termin na odwołanie jest określony w ustawie. Czy sąd w takim wypadku (zmiana pełnomocnika, który musi zapoznać się z aktami) może go wydłużyć? Jeśli tak, to o ile?

Darkside
19.07.2009 o 13:23

sorrki ale porad prawnych nie udzielamy ❌

kreaounds
19.07.2009 o 13:44

Po poradę prawną pójdę do nowego adwokata w poniedziałek, ale od Was chciałem się dowiedzieć czego mogę się spodziewać.

Co do porad prawnych. Gdybyście ich udzielali to na pewno zarobilibyście więcej niż w sądzie.

Pozdrawiam.

Darkside
19.07.2009 o 15:27

co innego pomoc w rozwiązywaniu kazusów na poziomie akademickim, co innego pomoc w konkretnej sprawie.