Wtorek 24 maja 2022 Wydanie nr 5202

Cywilna procedura

spadki - umowa z Austrią

mp napisał w dniu 09.09.2008 o godzinie 11:24:59 :

Mam pytanie, czy może spotkał sie ktoś z taką sytuacją: spadkodawczyni Polka - zmarła w Austrii, tam też przeprowadzono postępowanie spadkowe (z orzeczenia wynika, iż jest to zarówno stwierdzenia, jak i podział), a teraz złożono wniosek o stwierdzenie nabycia spadku po owej spadkodawczyni w Polsce. Pech chciał że sprawa trafiła na mnie. Zgodnie z umową międzynarodową z Austrią (Art.40) co do mienia ruchomego postępowanie spadkowe winno toczyć się przed Sądem tego Państwa, którego spadkodawca był obywatelem w chwili śmierci (z pewnymi wyjatkami, które nie zachodzą w mojej sprawie). Nieruchomości zaś winny byc przedmiotem postępowania spadkowego przed Sądem tego Panstwa, gdzie połozona jest nieruchomość. Spadkodawczyni posiadała nieruchomość położona w Polsce. I wszystko byłoby OK., ale w postępowaniu spadkowym w Ausrii orzeczono o środkach finansowych zgromadzonych w Budowlanej Kasie Oszczędnościowej w Austrii. Nie było uznania orzeczenia Sądu Zagranicznego. Ja mam koncepcję, iz winnam orzecz o stwierdzeniu nabycia spadku co do nieruchomości (bo jestem własciwa zgodnie z umową), ale nie wiem czy co do ruchomości, zwłaszcza tych orzeczonych w Austrii też?
Jezeli ktoś przerabiał juz podobna sprawę, to proszę o pomoc.

[ Dodano: Sob Paź 04, 2008 5:40 pm ]
No cóż. Pozostało mi zatem wyznaczyć termin rozprawy i rozważyć wszystkie aspekty. Dam znać, jak rozwiązałam ten problem.

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.