Niedziela 28 listopada 2021 Wydanie nr 5025

Karne procedura

srodki zapobiegawcze

jupi napisał w dniu 11.09.2008 o godzinie 12:07:59 :

czy zdarzają się gdzieś w Polsce stosowane przez Prok. środki zapobiegawcze w postaci dozór policji połączony z zakazem zbliżania się do dziecka. Uważam, że taka interpretacja przepisu 275§2 kpk jest za bardzo prawotwórcza.

Darkside napisał w dniu 11.09.2008 o godzinie 12:14:40 :art. 275 § 2 oddany pod dozór ma obowiązek stosowania się do wymagań zawartych w postanowieniu sądu lub prokuratora. Obowiązek ten może polegać na zakazie opuszczania określonego miejsca pobytu, zgłaszaniu się do organu dozorującego w określonych odstępach czasu, zawiadamianiu go o zamierzonym wyjeździe oraz o terminie powrotu, a także na innych ograniczeniach jego swobody, niezbędnych do wykonywania dozoru.

Te inne ograniczenia jak wynika z przepisu mają być niezbędne do wykonywania dozoru. Zakaz zbliżania się do dziecka nie jest niezbędny. To chyba tyle.

Nadto istotą śr. zapob. jest zagwarantowanie prawidłowego toku postępowania a zakaz zbliżania się do dziecka to raczej inna para butów.

jupi napisał w dniu 11.09.2008 o godzinie 12:18:28 :

ograniczenia mają być niezbędne do wykonywania dozoru, czyli dozoru nad oskarżonym, czy podejrzanym, a zakaz zbliżania się do dziecka - to jest ewidentnie dla dobra dziecka

[ Dodano: Czw Wrz 11, 2008 12:22 pm ]
zapytałem, gdyż się z tym spotkałem i chciałem zobaczyć, czy taka interpretacja gdzieś jeszcze jest stosowana.

picu napisał w dniu 11.09.2008 o godzinie 22:21:29 :

U nas Proki stosują czasem dozór Policji połączony z zakazem zbliżania się czy też kontaktowania z pokrzywdzonym. Gdyby więc cudze dziecko było pokrzywdzonym - wydaje mi się, że można byłoby orzec taki środek. Gdy własne dziecko podejrzanego - dochodzi tu do kolizji z jego prawem (ojca) do kontaktów z własnym dzieckiem, ale gdy faktycznie zachodzi potrzeba zapobieżenia np. naciskom na zeznania - lepsze dla niego to niż areszt.

Przepis faktycznie jest sformułowany nieszczęśliwie, bo wynika wprost na czym mają polegać

inne ograniczenia swobody, niezbędnych do wykonywania dozoru

ja jednak uznałbym, że chodzi tu o zamierzony przez organ stosujący ten środek - sposób kontrolowania zachowania podejrzanego, co przecież ma na celu zapewnienie prawidłowego toku postępowania, a polegać może właśnie na zakazie kontaktów z pokrzywdzonym.

Oczywiście - realizacja powyższego to zupełnie inna bajka.

Pamiętam raz orzekłem w wyroku na 72 p 1 pkt 7a kk zakaz kontaktowania z pokrzywdzoną (osk. pijaczek i upośledzona dziewczyna nad którą się znęcał). Efekt: w okresie próby zrobili sobie kolejne dziecko

jupi napisał w dniu 11.09.2008 o godzinie 23:45:40 :

A tak – zgadzam się z tym całkowicie, bowiem dozór to – opieka wyznaczona nad kimś lub nad czymś , mająca na celu dopilnowanie wykonania czegoś lub zapobieżenia czemuś; strzeżenie, pilnowanie, doglądanie. Tym samym dozór zastosowany jako środek zapobiegawczy w celu dopilnowanie prawidłowego toku postępowania, a co za tym idzie, można przecież swobodnie twierdzić, iż kontakt podejrzanego (oskarżonego) z pokrzywdzonym dzieckiem – może już dawać uzasadniony impuls do tego, że będzie próbował nakłaniać dziecko (pokrzywdzonego) do zmiany zeznań, bo po co miałby się z mim spotkać, rozmawiać?? Na przeprosiny jeszcze znajdzie czas. Dozór nie musi polegać tylko na tym, żeby nie dopuścić delikwenta, aby uciekł za granicę, ale także może polegać na niedopuszczeniu do tego, aby delikwent nie nakłaniał innych osób do składania fałszywych zeznań. Więc jednak można swobodnie uzasadnić stosowanie dozoru z zakazem zbliżania się do pokrzywdzonego w szczególności, że można byłoby zastosować tymczasowe aresztowanie, a od tego się odstępuje. Uważam ponadto, że można zastosować go także w stosunku do ojca względem jego dziecko (pokrzywdzonego) – zawsze jest kolizja dóbr prawnych, bo w zasadzie – dozór polega na ograniczeniu prawo i wolności, więc można czasowo ograniczyć i prawa ojca, w celu nie ograniczania innych prawa – wolności (tymczasowe aresztowanie). Tymczasowe aresztowanie przecież całkowicie niweczy obowiązek opieki nad dzieckiem (w okresie stosowanie tego środka), a poza tym zabiera jeszcze inne jeszcze prawa. Taki dozór jest łagodniejszy w zakresie ograniczanie praw oskarżonego.

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.