Czwartek 08 grudnia 2022 Wydanie nr 5400

Cywilna procedura

odpisy pism procesowych

mia napisał w dniu 16.09.2008 o godzinie 21:31:23 :

Zagadnienie może błahe, ale mnie zaintrygowało, zwłaszcza w kontekście pożądanego dążenia do... skrupulatnego przestrzegania przepisów proceduralnych

Art. 128 kpc - Do pisma procesowego należy dołączyć jego odpisy i odpisy załączników dla doręczenia ich uczestniczącym w sprawie osobom, a ponadto, jeżeli w sądzie nie złożono załączników w oryginale, po jednym odpisie każdego załącznika do akt sądowych.

jakie jest Waszym zdaniem ratio legis drugiej części tego przepisu? czy wymagacie złożenia tego dodatkowego odpisu?

i drugie zagadnienie - czy odpis pisma procesowego, w tym przypadku dodatkowy wydruk z drukarki, a nie kserokopia, powinien zawierać podpis strony/pełnomocnika? moim zdaniem tak, bo skoro pismo procesowe powinno zawierać tenże podpis, a "odpisem pisma procesowego jest dalszy egzemplarz zgodny z oryginałem" (za: komentarz Erecińskiego), to oczywistym jest, że kopia, duplikat, kserokopia, powinny zawierać ten podpis (zależnie od techniki sporządzenia - kopię lub oryginał). pytam, bo profesjonalny i prestiżowy pełnomocnik wezwany o złożenie prawidłowych odpisów odpowiadających oryginałowi, odpisy z podpisem oczywiście złożył, ale nie omieszkał dołączyć stanowczego pisma na firmowym papierze, kwestionującego wezwanie do uzupełnienia braków formalnych, nie uzasadniając jednak szerzej swego stanowiska. nie wiem w jakim celu to zrobił, może dla wywarcia dobrego wrażenia na spieszącym się kliencie. trochę to pismo ubodło godność orzecznika i aż kusi, by wdać się w polemikę, zresztą będącą poniżej tej godności, więc do odpowiedzi nie dojdzie, zwłaszcza, że art. 5 kpc zdecydowanie nie znajduje tu zastosowania ponieważ jednak nikt nie jest nieomylny, i z szacunkiem należy pochylić się nad poglądami drugiej strony, zwłaszcza tak zacnej, czekam na opinie.

gilgamesz napisał w dniu 16.09.2008 o godzinie 21:50:05 :

Dla mnie nie ma tu większych wątpliwości
"mia" napisał:

Art. 128 kpc - Do pisma procesowego należy dołączyć jego odpisy i odpisy załączników dla doręczenia ich uczestniczącym w sprawie osobom, a ponadto, jeżeli w sądzie nie złożono załączników w oryginale, po jednym odpisie każdego załącznika do akt sądowych.

jakie jest Waszym zdaniem ratio legis drugiej części tego przepisu? czy wymagacie złożenia tego dodatkowego odpisu?
Nie dajesz oryginału dokumentu do akt to musisz dać jego odpis - wbrew pozorom więc nie dajesz dwóch odpisów. Taka redakcja wiąże się z drugim zagadnieniem
"mia" napisał:

czy odpis pisma procesowego, w tym przypadku dodatkowy wydruk z drukarki, a nie kserokopia, powinien zawierać podpis strony/pełnomocnika?

w czasie gdy pisano kpc nikt nie myślał o kserokopiach czy wydrukach z drukarki ale o odpisach - odtworzeniu treści dokumentu i opisu jego elementów poprzez tekst sporządzony na maszynie do pisania. Nie chodziło więc o wierną kopię, ale o odpis - oddający teść dokumentu a niebędący jego wierną kopią. Stąd nie ma podstaw do tego by ten odpis był podpisany.

dorota napisał w dniu 16.09.2008 o godzinie 22:02:53 :

też się gdzieś spotkałem, nie pamiętam tylko gdzie (komentarz, artykuł, opracowanie czy orzeczenie SN), gdzie wyrażono tezę, iż odpis pisma nie musi być już podpisany, bo to odpis

falkenstein napisał w dniu 16.09.2008 o godzinie 22:17:19 :

"dorota" napisał:

też się gdzieś spotkałem, nie pamiętam tylko gdzie (komentarz, artykuł, opracowanie czy orzeczenie SN), gdzie wyrażono tezę, iż odpis pisma nie musi być już podpisany, bo to odpismnie też świta z czasów przedegzaminacyjnych że był taki kazus z niepodpisanym odpisem. O ile dobrze pamiętam rozwiązanie to było tam stwierdzenie że jeżeli odpis pozwu jest podpisany to to nie jest odpis tylko wtóropis. Podobnie nie ma potrzeby poswadczania za zgodność odpisów bo to sąd doręczając odpi stronom poświadcza swym autorytetem że są one zgodne z oryginałem.

Sandman napisał w dniu 16.09.2008 o godzinie 22:25:49 :

Potwierdzam wersję Doroty i Falka: jest stosowne orzeczenie....chyba z 2003 r.

Michał44 napisał w dniu 16.09.2008 o godzinie 22:31:29 :

"Sandman" napisał:

Potwierdzam wersję Doroty i Falka: jest stosowne orzeczenie....chyba z 2003 r.


OSNC 2004/1/9

mia napisał w dniu 16.09.2008 o godzinie 22:39:16 :

racja - ostatecznie SN wypowiedział się w orzeczeniu V CKN 1830/00.
cóż, kpc nie uwzględnia rozwoju technik biurowych...
a że odpisy nie muszą być poświadczone za zgodność - jasne.
co do 128 kpc nie tylko ja miałam wątpliwości, bo niekiedy strony składają drugi odpis nieoryginalnego załącznika; redakcja przepisu wydaje się trochę pokrętna.
dziękuję.

ropuch napisał w dniu 17.09.2008 o godzinie 09:14:22 :

I u nas, zwłaszcza w SO panuje zasada, że brak podpisu odpisu pisma nie jest brakiem formalnym.

kudłaty napisał w dniu 07.10.2008 o godzinie 00:46:31 :

a to zależy jak u których nas

ropuch napisał w dniu 07.10.2008 o godzinie 11:27:36 :

też prawda

Montana napisał w dniu 07.10.2008 o godzinie 21:01:33 :

U nas też nie wymaga się podpisu na odpisie. Poza tym zawsze można użyć formuły "na oryginale właściwy podpis"

jaksa napisał w dniu 01.12.2008 o godzinie 13:49:06 :

podpis nie potrzebny, bo niby z jakiej okazji. Było kiedys inne orzeczenie Sn, ale sie z tego wycofał. Na marginesie ciekawa nowa uchwala dotycząca stosunku art. 128 i chyba 249 k.p.c.

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.