Poniedziałek, 20 maja 2024
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 5929
Poniedziałek, 20 maja 2024

Forum sędziów

odpisy pism procesowych

mia
16.09.2008 21:31:23

Zagadnienie może błahe, ale mnie zaintrygowało, zwłaszcza w kontekście pożądanego dążenia do... skrupulatnego przestrzegania przepisów proceduralnych

Art. 128 kpc - Do pisma procesowego należy dołączyć jego odpisy i odpisy załączników dla doręczenia ich uczestniczącym w sprawie osobom, a ponadto, jeżeli w sądzie nie złożono załączników w oryginale, po jednym odpisie każdego załącznika do akt sądowych.

jakie jest Waszym zdaniem ratio legis drugiej części tego przepisu? czy wymagacie złożenia tego dodatkowego odpisu?

i drugie zagadnienie - czy odpis pisma procesowego, w tym przypadku dodatkowy wydruk z drukarki, a nie kserokopia, powinien zawierać podpis strony/pełnomocnika? moim zdaniem tak, bo skoro pismo procesowe powinno zawierać tenże podpis, a "odpisem pisma procesowego jest dalszy egzemplarz zgodny z oryginałem" (za: komentarz Erecińskiego), to oczywistym jest, że kopia, duplikat, kserokopia, powinny zawierać ten podpis (zależnie od techniki sporządzenia - kopię lub oryginał). pytam, bo profesjonalny i prestiżowy pełnomocnik wezwany o złożenie prawidłowych odpisów odpowiadających oryginałowi, odpisy z podpisem oczywiście złożył, ale nie omieszkał dołączyć stanowczego pisma na firmowym papierze, kwestionującego wezwanie do uzupełnienia braków formalnych, nie uzasadniając jednak szerzej swego stanowiska. nie wiem w jakim celu to zrobił, może dla wywarcia dobrego wrażenia na spieszącym się kliencie. trochę to pismo ubodło godność orzecznika i aż kusi, by wdać się w polemikę, zresztą będącą poniżej tej godności, więc do odpowiedzi nie dojdzie, zwłaszcza, że art. 5 kpc zdecydowanie nie znajduje tu zastosowania ponieważ jednak nikt nie jest nieomylny, i z szacunkiem należy pochylić się nad poglądami drugiej strony, zwłaszcza tak zacnej, czekam na opinie.

gilgamesz
16.09.2008 21:50:05

Dla mnie nie ma tu większych wątpliwości
"mia" napisał:

Art. 128 kpc - Do pisma procesowego należy dołączyć jego odpisy i odpisy załączników dla doręczenia ich uczestniczącym w sprawie osobom, a ponadto, jeżeli w sądzie nie złożono załączników w oryginale, po jednym odpisie każdego załącznika do akt sądowych.

jakie jest Waszym zdaniem ratio legis drugiej części tego przepisu? czy wymagacie złożenia tego dodatkowego odpisu?
Nie dajesz oryginału dokumentu do akt to musisz dać jego odpis - wbrew pozorom więc nie dajesz dwóch odpisów. Taka redakcja wiąże się z drugim zagadnieniem
"mia" napisał:

czy odpis pisma procesowego, w tym przypadku dodatkowy wydruk z drukarki, a nie kserokopia, powinien zawierać podpis strony/pełnomocnika?

w czasie gdy pisano kpc nikt nie myślał o kserokopiach czy wydrukach z drukarki ale o odpisach - odtworzeniu treści dokumentu i opisu jego elementów poprzez tekst sporządzony na maszynie do pisania. Nie chodziło więc o wierną kopię, ale o odpis - oddający teść dokumentu a niebędący jego wierną kopią. Stąd nie ma podstaw do tego by ten odpis był podpisany.

dorota
16.09.2008 22:02:53

też się gdzieś spotkałem, nie pamiętam tylko gdzie (komentarz, artykuł, opracowanie czy orzeczenie SN), gdzie wyrażono tezę, iż odpis pisma nie musi być już podpisany, bo to odpis

falkenstein
16.09.2008 22:17:19

"dorota" napisał:

też się gdzieś spotkałem, nie pamiętam tylko gdzie (komentarz, artykuł, opracowanie czy orzeczenie SN), gdzie wyrażono tezę, iż odpis pisma nie musi być już podpisany, bo to odpis



mnie też świta z czasów przedegzaminacyjnych że był taki kazus z niepodpisanym odpisem. O ile dobrze pamiętam rozwiązanie to było tam stwierdzenie że jeżeli odpis pozwu jest podpisany to to nie jest odpis tylko wtóropis. Podobnie nie ma potrzeby poswadczania za zgodność odpisów bo to sąd doręczając odpi stronom poświadcza swym autorytetem że są one zgodne z oryginałem.

Sandman
16.09.2008 22:25:49

Potwierdzam wersję Doroty i Falka: jest stosowne orzeczenie....chyba z 2003 r.

Michał44
16.09.2008 22:31:29

"Sandman" napisał:

Potwierdzam wersję Doroty i Falka: jest stosowne orzeczenie....chyba z 2003 r.


OSNC 2004/1/9

mia
16.09.2008 22:39:16

racja - ostatecznie SN wypowiedział się w orzeczeniu V CKN 1830/00.
cóż, kpc nie uwzględnia rozwoju technik biurowych...
a że odpisy nie muszą być poświadczone za zgodność - jasne.
co do 128 kpc nie tylko ja miałam wątpliwości, bo niekiedy strony składają drugi odpis nieoryginalnego załącznika; redakcja przepisu wydaje się trochę pokrętna.
dziękuję.

ropuch
17.09.2008 09:14:22

I u nas, zwłaszcza w SO panuje zasada, że brak podpisu odpisu pisma nie jest brakiem formalnym.

kudłaty
07.10.2008 00:46:31

a to zależy jak u których nas

ropuch
07.10.2008 11:27:36

też prawda

Montana
07.10.2008 21:01:33

U nas też nie wymaga się podpisu na odpisie. Poza tym zawsze można użyć formuły "na oryginale właściwy podpis"

jaksa
01.12.2008 13:49:06

podpis nie potrzebny, bo niby z jakiej okazji. Było kiedys inne orzeczenie Sn, ale sie z tego wycofał. Na marginesie ciekawa nowa uchwala dotycząca stosunku art. 128 i chyba 249 k.p.c.

kreaounds
19.07.2009 o 12:45

Dobry wieczór Panie i Panowie Sędziowie!
Potrzebuję Waszej pomocy w sprawie, której jestem stroną. (Jeśli administrator przesunie mój wątek do działu Help for student nie obrażę się…) 🙏🏻

Sprawa rzecz jasna cywilna.

Otrzymałem wyrok pierwszej instancji, mój „rofesjonalny pełnomocnik” nie spisał się. Jestem z niego niezadowolony i chcę mu cofnąć pełnomocnictwo, zabrać dokumenty i pójść dwie ulice dalej do innej kancelarii, ale nagli mnie termin na odwołanie. Nie chcę oczywiście, aby je pisał mój dotychczasowy pełnomocnik.

Jak wygląda zatem procedura zmiany pełnomocnika. Nowy adwokat musi w końcu zapoznać się z kilkoma tomami akt, a na to potrzeba czasu - czas na odwołanie biegnie…

Wiem, że termin na odwołanie jest określony w ustawie. Czy sąd w takim wypadku (zmiana pełnomocnika, który musi zapoznać się z aktami) może go wydłużyć? Jeśli tak, to o ile?

Darkside
19.07.2009 o 13:23

sorrki ale porad prawnych nie udzielamy ❌

kreaounds
19.07.2009 o 13:44

Po poradę prawną pójdę do nowego adwokata w poniedziałek, ale od Was chciałem się dowiedzieć czego mogę się spodziewać.

Co do porad prawnych. Gdybyście ich udzielali to na pewno zarobilibyście więcej niż w sądzie.

Pozdrawiam.

Darkside
19.07.2009 o 15:27

co innego pomoc w rozwiązywaniu kazusów na poziomie akademickim, co innego pomoc w konkretnej sprawie.