Poniedziałek 06 grudnia 2021 Wydanie nr 5033

Projekty

Europejski nakaz aresztowania zgodny z naszą konstytucją

espanol napisał w dniu 08.09.2006 o godzinie 23:55:03 :

Sejm uchwalił zmiany w Konstytucji ws. możliwości wydania obywatela polskiego, który dopuścił się przestępstwa poza granicami naszego kraju, innemu państwu na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania. Zmiany poparło 344 posłów, przeciw było 48, 29 wstrzymało się od głosu. Większość kwalifikowana (2/3 posłów) niezbędna do przyjęcia zmian wynosiła 281. Przyjęta regulacja przewiduje zasadę tzw. podwójnej karalności.Wydanie obywatela polskiego będzie możliwe jedynie w sytuacji, gdy poza terytorium RP popełni on czyn, który według polskiego prawa jest przestępstwem, zarówno w chwili jego popełnienia, jak i w momencie złożenia wniosku o ekstradycję. Według ustawy, nie wymaga spełnienia tych warunków "ekstradycja mająca nastąpić na wniosek sądowego organu międzynarodowego powołanego na podstawie ratyfikowanej przez Rzeczpospolitą Polską umowy międzynarodowej, w związku z objętą jurysdykcją tego organu zbrodnią ludobójstwa, zbrodnią przeciwko ludzkości, zbrodnią wojenną lub zbrodnią agresji". Zgodnie z zapisami, "w sprawie dopuszczalności ekstradycji orzeka sąd".

P.S.
Piszę tutaj, ponieważ jeszcze musimy chwilkę poczekać na ukazanie się w Dzienniku Ustaw

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.