Czwartek 26 maja 2022 Wydanie nr 5204

Cywilne materialne

Zniesienie współwłasności a zobowiązanie ...

Johnson napisał w dniu 18.09.2008 o godzinie 08:50:21 :

Stan faktyczny:
Jest sobie nieruchomość z dwoma współwłaścicielami (X i Y). X odziedziczył swój udział po Z.
X i Y idą sobie do notariusza ("umowa przyrzeczenia przeniesienia własności nieruchomości" gdzie X dostaje 70000 zł + zwolnienie od zapłaty na rzecz Y zachowku po Z (bez określenia kwoty zachowku). W zamian za to X zobowiązuje się przenieść na rzecz Y własność nieruchomości (bez określenia terminu do którego ma to nastąpić) i z tej okazji poddaje się egzekucji na podstawie aktu notarialnego w trybie art. 777 §1 pkt 4 kpc (???).
Następnie X dowiaduje się że jego udział w nieruchomości jest warty 1 mln zł. Nie przenosi własności na rzecz Y.
Na to Y idzie do sądu o zachowek po Z i uzyskuje tytuł wykonawczy na X z tej okazji na kwotę 100000 zł.
Na to X występuje do sądu o zniesienie współwłasności nieruchomości i żąda tytułem spłaty 200000 zł.
W umowie notarialnej jeden z nich nich (X) zobowiązuje się przenieść na rzecz drugiego (Y) własność .

I teraz moje wątpliwości:
1. art. 777 §1 pkt 4 kpc - nie obejmuje możliwości egzekucji na podstawie aktu notarialnego zobowiązania do przeniesienia własności nieruchomości, czy tylko mi się wydaje a notariusz wie lepiej ?
2. brak określenia terminu w umowie zobowiązującej do przeniesienia własności nieruchomości nie ma znaczenia, zobowiązanie ma wyć wykonane po wezwaniu X przez Y?
3. brak wyraźnego wskazania w akcie notarialnym "causy" zobowiązania do przeniesienia własności nieruchomości i przekazania X pieniędzy nie ma znaczenia, gdyż można wyinterpretować, że chodzi o sprzedaż udziału (czy dział spadku)?;
4. zakładając że Y w toku procesu o zniesienie współwłasności wystąpi o zobowiązanie X do złożenia oświadczenia woli o przeniesieniu własności nieruchomości zgodnie z aktem notarialnym to sprawy winny się toczyć łącznie, albowiem ta druga sprawa jest sprawą o której mowa w art. 618 kpc ?!
5. zakładając że strona Y nie wpadnie na pomysł określony w pkt 4 jakie znaczenia dla zniesienia współwłasności ma mieć umowa notarialna ??? Możliwe rozwiązania:
a. znosimy współwłasność i przekazujemy całą nieruchomość na rzecz Y bez dalszych spłat na rzecz X (ten dostał gotówką 70000 zł, ale wisi nad nim wyrok o zachowek - więc nie bardzo widzi mi sie to rozwiązanie);
b. jak wyżej z tym, że zasądzamy spłatę 100000 zł - czyli tyle ile jest w wyroku o zachowek, tak by sumarycznie dostał 1700000 zł (czyli tyle ile miał dostać wg umowy - trochę sztuczne i dziwaczne);
c. przysądzamy własność nieruchomości na rzecz Y z obowiązkiem spłaty 200000 zł (czyli tyle ile chce wnioskodawca) - w takim wypadku umowa ma znaczenie tylko pokwitowania 70000 zł, ale i tak wnioskodawcy należałoby się więcej niż 200000 + 70000 zł?

Jak myślicie ?

Paweł napisał w dniu 18.09.2008 o godzinie 10:43:27 :

Tak na szybko.
777§1 pkt4 nie da się tu zastosowac, bo brak terminu, i tam mowa o wydaniu nieruchomości, a to przecież coś zupełnie innego niż przeniesienie własności.
Nie wiem jak sformułowane to było w akcie notarialnym, ale może kwestie zachowku dałoby się podciągnąć pod zwolnienie z długu, jednak skoro nie podniósł takiego zarzutu w sprawie o zachowek to chyba nie można tego uwzgledniać. Mógłby chyba Y wezwać X dozwarcia umowy, wyznaczając mu termin, a jeśli go nie dotrzyma to wystąpić z pozwem o zobowiązanie do złożenia oświadczenia woli, cause chyba bez problemu można wyinterpretować z treści jako sprzedaż udziałów-czyli de facto zniesienie współwłasności(bo mowa o przeniesieniu własności wszystkich udziałów X a nie tylko tych po Z więc dział raczej odpada). Jeśli z treści aktu wynika że to zwolnienie z zachowku można by jedynie traktować jako zwolnienie z długu pod warunkiem, to po przeniesieniu własności X mógłby chyba wystąpić z powództwem przeciwegzekucyjnym. Natomiast wydaje mi się, że nie można tego uwzględniać w sprawie o zniesienie współwłasności. Proces o zobowiązanie do złożenia oświadczenia to według mnie sprawa spoza kategorii wymienionych w 618, bo ani to spór o prawo własności, ani nie dotyczy roszczeń związanych z posiadaniem rzeczy,ani tym bardziej o prawo żądania zniesienia współwłasności.
Co do znaczenia tej umowy w sprawie o zniesienie współwłasności, to zastanawiam się czy nie dałoby się oddalić wniosku na brak interesu. Skoro zawarli przedwstępną umowę dotyczącą zniesienia współwłasności we właściwej formie, to chyba do czasu kiedy Y może dochodzić zawarcia umowy przyrzeczonej (tzn. dopóki jego roszczenie się nie przedawni ) można by chyba odmówić X, który nie wykonuje tej umowy prawa żadania zniesienia współwłasności- choć mam świadomość, że to może być sprawa dyskusyjna, ale w końcu gość taką umowę zawarł. Wyrok w sprawie o zachowek nie jest tu przeszkodą, bo zawierając umowę Y po prostu zwolni X z tego długu, albo sąd orzeknie o zobowiązaniu do przeniesienia własności z jednoczesnym zobowiązaniem Y do zwolnienia X z tego długu. drugiej strony zastanawia mnie czemu od razu nie zawarli umowy przeniesienia własności?

Johnson napisał w dniu 18.09.2008 o godzinie 10:53:29 :

"Paweł" napisał:


czemu od razu nie zawarli umowy przeniesienia własności?


To był spadek i brak było zgody naczelnika US, bo podatek nie był zapłacony (art. 19 ust. 6 ustawy o podatku od spadków).

Paweł napisał w dniu 18.09.2008 o godzinie 13:25:49 :

A jak Ci się podoba koncepcja oddalenia?

Johnson napisał w dniu 18.09.2008 o godzinie 13:32:41 :

Koncepcja oddalenia bardzo mi się podoba, bo postanowienie byłoby krótkie Natomiast nie podoba mi się koncepcja pisania uzasadnienia do tego

A poważnie do oddalenie według mnie nie wchodzi w grę po jednak wspólność majątkowa trwa, a żądać przeniesienia udziału na podstawie aktu notarialnego to wnioskodawca akurat nie może żądać - tak by mówić że nie ma interesu prawnego. Oddaliłbym wniosek gdyby wnioskodawcą w sprawie była strona na rzecz której ma być przeniesiony udział zgodnie z umową notarialną. Ale pomyśle nad tym jeszcze.

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.