Środa 30 listopada 2022 Wydanie nr 5392

Cywilna procedura

Egzekucja-koszty

johan napisał w dniu 30.09.2008 o godzinie 09:32:41 :

Zastanawiająca jest dla mnie następująca sytuacja:
W efekcie przeprowadzonej egzekucji z nieruchomości uzyskano kwotę do podziału między 2 wierzycieli. Komornik połączył akta dwoch spraw egzekucyjnych, natomiast co mnie interesuje -w przedmiocie kosztów egzekucji orzekł odrebnie co do każdej ze spraw biorąc za podstawę (dwukrotnie) PEŁNĄ kwotę uzyskaną ze sprzedaży nieruchomości. W istocie organ egzekucyjny wyegzekwował kwotę (tu 6500zł), ale czy istnieje prawna dopuszczalność do naliczenia kosztów postepowania egzekucyjnego dwukrotnie bazując na pełnej cenie sprzedaży? Czy może powinien koszty w tych sprawach rozliczyć proporcjonalnie, uprzednio jeden raz przyjmując wyegzekwowaną kwotę za podstawę do ich obliczenia?
Tego typu praktyki w wypadku przystąpienia do postepowania większej ilości wierzycieli (co za tym idzie zwiększenie ilości prowadzonych postepowań egzekucyjnych- w myśl praktyki komornika) prowadzic może do sytuacji znacznego pogorszenia ich sytuacji.
Co o tym sądzicie?

Pawnik napisał w dniu 30.09.2008 o godzinie 13:14:27 :

Może naliczać koszty tylko od sumy wyegzekwowanej w danej sprawie. Suma wyegzekwowana to taka która przypada wierzycielowi. Więc nie może naliczać kilkakrotnie kosztów tak jakby na rzecz kazdego z wierzycieli wyegzekwował całość, bo tak nie jest. Ponadto koszty ustala się w jednej sprawie egzekucyjnej, jak je połączył to nalezą mu się jedne koszty, a nie liczone od kazdego z wierzycieli.

cin napisał w dniu 30.09.2008 o godzinie 14:28:40 :

Też uważam, że należą mu się jedne koszty. Czasami jest tak, że w aktach każdej z połączonych spraw komornik zamieszcza postanowienie o ustaleniu kosztów, ale ja przyjmuję, że jest to jedno "i to samo" postanowienie.

kate napisał w dniu 01.10.2008 o godzinie 00:57:50 :

Kwota ze sprzedaży nieruchomości co do zasady stanowi podstawę obliczenia opłaty stosunkowej bez względu na liczbę wierzycieli.

johan napisał w dniu 01.10.2008 o godzinie 08:28:53 :

dziekuje.Zdecydowanie jestem tego samego zdania.

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.