Poniedziałek, 24 czerwca 2024
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 5964
Poniedziałek, 24 czerwca 2024

Forum sędziów

obrońca z wyboru

jupi
30.09.2008 15:15:48

mam pytanie- w postępowaniu głównym oskarżony miał obrońcę z wyboru- pełnomocnictwo było - udziela pełnomocnictwa w mojej sprawie i podana sygnatura” - bez precyzyjnego określenia, czy chodzi tylko o postępowanie główne, czy też i wykonawcze - Czy w postępowaniu wykonawczym, gdy sam skazany składa wniosek np. o odroczenie wykonania kary - należy zawiadomić obrońcę, czy już go oskarżony nie ma? podstawowe pytanie, ale już jest 15.15 - 7,5 godzin pracy.

ajax2007
30.09.2008 15:29:03

Ja obrońcy nie zawiadamiałbym, jesli nie był ustanowiony w postępowaniu wykonawczym art 8 kkw. Odroczenie wykonania kary nie mieści się w umocowaniu 84 kpk. należy ta czynnośc do postępowania wykonawczego.

m35
30.09.2008 18:38:22

"jupi" napisał:

mam pytanie- w postępowaniu głównym oskarżony miał obrońcę z wyboru- pełnomocnictwo było - udziela pełnomocnictwa w mojej sprawie i podana sygnatura” - bez precyzyjnego określenia, czy chodzi tylko o postępowanie główne, czy też i wykonawcze - Czy w postępowaniu wykonawczym, gdy sam skazany składa wniosek np. o odroczenie wykonania kary - należy zawiadomić obrońcę, czy już go oskarżony nie ma? podstawowe pytanie, ale już jest 15.15 - 7,5 godzin pracy.

W postępowaniu wykonawczym musi być odrębne umocowanie do obrony. To z postępowania rozpoznawczego nie jest już ważne.

Robek321
30.09.2008 19:48:24

nie zawiadamiaj.

Kiedyś miałem taką sytuację, że w aktach sprawy przy rozpoznawaniu zażalenia nie było odrębnego umocowania dla obrońcy w wykonawczym (choć faktycznie ustanowił, ale sekretariat nie dołączył).
Oręgowy zwrócił na to uwagę i przesłał nam z powrotem akta argumentując słusznie, iż upowaznienie dla obrońcy musi wyraźnie wskazywać, że dotyczy wykonawcz

jupi
30.09.2008 20:34:32

No dobrze, a jeśli obrońca z wyboru (z postępowania głównego) wniesie w postępowaniu wykonawczym wniosek np. o odroczenie wykonania kary, nie przekładając nowego pełnomocnictwa do obrony, tylko w aktach będzie pełnomocnictwo z postępowania głównego tj. „udziela pełnomocnictwa w mojej sprawie i podana sygnatura”. To jest w tym wypadku ok, czy nie ok?

romanoza
30.09.2008 21:11:51

"jupi" napisał:

No dobrze, a jeśli obrońca z wyboru (z postępowania głównego) wniesie w postępowaniu wykonawczym wniosek np. o odroczenie wykonania kary, nie przekładając nowego pełnomocnictwa do obrony, tylko w aktach będzie pełnomocnictwo z postępowania głównego tj. „udziela pełnomocnictwa w mojej sprawie i podana sygnatura”. To jest w tym wypadku ok, czy nie ok?

Nie ma sensu wałkować tego tematu, treść art. 8 kkw jest jasna, obrońca musi być ustanowiony w postępowaniu wykonawczym i tyle.

ajax2007
30.09.2008 23:15:04

"jupi" napisał:

No dobrze, a jeśli obrońca z wyboru (z postępowania głównego) wniesie w postępowaniu wykonawczym wniosek np. o odroczenie wykonania kary, nie przekładając nowego pełnomocnictwa do obrony, tylko w aktach będzie pełnomocnictwo z postępowania głównego tj. „udziela pełnomocnictwa w mojej sprawie i podana sygnatura”. To jest w tym wypadku ok, czy nie ok?


Sytuacja taka nie powinna mieć miejsca, albo uzupełnienie upowaznienie obrony na piśmie albo do protokołu od skazanego, należy to wyegzekwować. Jeżeli już jest na posiedzeniu i składa wniosek, to niestety - piłka w grze -po uzupełnieniu formalnym upoważnienia do obrony rozpoznać wniosek

Darkside
01.10.2008 11:20:37

"romanoza" napisał:

Nie ma sensu wałkować tego tematu, treść art. 8 kkw jest jasna, obrońca musi być ustanowiony w postępowaniu wykonawczym i tyle.


No ja tak jak Roman, musi być odrębny dla wykonawczego.

kreaounds
19.07.2009 o 12:45

Dobry wieczór Panie i Panowie Sędziowie!
Potrzebuję Waszej pomocy w sprawie, której jestem stroną. (Jeśli administrator przesunie mój wątek do działu Help for student nie obrażę się…) 🙏🏻

Sprawa rzecz jasna cywilna.

Otrzymałem wyrok pierwszej instancji, mój „rofesjonalny pełnomocnik” nie spisał się. Jestem z niego niezadowolony i chcę mu cofnąć pełnomocnictwo, zabrać dokumenty i pójść dwie ulice dalej do innej kancelarii, ale nagli mnie termin na odwołanie. Nie chcę oczywiście, aby je pisał mój dotychczasowy pełnomocnik.

Jak wygląda zatem procedura zmiany pełnomocnika. Nowy adwokat musi w końcu zapoznać się z kilkoma tomami akt, a na to potrzeba czasu - czas na odwołanie biegnie…

Wiem, że termin na odwołanie jest określony w ustawie. Czy sąd w takim wypadku (zmiana pełnomocnika, który musi zapoznać się z aktami) może go wydłużyć? Jeśli tak, to o ile?

Darkside
19.07.2009 o 13:23

sorrki ale porad prawnych nie udzielamy ❌

kreaounds
19.07.2009 o 13:44

Po poradę prawną pójdę do nowego adwokata w poniedziałek, ale od Was chciałem się dowiedzieć czego mogę się spodziewać.

Co do porad prawnych. Gdybyście ich udzielali to na pewno zarobilibyście więcej niż w sądzie.

Pozdrawiam.

Darkside
19.07.2009 o 15:27

co innego pomoc w rozwiązywaniu kazusów na poziomie akademickim, co innego pomoc w konkretnej sprawie.