Czwartek 08 grudnia 2022 Wydanie nr 5400

Cywilna procedura

Skarga na czynności komornika!

dorota napisał w dniu 02.10.2008 o godzinie 15:59:36 :

Mam skargę na czynności komornika. Ale to nie problem. Problem jak ją rozstrzygnąć, bowiem mam trochę kłopotów, a z egzekucji to nie jestem dobry

I w związku z tym mam pytania:
1. Czy komornik ma prawo zająć zasiłek okresowy z opieki społecznej w poczet zadłużenia z funduszu alimentacyjnego? Jeżeli nie - to dlaczego?
2. Czy można złożyć skargę na czynność komornika polegającą na wezwaniu do złożenia wyjaśnień (dotyczy to wyjaśnień, dlaczego zajęta wierzytelność nie została przekazania na rachunek komornika). Czy ta czynność komornika to jest w ogóle czynnością w rozumieniu kpc?

Dzięki za wszelką pomoc.

vanilka napisał w dniu 02.10.2008 o godzinie 16:39:28 :

Według mnie zasiłek okresowy można zająć - na podst. art. 833 par. 2 kpc jako świadczenie powtarzające się, celem którego jest zapewnienie utrzymania, w związku z przepisem ustawy o pomocy społecznej ( nie pamiętam którym) który mówi, że zasiłek okresowy to jest jest kasa dla osoby np. chorej, która ma jej zapewnić utrzymanie w okresie tej choroby. jest więc to świadczenie powtarzające się i zapewniające utrzymanie. Zasiłki celowe wg. mnie nie podlegają egzekucji.

Uważam też, że można złożyć skargę na czynność komornika polegającą na wezwaniu do złożenia wyjaśnień.

sniezka30 napisał w dniu 02.10.2008 o godzinie 21:10:24 :

Rozpoznawałam taką skargę. Doszłam do wniosku, że można zajęc zasiłęk okresowy z opieki społecznej, jako świadczenie powtarzające się. I najlepsze jest to, że jeżeli egzekwuje się alimenty to w bez minimum nie podlegającego zajęciu ... Stosuje się do tego przepisy o zajęciu wynagrodzenia za pracę, więc nawet marne stokilkadziesiąt złotych można zając do wysokości 60 % ... Ale w sumie dziecko też chce coś jeśc i ma od tego rodziców. Nawet jak są biedni to muszą się dzielic tym co mają ..
Pozdrawiam

kate napisał w dniu 02.10.2008 o godzinie 23:50:22 :

skarga przysługuje co do zasady na każdą czynność komornika, bez względu na to czy ma ona charakter orzeczniczy, czy też nie. W komentarzach piszą, że w pewnych sytuacjach skarga nie będzie przysługiwała np. przeszukanie osoby, ale z tym można polemizować.
Przyłączam się do zdania przedmówców, że zasiłek jako świadczenie okresowe podlega zajęciu.

art_60 napisał w dniu 03.10.2008 o godzinie 15:23:07 :

Też uważam, że pojęcie ,,czynność komornika" należy rozumieć szeroko. Trzeba jednak ocenić, czy zaskarżona czynność narusza lub zagraża, jakiemuś dobru (prawu) stron lub osób trzecich. W przypadku wezwania do złożenia wyjaśnień można wyobrazić sobie nadużycie uprawnień komornika wymagające ingerencji sądu wywołanej skargą, więc co do zasady skarga według mnie przysługuje. Co innego jej zasadność w konkretnym przypadku.

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.