Piątek 07 października 2022 Wydanie nr 5338

Cywilne materialne

zniesienie współwłasności a małżeńska wspólność majątkowa

magda1311 napisał w dniu 19.10.2008 o godzinie 14:11:05 :

Wniosek o zniesienie współwłasności zabudowanej nieruchomości.

Wnioskodawca A wspólnie z żoną B ma udział 1/2 na zasadach małżeńskiej wspólności majątkowej. Udział 1/2 ma ich córka C. Wnioskodawca chce zniesienia współwłasności przez podział na trzy działki i przyznanie każdemu z współwłaścicieli wydzielonej działki na wyłączną własność, ewentualnie wnosi o sprzedaż licytacyjną.

M. zd. art. 35 kro nie pozwala na podział na trzy działki i przyznanie każdemu z współwłaścicieli. Można ewentualnie rozważyć podział działki ale przy pozostawieniu małżonków we wspólności co do wydzielonej działki. Jeżeli się na to nie zgodzą to chyba możliwe byłoby też zniesienie współwłasności przez sprzedaż ale tu mam problem jak podzielić kwotę uzyskaną ze sprzedaży – połowę, stosownie do ich udziału, solidarnie małżonkom a połowę córce? Może macie jakieś pomysły?

gilgamesz napisał w dniu 19.10.2008 o godzinie 15:06:08 :

jest chyba orzeczenie Sn z początku lat 90-tych - mogą to zrobić przesuwając ten składnik do majątków odrębnych

Beatka napisał w dniu 19.10.2008 o godzinie 21:34:13 :

Mogą sobie przesuwać do majątków osobistych, co tylko zachcą, ale niekoniecznie orzeczeniem sądu.
To, że wniosek o zniesienie współwłasności jest zgodny, w opisanym stanie faktycznym nie daje sadowi wystarczającej podstawy do zaproponowanego zniesienia współwłasności. Udział w nieruchomości należący do małżonków nadal stanowi ich majątek wspólny, chyba że doszło do ustania wspólności ustawowej. Jeżeli to nie nastąpiło oraz czynnością prawną nie "rzesunięto" konkretnego składnika do majątku osobistego, to spełnienie życzenia wnioskodawców nie jest dopuszczalne.

SRS napisał w dniu 01.06.2009 o godzinie 23:04:28 :

"Beatka" napisał:

Mogą sobie przesuwać do majątków osobistych, co tylko zachcą, ale niekoniecznie orzeczeniem sądu.
To, że wniosek o zniesienie współwłasności jest zgodny, w opisanym stanie faktycznym nie daje sadowi wystarczającej podstawy do zaproponowanego zniesienia współwłasności. Udział w nieruchomości należący do małżonków nadal stanowi ich majątek wspólny, chyba że doszło do ustania wspólności ustawowej. Jeżeli to nie nastąpiło oraz czynnością prawną nie "rzesunięto" konkretnego składnika do majątku osobistego, to spełnienie życzenia wnioskodawców nie jest dopuszczalne.ALE DZIALEK MOZNA NACIAC ILE WYJDZIE 3,4,5,6,...
ALE CO dla malzonkow - to na wspolnosc trzebaby dac.

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.