Sobota 11 lipca 2020 Wydanie nr 4520

Dyskusja nad protestem sędziów

Interpelacje i zapytania poselskie

Łukasz napisał w dniu 30.10.2008 o godzinie 00:55:14 :

Witam

Poddaję pod rozwagę, jako jeden ze sposobów skłonienia Prezesa RM lub MiniSprawi, do realizacji naszych postulatów (tak pięknie ujętych w uchwałach z Zegrza - ale nie tylko tych postulatów) docieranie do lokalnych posłów by Ci przedstawiali nasze bolączki i pytali w naszym imieniu o sprawy dla nas istotne.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 pkt 7 ustawy z 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora: "W wykonywaniu obowiązków poselskich poseł w szczególności ma prawo wnosić interpelacje i zapytania poselskie." Zgodnie zaś z art. 193 ust. 1 Regulaminu Sejmu: "Odpowiedź na interpelację jest udzielana w formie pisemnej nie później niż w terminie 21 dni od dnia otrzymania interpelacji."

W ten sposób możemy zwrócić uwagę na sprawy ogólnopolskie (np. czy będzie ustawa "ma tysiaka", a jeśli tak to kiedy i dlaczego nic się w tej sprawie nie dzieje skoro nowy rok za pasem) ale i na te o lokalnym znaczeniu np. czy to prawda, że chcą zlikwidować nasz sąd, albo chcą w nim znieść wydział gospodarczy (patrz wątek na forum) bądź też dlaczego w danym sądzie jest 7 wakatów (to mój przypadek).

Warto by było zwracać się do posłów różnych opcji by nie być posądzonym o sympatie polityczne ale ja bym się nie wzdragał przed skorzystaniem z pośrednictwa któregokolwiek posła (no, może pare wyjątków by się znalazło) w przedstawianiu naszych bolączek i postulatów. I tak na posłów PO nie możemy liczyć, a i z PSL będzie trudno, ale w sumie nieczego nie można wykluczyć . Jak ktoś zechce to nam zarzuci upolitycznienie nawet jak go nie ma (chyba wszyscy pamiętamy oświadczenie ZĆ sprzed miesiąca) i nie jest to powód by się wstrzymywać z działaniami.

Co to tym myślicie? Proszę o opinie.

beatah napisał w dniu 30.10.2008 o godzinie 09:04:58 :

Posłowie mniej lub bardziej konkretnie już pytają się o sprawy związane z naszą sytuacją. I dostają odpowiedzi pisane w stylu znanym mi także z osobistych doświadczeń. Nie myślę więc, że takie interpelację coś zmienią. MS przygotuje jeden szablon odpowiedzi i nikt się tym wszystkim, jak zwykle, nie przejmie. W takim wypadku jedynie myśli się o tym, aby nie uchybić terminowi udzielenia odpowiedzi na interpelację.

Michał44 napisał w dniu 30.10.2008 o godzinie 11:57:38 :

Ja mam pytanie dotyczące rzetelności MS w rozmowach z sędziami. O ile mnie pamięć nie myli, to na początku roku powstał zespół, który miał opracować kompleksowo zasady wynagradzania sędziów. Informacje wypływające z MS były takie, że to MS chce dać, ale MF nie bardzo. Po wielu miesiącach padła (podobno) wiarygodna informacja o dodatku w wysokości 1039zł. Skoro była tak precyzyjnie określona kwota, to rozumiem że opracowano ją w mniejszym lub większym porozumieniu z MF. Następnie ta kwota obniżona została do 1000zł (jak rozumiem to MF ją obcięło bo niby któżby) i dalej krążyła w opinii publicznej jako stanowisko MS. Nikt z MF takim informacjom nie zaprzeczał, do czasu gdy dowiedziałem się, że MF w czambuł potępia wszelkie machinacje polegające na "niesystemowym" określaniu wysokości wynagrodzeń. Powstaje pytanie, czy przypadkiem zabawą w dobrego i złego glinę nie dokonano skutecznie oszczędności budżetowych.

jankal napisał w dniu 30.10.2008 o godzinie 17:39:30 :

Przpominam odpowiedź na interpelację z marca 2008 r.
zwracam uwagę, iż odpowiedź została udzelona przez Min Fin z upoważnienia Premiera
Może powinniśmy zapytać co stało się z pracami nad przepisami, które przewidują 25-procentowy wzrost wynagrodzeń sędziów


Odpowiedź sekretarza stanu w Ministerstwie Finansów - z upoważnienia prezesa Rady Ministrów - na interpelację nr 1485
w sprawie podwyżek płac w sferze budżetowej
Szanowny Panie Marszałku! W związku z zobowiązaniem ministra finansów do udzielenia odpowiedzi, w porozumieniu z zainteresowanymi członkami Rady Ministrów, na przekazaną przy piśmie z dnia 11 marca 2008 r. nr DSPA-4401-1212/08 interpelację pani poseł Anny Sobeckiej w sprawie podwyżek płac w sferze budżetowej - uprzejmie informuję, co następuje.
Nie można zgodzić się ze stwierdzeniem, że w 2008 r. nastąpił 25-procentowy wzrost wynagrodzeń sędziów. Środki na wynagrodzenia osobowe zaplanowane w ustawie budżetowej na 2008 r. dla sędziów w części 15: Sądy powszechne wzrosły o 6,24% w porównaniu do roku 2007.
Natomiast obecnie trwają prace nad przepisami, które przewidują 25-procentowy wzrost wynagrodzeń sędziów, ale dopiero od roku 2009...........

Z wyrazami szacunku
Sekretarz stanu
Elżbieta Suchocka-Roguska
Warszawa, dnia 27 marca 2008 r.

iskaw napisał w dniu 04.11.2008 o godzinie 10:39:45 :

myślę, że uaktywnianie posłów w kwestiach naszego statusu, w tym finansowego, jest jak najbardziej pożądane. To oni odpowiadają za "ustawową" realizację zasad demokracji i winni być tego świadomi. Za to prędzej czy później rozliczać będą ich wyborcy. Autorytet jednej władzy nie traci gdy wzrasta autorytet drugiej z nich a raczej obie wspinają się na wyznaczone im miejsce. O to chyba chodziło przy wyborze demokracji zamiast socjalizmu?

[ Dodano: Sro Gru 03, 2008 8:25 pm ]
O dziwo dziś poseł Wacław Martyniuk przy okazji prezentowania stanowiska klubu lewicy w sprawie odwołania Marszałka Komorowskiego bardzo ładnie wyłożył posłom obowiązywanie zasady trójpodziału władzy i konieczności równoważenia władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej. Nie wiem czy słusznie rozumiem ale z jego słów wynikało też, że władza ustawodawcza ( za wyjątkiem koalicji rządzącej) czuje sie równie lekceważona jak my. Mam nadzieję ,że wszyscy obecni tam posłowie to słyszeli i wezmą to sobie do serca w pracach parlamentarnych dotyczacych ustroju tych władz i atrybutów każdej z nich:smile: Być może nie bez sensu byłoby poszukiwanie wśród tej części posłów naszych sojuszników. Nie wszyscy chyba oni patrzą przez pryzmat - co każe im partia ( to już było i źle się skończyło).

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.