Środa 01 lutego 2023 Wydanie nr 5455

Prawo pracy i ubezpieczeń społecznych

urlop dla poratowania zdrowia

piterek napisał w dniu 31.10.2008 o godzinie 10:46:05 :

Pracusie pomóżcie!!!
Mój stan faktyczny :
Nauczycielka złożyła wniosek o przyznanie urlopu dla poratowania zdrowia. Pracodawca przyznał urlop dla poratowania zdrowia. Po upływie dwóch tygodni pracodawca zorientował się, że pracownica nie ma wymaganego 7 - letniego okresu pracy, który uprawnia ją do tego urlopu. Pracodawca uchyla się od swojego oświadczenia woli powołując się na błąd i cofa decyzję o przyznaniu urlopu dla poratowania zdrowia. Nauczycielka występuje z pozwem o ustalenie treści czynności prawnej, natomiast pracodawca z tzw. ostrożności procesowej podnosi, iż udzielenie przez niego urlopu było czynnością sprzeczną z ustawą i jest nieważne z mocy prawa.
Według mnie pracodawca nie mógł skutecznie uchylić się od złożonego oświadczenia woli powołując się na błąd, ponieważ błąd nie został wywołany przez nauczycielkę, a czynność była odpłatna. Mam jednak wątpliwości, czy faktycznie nie zachodzi tutaj nieważność czynności z ustawą, którą powinnam uwzględnić z urzędu.
Jeżeli macie jakieś przemyślenia dajcie znać .

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.