Niedziela 22 maja 2022 Wydanie nr 5200

Cywilna procedura

art69 kpc w postępowaniu egzekucyjnym

humbert napisał w dniu 01.11.2008 o godzinie 23:11:34 :

Wierzyciel wniósł o ustanowienie dla egzekwowanego dłużnika będącego osobą prawną kuratora na podstawie art. 69 kpc, wskazując, że dłużnik nie ma zarządu, ale ma nieruchomość którą należałoby zlicytować. Kurator miałby reprezentować dłużnika w kolejnych stadiach egzekucji.
Zbaraniałem, a potem nasunęły mi się następujące pytania:
1. czy to jest samodzielna sprawa, czy też wnioske powinien być rozpoznany w ramach prowadzonego przez sąd po sygnaturą Co nadzoru nad egzekucją? (jeżeli samodzielna, to być może stronom będzie przysługiwało zażalenie na merytoryczne postanowienie)
2. czy art. 69 kpc stosuje się w fazie postępowania egzekucyjnego ? Skoro dłużnik nie ma zarządu, to na tym etapie to jego problem, skoro wierzyciel już dysponuje tytułem wykonawczym. Dodam, że doręczenia dla dłużnika były dokonywane w toku postępowania egzekucyjnego na adres z rejestru
3. jeżeli już uwzględnię taki wniosek, to jak sformułować sentencję? art. 69 kpc mówi o czynnościach niecierpiących zwłoki, a zatem być może w setnencji należałoby wymienić wszystkie/niektóre czynności z postępowania egzekucyjnego

ubilexibi napisał w dniu 02.11.2008 o godzinie 20:45:45 :

1. Uważam, że nie ma podstaw do odrębnej rejestracji takiej sprawy. Wniosek należy rozpoznać w ramach postępowania, w którym został zgłoszony.
Kwestia odrębnej rejestracji (,,samodzielności" nie może mieć wpływu na dopuszczalność zażalenia, które jest oczywiście niedopuszczalne.
2. Raczej się stosuje. Co prawda, art. 818 k.p.c. nie wymienia takiej przyczyny zawieszenia jak brak organu, ale wydaje się, że zawieszenie byłoby konieczne. W literaturze przyjmuje się stosowanie w takim wypadku tego przepisu w drodze analogii.
3. Myślę, że czynnością niecierpiącą zwłoki jest skuteczne zajęcie nieruchomości. Zabezpiecza to w sposób dostateczny interesy wierzyciela. I daje czas na pojęcie działań z art. 42 k.c.

Proponowałbym mniej więcej takie sformułowanie: ,,ustanowić dla spółki X kuratora w osobie Jana K. do dokonania wszelkich czynności niezbędnych do zajęcia nieruchomości ... w sprawie egzekucyjnej toczącej się przed Komornikiem Sądowym ... pod sygn. akt Km .."

humbert napisał w dniu 11.11.2008 o godzinie 21:52:45 :

Wielkie dzięki za odpowiedź. Mam tylko jedno pytanie, czysto teoretyczne: a co jeżeli wierzyciel złoży taki wniosek w postępowaniu egzekucyjnym dla którego nie założono akt Co w sądzie - na przykład celem przeprowadzenia egzekucji z ruchomości?

ubilexibi napisał w dniu 13.11.2008 o godzinie 07:37:35 :

W takim wypadku założyłbym ,,Co". Wniosek musi być przecież rozpoznany w ramach jakiejś sprawy.

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.