Poniedziałek 06 grudnia 2021 Wydanie nr 5033

Projekty

KODEKS CYWILNY - projekt nowego kodeksu, projekty zmian

falkenstein napisał w dniu 06.11.2008 o godzinie 17:11:54 :

http://www.ms.gov.pl/kkpc/kkpc.php

tu jest projekt z uzasadnieniem. Ciekawe czy prześlą go wszystkim sądom celem zaopiniowania, jak to bylo z kodeksem zobowiazań. I czy na zgłoszenie uwag będziemy mieli więcej niż zwyczajowe 24 godziny

Johnson napisał w dniu 06.11.2008 o godzinie 17:17:17 :

Ciekawe jest to: "Dziecko poczęte uważa się za urodzone, gdy jest to dla niego korzystne". Ciekawe co na to biologia.

Adek napisał w dniu 06.11.2008 o godzinie 17:48:10 :

pewnie chodzi o dziedziczenie; ojciec począł, zmarł a do dziedziczenia poza żoną wchodzi masa innych osób a tak dziecko uważa się za urodzone i dziedziczy z matką
tylko jak napisać stwierdzeniówkę na poczętego ??: a co jak się urodzi martwe; jak napisać stwierdzeniówkę po nim
jestem karnistą więc mam takie dylematy może dla cywilstów nie ma problemu ale ja mam

falkenstein napisał w dniu 06.11.2008 o godzinie 17:57:29 :

"Johnson" napisał:

Ciekawe jest to: "Dziecko poczęte uważa się za urodzone, gdy jest to dla niego korzystne". Ciekawe co na to biologia.a nowy art 5 k?c

Art. 5. § 1. Prawa podmiotowe służą, w granicach określonych normami prawnymi, realizacji interesów majątkowych lub niemajątkowych osób uprawnionych zgodnie z ich wolą.
§ 2. Nie można czynić użytku z prawa podmiotowego, który byłby sprzeczny z celem prawa, względami słuszności lub zasadami uczciwego obrotu. Takie działanie albo zaniechanie uprawnionego nie jest uważane za wykonywanie prawa podmiotowego (nadużycie prawa).

gdzies znikneły zasady wspólżycia społecznego, a mamy trzy inne jeszcze bardziej niedookreslone. Już widzę argumentację, że "celem ustawy na pewno nie jest pozbawianie matki z trójką dzieci srodków utrzymania",

wróbel napisał w dniu 06.11.2008 o godzinie 20:33:07 :

poczytałam i oczy mam teraz strasznie wytrzeszczone

falkenstein napisał w dniu 06.11.2008 o godzinie 22:19:14 :

jezeli to wejdzie tak jak postulowane to będzie koszmar. chociazby przepisy o wadach oświaczenia woli bedą kopalnią sposobów na kombinowanie jak wykręcić się od płacenia. Teraz każdy bedzie mówił że wprowadzono go w błąd, bo on nie wiedział, bo był niedoświadczony itp. A pomysł żeby w uzasadnionych przypadkach nie uwzględniać "nieznacznego" uchybienia terminowi prekulzyjnemu? To moze zamiast kombinowania przepisów napisac po prostu że sąd ma orzekać tak jak uwaza to za słuszne, nie oglądajac sie na przepisy i zwyczaje?

Darkside napisał w dniu 15.11.2008 o godzinie 09:01:37 :

Drobny przedsiębiorca


http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/95354,roszczenia_przedsiebiorcy_przedawnia_sie_juz_po_roku.html

Bata napisał w dniu 15.11.2008 o godzinie 12:32:24 :

Przeczytałam właśnie projekt i jestem trochę zdziwiona, bo obok przepisów, które powinny być, a nie było ich, wprowadzono pewne przepisy, dające duże pole do nadużyć. Oczywiście co co tworzyli ten projekt zapewne nie pomyśleli, że takie przepisy wpłynął na wydłużanie procesów, a przede wszystkim na zwiększenie liczby spraw, w których te bąda mogły mieć zastosowanie. Zanim praktyka się unormuje (co potrwa zapewne kilka lat) sądy mogą być zalewane takimi sprawami. W czasach, w których ludzie masowo zaciągają kredyty (nawet po kilka) przepisy o nieważności czynności prawnych powinny być restrykcyjne. Ja do obecnych nie mam żadnych zastrzeżeń. Co to jest za sformułowanie "oświadczenie w stanie zaburzenia czynności psychicznych". Przecież nie trzeba być chorym psychicznie, ani leczyć się na jakąś chorobę psychiczną, aby takich zaburzeń incydentalnie doznać. A jak wykazać, że dana osoba, rzeczywiście doznała takiego zaburzenia. Mnie jak ktoś porządnie wkurzy tez mam wrażenie, że mam zaburzenia czynności psychicznych, bo czasem nawet nie pamiętam co wygadywałam. Cudowny przepis dla oszustów, których w naszym społeczeństwie nie jest mało. No cóż przez biegłego się nie obejdzie i to wystarczy aby proces trwał wiele miesięcy. Kolejny dziwny dla mnie przepis to 182par. 3 . I znowu przepis dla oszustów. A już totalnie powalił mnie przepis o wyjątkowych okolicznościach w uchybieniu terminu i nieznacznym jego uchybieniu. Co to znaczny nieznaczny ?

aktopek napisał w dniu 15.11.2008 o godzinie 12:38:04 :

Zastanówmy się... czy zaciąganie kredytu przy braku realnej możliwości spłaty nie świadczy o zaburzeniu czynności psychicznych? Ja uważam, że oczywiście tak i już zacieram ręce na myśl o procesie, który sama wdrożę w oparciu o ten wspaniały przepis.

ida napisał w dniu 15.11.2008 o godzinie 14:47:43 :

A to ciekawe. Czekam aż do kpk wprowadzą oblig badania stanu poczytalności oskarżonego w przypadku oszustw i oszustw kredytowych...

falkenstein napisał w dniu 15.11.2008 o godzinie 18:23:11 :

Teraz ten projekt powinien zostać przesłany wszystkim sadom rejonowym, okręgowym i apelacyjnym, izbom i radom adwokackim i radcowskim, samorządowi notariuszy, wydziałom prawa wyższych uczelni itd z prośba o komentarze, opinie i sugestie. Tak samo jak to było gdy Komisja Kodyfikacyjna pisała przed wojną Kodeks Zobowiązań. Tylko zeby nie było tak jak zwykle że na zgłoszenie uwag są 3 dni albo i mniej. A jak już wszyscy uzgodnią jak powinno być sejm powinien miec prawo albo projekt przyjąć albo odrzucić. Bez żadnego zastępowania kropki przecinkiem i dodawania słów "oraz podobne". I powinien byc ustawowy zakaz zmieniania czegokolwiek w tak uchwalonym kodeksie przez minimum pięć lat.

Ale na to nie mamy chyba co liczyć, bo kim my w końcu jesteśmy żeby postulowac jakieś zmiany w Wielkim Dziele panów profesorów. Zaledwie sędziami, budzetówką

vanilka napisał w dniu 15.11.2008 o godzinie 23:20:12 :

Czytając projekt po prostu nie mogę odepchnąć narzucającej się myśli "co by tu jeszcze spi....rzyć panowie?"

cin napisał w dniu 16.11.2008 o godzinie 08:52:18 :

Po przeczytaniu kilkudziesięciu artykułów mam nieodparte wrażenie, że co najmniej kilka przepisów to zwyczajne śmieci, zupełnie niepotrzebnie zamieszczone w k.c.. Profesorzy są przyzywczajeni do tego, żeby wszystko zdefiniować, ale zapominają, że to jest ustawa, a nie opracowanie naukowe (np. Osobą fizyczną jest człowiek). Rzeczy oczywiste nie wymagają ustawowego potwierdzenia, bo niezależnie od tego, czy takie potwierdzenie uzyskają, czy nie, to i tak będą istnieć w takiej postaci jak dotychczas.

Jeśli już Autorzy wprowadzają definicje ustawowe, to niech one będą rzetelne. Np. to, że ktoś posiada prawa i obowiązki nie oznacza jego zdolności prawnej, ale jest to jego sytuacja prawna. Zdolność to możność (zdatność), a nie przysługiwanie praw i obowiązków.

Już kiedyś na forum pisałem, że my współcześni prawnicy nadużywamy słowa pisanego. Nasz język jest mało zwięzły, czasem nierzeczowy. Istnieje silna tendencja do tego, żeby to, co można napisać jednym zdaniem, zajmowało stronę. W ten sposób to co można przeczytać ze zrozumieniem w minutę, czytamy 10 minut. Niestety przoduje w tym SN. Takie samo jest moje odczucie na tle tego kodeksu. Już definicja zakresu podmiotowego stosunku cywilnoprawnego jest zastanawiająca (art. 1) Lepiej chyba krócej napisać "między osobami ficzycznymi lub osobami prawnymi".
Po drugie, po co "dekretować" w k.c. spory co do koncepcji prawa podmiotowego, skoro w praktyce nie ma to większego znaczenia.
Po co powtarzać niektóre regulacje występujące w innych ustawach (np. zdanie pierwsze art. 27, które jest - nieprecyzyjnym zresztą - powtórzeniem odpowiedniego przepisu ustawy prawo o asc). To tak pokrótce, po przeczytaniu 36 artykułów.

Voyto napisał w dniu 16.11.2008 o godzinie 21:52:44 :

Co do sposobu uchwalania kodeksu, to wydaje mi się, że właśnie w przypadku kodeksów posłowie nie mogą nic zmieniać w przedłożonym projekcie. Muszą go przyjąć albo odrzucić.

Natomiast, co do samego projektu, to przypomina mi się sytuacja, gdy wchodził w życie nowy Kodeks karny, k.p.k. i k.k.w. w 1997 r. Ja wtedy właśnie kończyłem aplikację (wykłady mieliśmy jeszcze ze starego k.k., k.p.k., k.k.w., praktyki były jeszcze pod rządami starych kodeksów, natomiast na egzaminie oczekiwano od nas znajomości i umiejętności interpretacji nowych kodeksów - istny cyrk! tym bardziej, że sami egzaminatorzy nie mieli pojęcia, co nowe przepisy oznaczają). Pamiętam, jaką wrzawę wywołały te nowe kodeksy, tym bardziej, że były one tworzone głównie przez przedstawicieli szkoły krakowskiej, pod przewodnictwem prof. Zolla, z którego poglądami - dość kontrowersyjnymi w niektórych kwestiach - oczywiście nie wszyscy się zgadzali, a co gorsza - nie wszyscy w ogóle rozumieli co twórcy tych kodeksów mieli na myśli. Na szczęście, nie musiałem w praktyce tego stosować, gdyż rzuciło mnie w stronę prawa pracy, a następnie cywilnego, ale z daleka obserwując to, co się z tymi kodeksami dzieje, to widzę, że mimo, iż mają niewiele ponad 10 lat, to nowelizacji doczekały się już sporo! Obawiam się, że z tym nowym k.c. będzie podobnie.

Johnson napisał w dniu 16.11.2008 o godzinie 22:03:52 :

"Voyto" napisał:


Co do sposobu uchwalania kodeksu, to wydaje mi się, że właśnie w przypadku kodeksów posłowie nie mogą nic zmieniać w przedłożonym projekcie. Muszą go przyjąć albo odrzucić.


To niestety tylko ci się wydaje.

Darkside napisał w dniu 19.11.2008 o godzinie 13:50:07 :

http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/96072,takze_dalsi_krewni_beda_dziedziczyli_bez_testamentu.html

AQUA napisał w dniu 11.12.2008 o godzinie 08:42:26 :

http://prawo.gazetaprawna.pl/wywiady/100092,jest_juz_pierwsza_czesc_kodeksu_cywilnego.html

Jest już pierwsza część kodeksu cywilnego

Kubuś Puchatek napisał w dniu 12.12.2008 o godzinie 21:01:29 :

"cin" napisał:

Po przeczytaniu kilkudziesięciu artykułów mam nieodparte wrażenie, że co najmniej kilka przepisów to zwyczajne śmieci, zupełnie niepotrzebnie zamieszczone w k.c.. Profesorzy są przyzywczajeni do tego, żeby wszystko zdefiniować, ale zapominają, że to jest ustawa, a nie opracowanie naukowe (np. Osobą fizyczną jest człowiek).


No wiesz .... po prostu patrzą w przyszłość: Mechaniczna narzeczona

Darkside napisał w dniu 28.12.2008 o godzinie 20:23:32 :

Do jesieni 2010 roku projekt nowego Kodeksu cywilnego

http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/102417,do_jesieni_2010_roku_projekt_nowego_kodeksu_cywilnego.html

Darkside napisał w dniu 11.03.2009 o godzinie 01:20:08 :

Jaki powinien być nowy kodeks cywilny
Autonomia woli podmiotu jest fundamentem prawa cywilnego, ale nie może być nieograniczona – stwierdza profesor, doktor habilitowany z Uniwersytetu Szczecińskiego
http://www.rp.pl/artykul/4,274623_Jaki_powinien_byc_nowy_kodeks_cywilny.html

Pudlonka napisał w dniu 11.03.2009 o godzinie 22:11:11 :

"Darkside" napisał:

Jaki powinien być nowy kodeks cywilny
Autonomia woli podmiotu jest fundamentem prawa cywilnego, ale nie może być nieograniczona – stwierdza profesor, doktor habilitowany z Uniwersytetu Szczecińskiego
http://www.rp.pl/artykul/4,274623_Jaki_powinien_byc_nowy_kodeks_cywilny.html
O Panie wskrześ twórców Kodeksu Zobowiązań i poleć im stworzyć nowy kodeks cywilny zgodnie z zasadmi logiki i historycznie sprawdzonych rozwiązań, bo pomrzemy

SSR napisał w dniu 11.03.2009 o godzinie 22:41:26 :

"Pudlonka" napisał:

Jaki powinien być nowy kodeks cywilny
Autonomia woli podmiotu jest fundamentem prawa cywilnego, ale nie może być nieograniczona – stwierdza profesor, doktor habilitowany z Uniwersytetu Szczecińskiego
http://www.rp.pl/artykul/4,274623_Jaki_powinien_byc_nowy_kodeks_cywilny.html
O Panie wskrześ twórców Kodeksu Zobowiązań i poleć im stworzyć nowy kodeks cywilny zgodnie z zasadmi logiki i historycznie sprawdzonych rozwiązań, bo pomrzemy

Przyłączam się do powyższego wołania.
ps.
Aha, i nie pozwól Panie majstrować przy tym dziele jakiemukolwiek przedstawicielowi władzy ustawodawczej - niech uchwalą to, co będzie im przedłożone.

Darkside napisał w dniu 26.06.2009 o godzinie 06:00:14 :

Właściciel będzie mógł znieść hipotekę
http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/331992,wlasciciel_bedzie_mogl_zniesc_hipoteke.html

Nowe zasady dziedziczenia ustawowego
http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/331990,nowe_zasady_dziedziczenia_ustawowego.html

Darkside napisał w dniu 27.06.2009 o godzinie 04:50:31 :

Będzie wspólna hipoteka dla kredytu i odsetek
http://www.rp.pl/artykul/4,325875_Bedzie_wspolna_hipoteka_dla_kredytu_i_odsetek.html

AQUA napisał w dniu 07.09.2009 o godzinie 19:08:58 :

http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/349796,notarialne_oswiadczenie_woli_niewidomego_bedzie_nieobowiazkowe.html

Notarialne oświadczenie woli niewidomego będzie nieobowiązkowe

SRS napisał w dniu 15.09.2009 o godzinie 22:53:37 :

"Adek" napisał:

pewnie chodzi o dziedziczenie; ojciec począł, zmarł a do dziedziczenia poza żoną wchodzi masa innych osób a tak dziecko uważa się za urodzone i dziedziczy z matką
tylko jak napisać stwierdzeniówkę na poczętego ??: a co jak się urodzi martwe; jak napisać stwierdzeniówkę po nim
jestem karnistą więc mam takie dylematy może dla cywilstów nie ma problemu ale ja mam


jak na to wpaść w zapewnieniu - we wszystkich trzebay pytac

[ Dodano: Wto Wrz 15, 2009 10:58 pm ]
"Bata" napisał:

Przeczytałam właśnie projekt i jestem trochę zdziwiona, bo obok przepisów, które powinny być, a nie było ich, wprowadzono pewne przepisy, dające duże pole do nadużyć. Oczywiście co co tworzyli ten projekt zapewne nie pomyśleli, że takie przepisy wpłynął na wydłużanie procesów, a przede wszystkim na zwiększenie liczby spraw, w których te bąda mogły mieć zastosowanie. Zanim praktyka się unormuje (co potrwa zapewne kilka lat) sądy mogą być zalewane takimi sprawami. W czasach, w których ludzie masowo zaciągają kredyty (nawet po kilka) przepisy o nieważności czynności prawnych powinny być restrykcyjne. Ja do obecnych nie mam żadnych zastrzeżeń. Co to jest za sformułowanie "oświadczenie w stanie zaburzenia czynności psychicznych". Przecież nie trzeba być chorym psychicznie, ani leczyć się na jakąś chorobę psychiczną, aby takich zaburzeń incydentalnie doznać. A jak wykazać, że dana osoba, rzeczywiście doznała takiego zaburzenia. Mnie jak ktoś porządnie wkurzy tez mam wrażenie, że mam zaburzenia czynności psychicznych, bo czasem nawet nie pamiętam co wygadywałam. Cudowny przepis dla oszustów, których w naszym społeczeństwie nie jest mało. No cóż przez biegłego się nie obejdzie i to wystarczy aby proces trwał wiele miesięcy. Kolejny dziwny dla mnie przepis to 182par. 3 . I znowu przepis dla oszustów. A już totalnie powalił mnie przepis o wyjątkowych okolicznościach w uchybieniu terminu i nieznacznym jego uchybieniu. Co to znaczny nieznaczny ?znam jednego co naciga banki na kredyty o wdziecznym imieniu jak Cesarz Francji z XIX w. -- a potem tumaczy sie zoltymi papierami ...
dziala w calym kraju - to pewnie i inni sie natkneli

AQUA napisał w dniu 12.12.2009 o godzinie 19:00:55 :

http://www.rp.pl/artykul/212825,404966_SMS_ma_coraz_wieksze_znaczenie_prawne.html

SMS ma coraz większe znaczenie prawne

AQUA napisał w dniu 21.01.2010 o godzinie 07:04:01 :

http://www.rp.pl/artykul/212825,422551_Status_slupa_na_cudzej_dzialce_do_poprawki.html

Status słupa na cudzej działce do poprawki

AQUA napisał w dniu 18.09.2010 o godzinie 10:07:57 :

http://www.rp.pl/artykul/505353,537314-Jak-naprawiac-skutki-wybrykow-kilkulatkow.html

Jak naprawiać skutki wybryków kilkulatków

apama napisał w dniu 23.11.2010 o godzinie 18:52:53 :

Zmiany Kodeksu to wydaje mi sie cały zbiór radosnej twórczości.
Choćby art 582 kpc, czy 598 kpc.
Co zaś dotyczy art 5 iż gdzies znikneły zasady wspólżycia społecznego uważam iż zasady te są płynne przy stałych fundamentach.Ale ta płynność własnie nie może być utrwalona w art.

procontra napisał w dniu 08.02.2011 o godzinie 11:23:11 :

Czy macie wieści co się dzieje z pracami nad nowelizacją księgi I? Link http://www.ms.gov.pl/kkpc przestał być aktywny, a właśnie kwestia pomysłów na "cel prawa" w miejsce "społeczno gospodarcze przeznaczenie prawa" jest mi bardzo potrzebna.Ostatni odczyt miałam na październik 2009.

mariusz78 napisał w dniu 15.12.2011 o godzinie 09:12:27 :

Równe traktowanie będzie zapisane w kodeksie cywilnym


http://lex.pl/?cmd=artykul,17507,title,rowne-traktowanie-bedzie-zapisane-w-kodeksie-cywilnym

Morg napisał w dniu 15.12.2011 o godzinie 09:28:50 :

Hm, ale jak to ma działać?

Powiedzmy, że rozpiszę sobie prywatny konkurs – złożę przyrzeczenie publiczne, wyznaczając nagrodę za najlepszą pracę. I co, będzie można mnie pozwać, jeśli ktoś się poczuje zdyskryminowany (?) moim gustem i wtedy ja będę musiał udowodnić, że nie jestem wielbłądem?

Johnson napisał w dniu 15.12.2011 o godzinie 09:30:27 :

"Morg" napisał:


wtedy ja będę musiał udowodnić, że nie jestem wielbłądem?


Jak to w UE

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.