Czy art. 827 par. 1 kpc ma zastosowanie w procesie z art. 840 kpc lub art. 841 kpc do wniosku o udzielenie zabezpieczenia przez zawieszenie postępowania egzekucyjnego? Być może moje pytanie wyda Wam się bez sensu, ale wątpliwość powziąłem czytając w jednym komentarzu, że przed rozpoznaniem wniosku o zawieszenie postępwoania w trybie art. 821 kpc nalezy wysłuchać strony. To może przy rozpoznaniu wniosku o udzielenie zabezpieczenia też? Chociaż wydaje mi się, że przejście na przepisy o postępowaniu egzkucyjnym przez art. 743 par. 1 kpc byłoby trudne do obrony.
Przepis art. 743 k.p.c. odsyła do przepisów postępowania egzekucyjnego, jeżeli chodzi o wykonanie postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia. Czyli tego co się dzieje po jego wydaniu. Natomiast w żaden sposób nie odnosi się do postępowania poprzedzającego udzielenie zabezpieczenia.
Innymi słowy, przed zawieszeniem postępowania egzekucyjnego w ramach zabezpieczenia nie wysłuchuje się stron, ponieważ art 827 § 1 k.p.c. nie ma w tym wypadku zastosowania.
Zgadzam się z Ubim.
Moim zdaniem, problem z tym wysłuchaniem pojawia się w razie, zawartego w skardze lub zażaleniu, wniosku o zawieszenie egzekucji w na podstawie art. 821 par 1 k.p.c.
Ja też zgadzam się z ubi i cinem. Termin do rozpoznania wniosku o zabezpieczenie (art. 737 k.p.c.) faktycznie uniemożliwia wyznaczenie posiedzenia jawnego w celu wysłuchania dłużnika i wierzyciela.
Podstawą rozstrzygnięcia w przedmiocie wniosku o zabezpieczenie są okoliczności wskazane w tym wniosku. Miałem zresztą sytuację, w której oddaliłem wniosek o udzielenie zabezpieczenia z uwagi na nieuprawdopodobnienie roszczenia, a wnioskodawca w zażaleniu podniósł nowe okoliczności co do przysługiwania mu roszczenia mającemu podlegać zabezpieczeniu. Sąd II instancji oddalił zażalenie argumentując, jak powyżej.
Jestem już przekonany Dzięki za odpowiedzi i łagodne potraktowanie mnie