Wtorek 24 maja 2022 Wydanie nr 5202

Cywilna procedura

Zaliczanie na poczet opłaty stosunkowej opłaty za zabezp.

Tomasz Zawiślak napisał w dniu 28.11.2008 o godzinie 10:46:53 :

Wczoraj trafiłem na ciekawy (jak dla kogo ) problem z zakresu egzekucji. Chodzi o stosowanie art. 49 ust. 6 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji ("W przypadku gdy egzekwowane świadczenie zostało zabezpieczone przed wszczęciem postępowania egzekucyjnego, na poczet opłaty stosunkowej, o której mowa w ust. 1 i 2, komornik zalicza opłatę za dokonanie zabezpieczenia, jeżeli pobrał ją od wierzyciela". Miałem taką sytuację:
Wierzyciel złożył wniosek o dokonanie zabezpieczenia na podstawie nakazu zapłąty w nakazowym do kwoty 160.000 zł przez zajęcie rachunków dłuznika. Komornik wezwał go o opłatę w kwocie 3500 zł. Wierzyciel zapłacił. Komornik zajął rachunki, w wyniku czego do depozytu sądowego wpłynęła kwota ok. 2500 zł. Następnie wierzyciel złożył tytuł wykonawczy i wniosek o wszczęcie egzekucji. Kilka dni po tym na rachunek komornika wpłyneła kwota ok. 40.000 zł. Koniec końców postępowanie egzekucyjne umorzono z powodu upadłości dłużnika. Komornik ustalił opłatę stosunkową na kwotę prawie 6.000 zł, przy czym zaliczył na nią tylko kwotę ok. 120 zł z opłaty uiszczonej przez wierzyciela (proporcjonalną do kwoty skutecznie zabezpieczonej - przekazanej do depozytu). Wierzyciel zarzucił, iż komornik powinien zaliczyć całą opłatę uiszczoną przez niego. Czy słusznie??? Z moich obliczeń wynika, że opłata stosunkowa powinna wynieść ok. 3200 zł, a więc mniej niż opłata za dokonanie zabepieczenia. Gdyby przyjąć obowiązek zaliczenia całej opłaty za dokonanie zabepieczenia, to w mojej sprawie komornik nie powinien w ogóle obciążać dłużnika opłatą stosunkową!!!
W komentarzach (także w Lexie) i orzecznictwie nie znalazłem nic. Z brzmienia przepisu nie wynika, aby należało zaliczyć tylko tę część opłaty za dokonanie zabezpieczenia, która jest proporcjonalna do faktycznie zabezpieczonej części świadczenia. No chyba, że wynika to ze sformułowania "gdy egzekwowane świadczenie zostało zabezpieczone"... Ot taka ciekawostka - mam nadzieję, że nie tylko dla egzekutorów

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.