Forum sędziów
Prokurator wydał postanowienie w trybie art. 231 kpk o złożeniu przedmiotu do depozytu sądowego albowiem nie wiadomo komu ją wydać
Pytania:
1. Pod jaką sygnaturę wpisujecie sprawę ?
2. Jak jest forma ewentualnej decyzji, czy postanowienie,czy zarządzenie ?
3. Czy postanowienie prokurator podlega kontroli sądu ?
4. Czy mozna odmówić przyjęcia do depozytu ?
Sąd nie wydaje postanowienia, a postanowienie prokuratora jest dla sądu wiążące.
Patrz: Komentarz do kpk pod red. ś.p. prof. Gostyńskiego, Dom Wydawniczy ABC. Wa-wa 1998, tom I, teza 2 do art.231.
Sposób w jaki pytam sugeruje, że nie wiem co robić. A mnie interesuje praktyka innych sądów, bo w moim koncepcji jest kilka.
Ja praktykuję tak, jak wynika z powołanego komentarza. Przyjmuje się przedmiot do depozytu, nie rejestrując w wykazie Ko, ani Kp ani innym, bo nie ma żadnego postępowania incydentalnego wymagającego wydania postanowienia (można moim zdaniem w odnotować wniosek prokuratora w dzienniku korespondencji ogólnej, żeby był jakiś ślad w sekretariacie). Wydaje się przy tym, że za dzień złożenia do depozytu powinno przyjmować się datę uprawomocnienia postanowienia prokuratora. Gdy uprawniony nie jest znany, a w karnym to jest zasadą, gdy składa się dowód rzeczowy do depozytu, potem w grę wchodzi ustawa o likwidacji niepodjętych depozytów z 18.10.2006, ale do tego – w myśl działu tytułu II księgi drugiej kpc – trzeba „wrobić” wydział cywilny.
U nas taką sprawę rejestruje Biuro Dowodów Rzeczowych w swoim wykazie
U mnie tak jak u censora
I jeszcze jedno pytanko, czy w przypadku depozytu złożonego przez prokuratora to sąd ponosi koszty ?
według mnie nie gdyż dysponentem jest nadal prokurator
"Jarosiński" napisał:
według mnie nie gdyż dysponentem jest nadal prokurator
Ból polega na tym, że depozyt jest sądowy, niektóre rzeczy są w magazynie inne na parkingu. Nie ma znaczenia, kto jest dysponentem, koszty ponosi sąd. Tak przynajmniej jest u nas.
"romanoza" napisał:
według mnie nie gdyż dysponentem jest nadal prokurator
Ból polega na tym, że depozyt jest sądowy, niektóre rzeczy są w magazynie inne na parkingu. Nie ma znaczenia, kto jest dysponentem, koszty ponosi sąd. Tak przynajmniej jest u nas.
My do tej pory nie płaciliśmy ale jak jest obecnie to nie wiem gdyż od jakiegoś czasu nie zajmuję się depozytami więc moja wiedza może być nieaktualna ??:
u mnie to Sąd ponosi koszty, a ponadto to my jako wydział karny przeprowadzamy likwidację niepodjętych depozytów tej nowej ustawy, która mnoży tylko koszty...życie.
u nas leci pod Ko, wydajemy postanowienie o złożeniu do depozytu na 231 par 1 kpk, i badamy przeslanki z 231 a więc, czy istotnie nie wiadomo komu rzecz wydać a zlożenie do depozytu sądowego przez prokuratora to jedynie jego wniosek, by sąd przedmiot zlożył;
Dobry wieczór Panie i Panowie Sędziowie!
Potrzebuję Waszej pomocy w sprawie, której jestem stroną. (Jeśli administrator przesunie mój wątek do działu Help for student nie obrażę się…) 🙏🏻
Sprawa rzecz jasna cywilna.
Otrzymałem wyrok pierwszej instancji, mój „rofesjonalny pełnomocnik” nie spisał się. Jestem z niego niezadowolony i chcę mu cofnąć pełnomocnictwo, zabrać dokumenty i pójść dwie ulice dalej do innej kancelarii, ale nagli mnie termin na odwołanie. Nie chcę oczywiście, aby je pisał mój dotychczasowy pełnomocnik.
Jak wygląda zatem procedura zmiany pełnomocnika. Nowy adwokat musi w końcu zapoznać się z kilkoma tomami akt, a na to potrzeba czasu - czas na odwołanie biegnie…
Wiem, że termin na odwołanie jest określony w ustawie. Czy sąd w takim wypadku (zmiana pełnomocnika, który musi zapoznać się z aktami) może go wydłużyć? Jeśli tak, to o ile?
sorrki ale porad prawnych nie udzielamy ❌
Po poradę prawną pójdę do nowego adwokata w poniedziałek, ale od Was chciałem się dowiedzieć czego mogę się spodziewać.
Co do porad prawnych. Gdybyście ich udzielali to na pewno zarobilibyście więcej niż w sądzie.
Pozdrawiam.
co innego pomoc w rozwiązywaniu kazusów na poziomie akademickim, co innego pomoc w konkretnej sprawie.