Czwartek 08 grudnia 2022 Wydanie nr 5400

Cywilna procedura

art. 138 par. 1 kpc

Michał44 napisał w dniu 01.12.2008 o godzinie 20:53:58 :

przepis wygląda tak:
art 138 par. 1 kpc jeżeli doręczający nie zastanie adresata w mieszkaniu, może doręczyć pismo sądowe dorosłemu domownikowi, a gdyby go nie było - administracji domu, dozorcy domu lub sołtysowi, jeżeli osoby te nie są przeciwnikami adresata w sprawie i podjęły się oddania mu pisma.

stan faktyczny wygląda tak:
Adresata nie ma w domu więc listonosz zostawia pismo dorosłemu domownikowi (matka). Dowód doręczenia (odpisu pozwu i wezwania na rozprawę) wraca, więc wszystko gra. Po kilku dniach do sądu wpływa pismo matki o treści "Myślałam, że oddam synkowi te pisma, ale on wyjechał i nie wiem dokąd. Dzwoniłam do niego i czytałam mu trochę (dlatego przesyłka została otwarta ), ale nie chciał słuchać. Dlatego pisma sądowe zwracam w załączeniu"

a pytanie wygląda tak:
Czy takie doręczenie w świetle art 138 jest w ogóle skuteczne, czy też jest to nowy sposób na doprowadzenie powoda do czarnej rozpaczy związanej z brakiem informacji o miejscu zamieszkania ? Bądź też, czy doręczenie następuje (poprzez fikcję), z chwilą gdy dorosły domownik podjął się oddania pisma adresatowi z wszelkimi konsekwencjami dla strony ?

gilgamesz napisał w dniu 01.12.2008 o godzinie 21:08:06 :

Raczej skuteczne

Z kazusu wynika, że wyjechał co nie znaczy, że zmienił miejsce zamieszkania, dorosły domownik podjął się przekazania pisma i faktycznie starał się to uczynić. Adresat mógł się z pismem zapoznać, ale zrezygnował.

kubalit napisał w dniu 01.12.2008 o godzinie 21:25:39 :

Podzielam stanowisko Gilgamesza. Skoro matka przyjęła przesyłkę w celu oddania jej synowi (sama tak przecież napisała) to znaczy, że jeszcze w tym dniu syn zamieszkiwał razem z nią (tak przynajmniej można by domniemywać). Gdyby z nią nie mieszkał powinna była odmówić przyjęcia przesyłki powołując się na to, że nie jest to miejsce zamieszkania jej syna.

Beatka napisał w dniu 01.12.2008 o godzinie 22:08:34 :

Zgadzam się z przedmówcami. Dorosły domownik nie ma obowiązku odebrania korespondencji nie do niego adresowanej. Jeżeli adresat zmienił miejsce zamieszkania, domownik zawsze może nie przyjąć. Wtedy albo poinformuje listonosza o tej zmianie (lepsze rozwiązanie dla adresata) albo przesyłka pozostanie do awiza i w konsekwencji będzie mogła zostać uznana za doręczoną. Odebranie pisma przez dorosłego domownika ma bardzo poważne konsekwencje procesowe. Tłumaczenia jak w kazusie można brać natomiast pod uwagę przy rozpoznawaniu ewentualnego wniosku o przywrócenie terminu.

alutka napisał w dniu 01.12.2008 o godzinie 23:13:05 :

Przesyłkę odebrał dorosły domownik, podjął się doręczenia jej adresatowi zatem doręczenie jest skuteczne.

Michał44 napisał w dniu 01.12.2008 o godzinie 23:35:18 :

Dzięki serdeczne. Ostatecznie również zająłem to stanowisko, a moje wątpliwości pojawiły się
w związku z sygnalizowanymi przeze mnie możliwościami nadużyć w celu obstrukcji postępowania, ale także możliwością naruszenia prawa strony do obrony w procesie. Ostatecznie między mamą a synem może istnieć konflikt, o którym nawet sądowi się nie śniło.

ropuch napisał w dniu 02.12.2008 o godzinie 09:40:43 :

Może w istocie tak być, z tym, że o ile sama strona nie wykaże, że doręczenie nastąpiło na adres który nie jest już jej miejscem zamieszkania ( pismo mamy to jednak w tym względzie nieco za mało ) przyjmowałbym, że doręczenie było skuteczne.

humbert napisał w dniu 03.12.2008 o godzinie 22:08:44 :

Wszyscy są dość zgodni, ja tylko dorzucam jeszcze jeden argument za przyjęciem doręczenia- jeżeli między matką a synem jest konflikt, syn zawsze może wnosić o przywrócenie terminu i wykazywać ten konflikt dostępnymi środkami dowodowymi. Nigdy nie wiemy czy dorosły domownik przekaże treść listu adresatowi.

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.