Niedziela 22 maja 2022 Wydanie nr 5200

Cywilna procedura

komornik łasy na drobnicę

grubson napisał w dniu 11.12.2008 o godzinie 00:36:43 :

sąd rozpoznawał zbieg egzekucji do wynagrodzenia za pracę dłużnika. Wyznaczył komornika sądowego. Realizując postanowienie administracyjny organ egz. (ZUS) przekazał swoje tytuły wykonawcze komornikowi. Były to tytuły na składki zusowskie, największy na 552 zł. najmniejszy na 32 zł. Ważna jest sekwencja zdarzeń więc teraz w punktach:
1. pismem z dnia 3.03.08 - wnioskiem o wszczęcie egzekucji - Zus przekazuje 7 wyszczególnionych w nim egzekucyjnych tytułów adm.
2. pismo wysłane zostaje pocztą w dniu 4.03.08
3. dnia 6.03.08 wpływa do kancelarii komornika
i leży sobie u komornika bez zarejestrowania
4. dłużnik 11.03.08 reguluje wszystkie zaległości wobec ZUS. Tego samego dnia składa w ZUS dowody wpłaty.
5. ZUS pismem z dnia 12.03.08 informuje komornika o tym, że cała zaległość stwierdzona tytułami egz. została spłacona (chyba traktować to należy jak wniosek o umorzenie post. egz.)
6. pismo to zostaje wysłane do komornika pocztą dnia 13.03.08
W tym czasie u komornika:
dopiero dnia 14 marca br. komornik rejestruje wniosek, przybija na nim datownik potwierdzający wpływ (właśnie 14.03.08), po czym.... zakłada siedem spraw egzekucyjnych - dla każdego tytułu z osobna, zawiadamia dłużnika o wszczęciu i dokonuje zajęcia wynagrodzenia za pracę. dłużnik odbiera to pismo dnia 18.03
7. 17.03.08 wpływa do komornika informacja ZUS o spłacie zadłużenia
8. postanowieniem z dnia 26 marca 2008 r. komornik umarza postępowanie i ustala koszty na 216,89 zł. w każdej ze spraw (w tym opł. stosunkowa (art. 49.2) po 205,99zł.)
9. dłużnik skarży a skarga trafia do mnie.

Komornik wezwany do złożenia wyjaśnień podaje, że dnia 5.03 miał tak duży wpływ, że sprawy które wpłynęły następnego dnia mogły być zarejestrowane dopiero 14.03 oraz że "rejestrowanie osobno poszczególnych tytułów egzekucyjnych jest normalna i powszechną praktyką wynikającą z przepisów prawa jak i racjonalności prowadzenia post. egz" i przywołuje art. 776 k.p.c. i par. 21.1 i 21.2 rozp. z 20.12.05 w sprawie przepisów o biurowości..., które moim zdaniem nie za bardzo mają związek z pomysłowym działaniem komornika.

Możliwe rozwiązania:
1. obciążyć opłatami wierzyciela - art. 49 ust. 4 - ale moim zdaniem niezbyt zasadne, bo wszczęcie egzekucji było celowe, dopiero na skutek zachowania dłużnika już po otrzymaniu przez komornika wniosku ale przed jego zarejestrowaniem egzekucja przestała być celowa. Nie sposób też postawić ZUSowi zarzutu, że zwlekał z poinformowaniem komornika o spłacie zadłużenia, bo przecież tak wygląda obieg dokumentów w urzędach
2. oddalenie skarg - ale wtedy dłużnik, który spłacił zadłużenie zanim post. egzekucyjne został wszczęte zapłaci komornikowi 7 x 216,89 zł. w sytuacji, gdy jego całe zadłużenie wynosiło ok. 1300 zł.
3. przyznać komornikowi tylko jedną opłatę - moim zdaniem najbardziej rozsądne, tylko nie za bardzo widzę do tego podstawę prawną.

No i co byście zrobili na moim miejscu :smile:

Pawnik napisał w dniu 11.12.2008 o godzinie 14:19:12 :

Jezeli wierzyciel złożył jeden wniosek egzekucyjny wraz z tytułami - to oczywiście pkt3. Jezeli do każdego tytułu odrębny wniosek - to pkt 2. Od wierzyciela zalezy sposób egzekucji śwadczenia, a komornik jest wnioskiem związany. Do wniosku lub żądania załacza się dopiero tytuł wykonawczy ( art. 797 kpc ). Wynika z tego, że nie można prowadzić odrębine egzekucji na podstawie kazdego tytułu jeżeli wszystkie tytuły sa objete jednym wnioskiem. Zresztą jak komornik powielił ten wniosek do kazdej sprawy? Skserował i złałożył odrębne akta z każdym tytułem? Wtedy skserowane wnioski nie moga być podstawa egzekucji, bo nie spełniają wymogu pisma procesowego.

bart napisał w dniu 11.12.2008 o godzinie 14:44:22 :

jest jeszcze kwestia egzekwowanego a wyegzekwowanego świadczenia - TK obszernie się wysilał na ten temat. Tutaj świadczenie zostało spłacone przed wniesieniem, przede wszystkim, wszczęciem postępowania egzekucyjnego, ja to bym toto uchylił.

vanilka napisał w dniu 11.12.2008 o godzinie 18:49:52 :

"bart" napisał:

jest jeszcze kwestia egzekwowanego a wyegzekwowanego świadczenia - TK obszernie się wysilał na ten temat. Tutaj świadczenie zostało spłacone przed wniesieniem, przede wszystkim, wszczęciem postępowania egzekucyjnego, ja to bym toto uchylił.


Tu wg. mnie chodzi o przepis, którego nie zacytuję teraz bo nie mam ale dotyczący umorzenia postępowania na wniosek wierzyciela - komornik pobiera 5 (?) procent od całości bo nic nie wyegzekwował, ale wszczął egzekucję zasadnie. Przy uwzględnieniu tej minimalnej stawki - czyli właśnie pewnie te 200 zł. W pełni zgadzam się z Pawnik, że opłata powinna być naliczona od sumy wierzytelności jeśli był złożony jeden wniosek. To podobnie jak z pozwem i wieloma roszczeniami.
Czyli ja bym zmieniła i dała jedną opłatę.

kate napisał w dniu 14.12.2008 o godzinie 17:24:38 :

Ciekawe skąd wziął oryginały wniosków o wszczęcie egzekucji ....oczywiście pytanie retoryczne. Jeśli już to mógł założyć tylko jeden Km. Opłatę bym mu dała tylko za jeden Km, Teraz po nowelizacji przepisów opłata się należy nawet jeśli nic nie wyegzekwował. Wpłynął wniosek i już. Spłata nastąpiła po złożeniu wniosku.

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.