Środa 01 lutego 2023 Wydanie nr 5455

Prawo rodzinne

Nowy (stary) projekt Prawa Nieletnich

koriolan napisał w dniu 12.12.2008 o godzinie 12:02:35 :

Znów pojawia sie nowy, a moze jednak stary projekt prawa nieletnich......

http://www.rp.pl/artykul/61229,231954_Nieletnich_wychowywac___a_nie_karac.html
http://www.cogito.com.pl/Artykul/1678/Ostry_Projekt_Prawa_Dla_Nieletnich.html

Ja juz osobiście byłem szkolony z 3 projektów tej ustawy i zaden nawet nie wyszedł ponad wstepne projekty...... Każdy rząd projektuje, przy pomocy "swoich" specjalistów i nadal nic z tego nie wynika... A konieczność wprowadzenia nowej regulacji jest oczywista, to na czym pracujemy obecnie jest.....no, cóż sami wiecie jakie.....
Tutaj link do uzasadnienia bieżacego projektu http://www.ms.gov.pl/projekty/proj0844a.rtf i dotychczasowy projekt http://www.kcskspip.gov.pl/plik/pokaz/415

kazanna napisał w dniu 15.12.2008 o godzinie 20:54:37 :

Projekt beznadziejny, nic nie upraszcza z punktu widzenia sędziego rodzinnego. I czy widzicie gdzieś w nim rezygnacje z procesu inkwizycyjnego,w którym ten sam organ prowadzi postępowanie a potem rozstrzyga to co sam sobie najpierw ustalił ????
W innym miejscu już zamieszczałam moja propozycje, o której wiem że to marzenie ściętej głowy ale co tam... może chociaż wywołam dyskusje ?
Uważam że to byłoby świetnym rozwiązaniem nadmiernego obciążenia rodzinnikow w sprawach nieletnich. Ja osobiście nie widzę żadnego uzasadnienia do tego, aby postępowanie w sprawach nieletnich niemal w całości prowadzili sędziowie . Uważam ,że gdyby policja miała uprawnienie do stosowania środków wychowawczych z art.6 pkt 1 i 2, prokurator z pkt 3-5 , a sędzia zajmowałby sie nieletnim po wpłynięciu pięknego, udokumentowanego wniosku od prokuratora o zastosowanie środków izolacyjnych ( różnego rodzaje zakłady , placówki itp )- to by odpowiadało wszystkim standardom. Oczywiście należałoby dać stronom uprawnienie podobne do tego w postępowaniu mandatowym- jak sie nie zgadzasz to sprawa do sądu. Twierdzę , że byłoby to bardzo skuteczne i wychowawcze, zwłaszcza że taki np. policjant miałby możliwość szybkiego zastosowania środka, bez tej rozdmuchanej procedury...
wiem że to nierealne marzenia , bo to naprawdę musiałby być kompleksowa reforma, łącznie z policja , prokuratura i kuratorami, którzy powinni być odrębnym od sądu ( tak jak komornik) organem powołanym do wykonywania spraw z wydziału rodzinnego.
Ale pomarzyć można?

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.