Sobota, 27 kwietnia 2024
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 5906
Sobota, 27 kwietnia 2024

Forum sędziów

Nowy (stary) projekt Prawa Nieletnich

koriolan
12.12.2008 12:02:35

Znów pojawia sie nowy, a moze jednak stary projekt prawa nieletnich......

http://www.rp.pl/artykul/61229,231954_Nieletnich_wychowywac___a_nie_karac.html
http://www.cogito.com.pl/Artykul/1678/Ostry_Projekt_Prawa_Dla_Nieletnich.html

Ja juz osobiście byłem szkolony z 3 projektów tej ustawy i zaden nawet nie wyszedł ponad wstepne projekty...... Każdy rząd projektuje, przy pomocy "swoich" specjalistów i nadal nic z tego nie wynika... A konieczność wprowadzenia nowej regulacji jest oczywista, to na czym pracujemy obecnie jest.....no, cóż sami wiecie jakie.....
Tutaj link do uzasadnienia bieżacego projektu http://www.ms.gov.pl/projekty/proj0844a.rtf i dotychczasowy projekt http://www.kcskspip.gov.pl/plik/pokaz/415

kazanna
15.12.2008 20:54:37

Projekt beznadziejny, nic nie upraszcza z punktu widzenia sędziego rodzinnego. I czy widzicie gdzieś w nim rezygnacje z procesu inkwizycyjnego,w którym ten sam organ prowadzi postępowanie a potem rozstrzyga to co sam sobie najpierw ustalił ????
W innym miejscu już zamieszczałam moja propozycje, o której wiem że to marzenie ściętej głowy ale co tam... może chociaż wywołam dyskusje ?
Uważam że to byłoby świetnym rozwiązaniem nadmiernego obciążenia rodzinnikow w sprawach nieletnich. Ja osobiście nie widzę żadnego uzasadnienia do tego, aby postępowanie w sprawach nieletnich niemal w całości prowadzili sędziowie . Uważam ,że gdyby policja miała uprawnienie do stosowania środków wychowawczych z art.6 pkt 1 i 2, prokurator z pkt 3-5 , a sędzia zajmowałby sie nieletnim po wpłynięciu pięknego, udokumentowanego wniosku od prokuratora o zastosowanie środków izolacyjnych ( różnego rodzaje zakłady , placówki itp )- to by odpowiadało wszystkim standardom. Oczywiście należałoby dać stronom uprawnienie podobne do tego w postępowaniu mandatowym- jak sie nie zgadzasz to sprawa do sądu. Twierdzę , że byłoby to bardzo skuteczne i wychowawcze, zwłaszcza że taki np. policjant miałby możliwość szybkiego zastosowania środka, bez tej rozdmuchanej procedury...
wiem że to nierealne marzenia , bo to naprawdę musiałby być kompleksowa reforma, łącznie z policja , prokuratura i kuratorami, którzy powinni być odrębnym od sądu ( tak jak komornik) organem powołanym do wykonywania spraw z wydziału rodzinnego.
Ale pomarzyć można?

kreaounds
19.07.2009 o 12:45

Dobry wieczór Panie i Panowie Sędziowie!
Potrzebuję Waszej pomocy w sprawie, której jestem stroną. (Jeśli administrator przesunie mój wątek do działu Help for student nie obrażę się…) 🙏🏻

Sprawa rzecz jasna cywilna.

Otrzymałem wyrok pierwszej instancji, mój „rofesjonalny pełnomocnik” nie spisał się. Jestem z niego niezadowolony i chcę mu cofnąć pełnomocnictwo, zabrać dokumenty i pójść dwie ulice dalej do innej kancelarii, ale nagli mnie termin na odwołanie. Nie chcę oczywiście, aby je pisał mój dotychczasowy pełnomocnik.

Jak wygląda zatem procedura zmiany pełnomocnika. Nowy adwokat musi w końcu zapoznać się z kilkoma tomami akt, a na to potrzeba czasu - czas na odwołanie biegnie…

Wiem, że termin na odwołanie jest określony w ustawie. Czy sąd w takim wypadku (zmiana pełnomocnika, który musi zapoznać się z aktami) może go wydłużyć? Jeśli tak, to o ile?

Darkside
19.07.2009 o 13:23

sorrki ale porad prawnych nie udzielamy ❌

kreaounds
19.07.2009 o 13:44

Po poradę prawną pójdę do nowego adwokata w poniedziałek, ale od Was chciałem się dowiedzieć czego mogę się spodziewać.

Co do porad prawnych. Gdybyście ich udzielali to na pewno zarobilibyście więcej niż w sądzie.

Pozdrawiam.

Darkside
19.07.2009 o 15:27

co innego pomoc w rozwiązywaniu kazusów na poziomie akademickim, co innego pomoc w konkretnej sprawie.