Niedziela 28 listopada 2021 Wydanie nr 5025

HELP FOR STUDENT

art. 165 kpc - co oznacza równoznaczne z wniesiem do sądu

Enkida napisał w dniu 12.12.2008 o godzinie 16:47:57 :

Witam, proszę o pomoc.
Przy rozwiązywaniu kazusu pojawiła się rozbieżność co do rozumienia art. 165 kpc

Czy z punktu widzenia art. 165 par 2 kpc istotne jest czy pismo ostatecznie do sądu dotarło czy też nie ma to znaczenia.

Innymi słowy czy przepis ten dotyczy jedynie kwestii terminu (w razie dotarcia pisma adresowanego do właściwego sądu termin jest zachowany) czy też wykładnia tego przepisu prowadzi do wniosku, iż skoro jest to "równoznaczne z wniesieniem do sądu" to nie ma znaczenia czy pismo do sądu dotrze bo złożenie go w placówce pocztowej wystarcza (przy prawidłowym zaadresowaniu) i pismo jest wniesione do sądu .

gilgamesz napisał w dniu 12.12.2008 o godzinie 23:13:55 :

Moim zdaniem z systematyki kodeksu wynika, że ten 165 par 2 dotyczy tylko terminu

dorota napisał w dniu 13.12.2008 o godzinie 07:15:35 :

Zgadzam się z przedmówcą. Dotyczy to tylko zachowania terminu.

Postanowienie z dnia 19 kwietnia 2000 r. Sądu Apelacyjnego w Katowicach, I ACa 1032/99, OSA 2001/7-8/42N:
"Na gruncie art. 165 § 2 k.p.c. tylko oddanie, złożenie pisma procesowego w urzędzie pocztowym, jest równoznaczne z datą wniesienia do sądu."

Enkida napisał w dniu 13.12.2008 o godzinie 11:33:21 :

czyli rozumiem, że pismo, które zostało nadane w urzędzie pocztowym w RP, ale nigdy do sądu nie dotarło w ogóle nie jest wniesione do sądu, tak?

beatah napisał w dniu 13.12.2008 o godzinie 14:18:15 :

"Enkida" napisał:

czyli rozumiem, że pismo, które zostało nadane w urzędzie pocztowym w RP, ale nigdy do sądu nie dotarło w ogóle nie jest wniesione do sądu, tak?Z przepisu wynika, że jeżeli wpłynie do sądu pismo, ale nie zostało ono złożone bezpośrednio w sądzie, ale oddane w urzędzie pocztowym, to datą wniesienia tego pisma do sądu jest data złożenia go w urzędzie pocztowym. Jeżeli pismo w ogóle nie wpłynie do sądu - nawet, jeżeli zostało wcześniej złożone w urzędzie - to nie zostało wniesione do sądu i nie odniosło skutku procesowego. Przepis ma tylko znaczenie dla ustalenia daty wniesienia pisma do sądu, a nie ustalenia czy pismo to zostało faktycznie wniesione do sądu. Pismo zawsze musi wpłyną do sądu, aby wywołało skutki procesowe. Można zatem stwierdzić, że o ile ustawa wymaga wniesienia pisma w określonym terminie (przykładowo apelacji), to termin do wniesienia tego pisma zostanie zachowany (apelacja skutecznie wniesiona), jeżeli pismo to w ustawowym terminie zostanie złożone w sądzie lub wysłane pocztą i wpłynie do sądu.

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.