Czy ktoś może wie, co ustawodawca miał na myśli w ostatnim "zdaniu" art. 168 kp:
"Urlopu niewykorzystanego w terminie ustalonym zgodnie z art. 163 należy pracownikowi udzielić najpóźniej do końca pierwszego kwartału następnego roku kalendarzowego; nie dotyczy to części urlopu udzielanego zgodnie z art. 167[2]"
Przed nowelizacją był przepis jasny, a teraz nie rozumiem o co chodzi.
moim zdaniem oznacza to, ze niewykorzystany urlop na ządanie nie przenosi się na kolejny rok...
ale to taka wiedza ogólna z komentarzy, natomiast masz rację, ze z samego przepisu cieżko wywnioskować, co nasz racjonalny miał na mysli..
ale tu komentarz
"Krzysztof Rączka" napisał:
3. Zawiadomienie pracodawcy o rozpoczęciu zaległego urlopu wypoczynkowego nie usprawiedliwia nieobecności pracownika w pracy. Naruszenie przez pracodawcę obowiązku udzielania pracownikowi urlopu wypoczynkowego za dany rok do końca pierwszego kwartału następnego roku kalendarzowego, nie uprawnia pracownika do rozpoczęcia po tym terminie urlopu bez udzielenia zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy przez pracownika (por. wyrok SN z dnia 5 grudnia 2000 r., I PKN 121/2000).
4. Wskazana powyżej reguła nie ma zastosowania w odniesieniu do części urlopu udzielanego pracownikowi na jego żądanie stosownie do art. 167[2] k.p. Oznacza to, że pracownik może zażądać na podstawie wymienionego przepisu wykorzystania zaległego urlopu wypoczynkowego w terminie następującym po pierwszym kwartale następnego roku kalendarzowego, a pracodawca żądaniu temu nie może się sprzeciwić.
"anpod" napisał:
moim zdaniem oznacza to, ze niewykorzystany urlop na ządanie nie przenosi się na kolejny rok...
"anpod" napisał:
tyle, ze to chyba zadna nowelizacja, ten przepis w takim brzmieniu, wydaje mi sie, wszedł razem z urlopem na zadanie w 2003 roku
temn przepis sie nie zmieniał urlop na żadanie nie może być urlopem zaległym!