Wtorek 24 maja 2022 Wydanie nr 5202

Cywilna procedura

Skarga o wznow. postęp. o orzecz. zakazu prow. dz. gosp....

Sandman napisał w dniu 30.12.2008 o godzinie 12:49:03 :

Jak w temacie:
Skarga o wznowienie postęp. zakończonego prawomocnym orzeczeniem w trybie 373 pr. upadł. i naprawczego.....
Jest przepis art. 229 pr. up. i nap.: w sprawach nieuregulowanych ustawą do postępowania upadłościowego stosuje się odpowiednio przepisy księgi pierwszej części pierwszej Kodeksu postępowania cywilnego, z wyjątkiem przepisów o zawieszeniu i wznowieniu postępowania.
art. 373 jest w tytule X cześci pierwszej ustawy noszącej nazwę:"PRZEPISY OGÓLNE O POSTĘPOWANIU UPADŁOŚCIOWYM I JEGO SKUTKACH". Wnioskuję więc, iż postępowanie z art. 373 jest elementem post. upadlościowego bądź jego skutkiem...Ergo nie można stosować do niego wznowienia. Czy są to słuszne wnioski?
Jeszcze dodam, że zgodnie z art. 376 Postępowanie w sprawach, o których mowa w art. 373 i 374, wszczyna się na wniosek wierzyciela, syndyka, nadzorcy sądowego albo zarządcy, a także Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów i Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego. W sprawach tych stosuje się przepisy o postępowaniu nieprocesowym.
Problemu nie mam jakiegoś dużego bo i tak skarga jest spóźniona, ale czy jest w ogóle dopuszczalna?
Z góry dzięki!

[ Dodano: Wto Gru 30, 2008 2:16 pm ]
EDIT:
Kwestia rozbija się o stosunek 229 do 376 puin....ten drugi jako szczególny znajdzie zastosowanie i przekierowuje do nieprocesu a tam czeka już 524 kpc....
Więc skarga jest dopuszczalna....chyba

SSR napisał w dniu 31.12.2008 o godzinie 02:02:19 :

Moim zdaniem należy tu stosować przepisy o nieprocesie, a zatem wznowienie jest jak najbardziej dopuszczalne. Nie przywiązywałbym większej wagi do tytułu części I ustawy, bo z niego niewiele wynika. W tej części (I) zawarte są 4 generalne odwołania do k.p.c. (nie licząc tych bardziej szczegółowych np. 30 ust 2, 40 ust 4, 58 ust 1 itp)
art. 35 - dotyczy postępowania o ogłoszenie upadłości,
art. 37 - dot. postępowania zabezpieczającego (w post o ogłoszenie upadłości)
art. 229 - dot. właściwego postępowania upadłościowego (po ogłoszeniu upadłości)
art. 376 - dot postępowania w przedmiocie zakazu

każdy z tych przepisów dotyczy odrębnego postępowania i nie należy ich mieszać tzn. w każdym z tych czterech postępowań stosujemy przepisy pun dotyczące tego właśnie postępowania + właściwe przepisy kpc, do których się odwołują.

to tak na szybko
ps.
sam zawieszałem tego rodzaju postępowanie na 177 pkt 6 w zw. z 13 § 2 k.p.c. i w zw. z 376 p.u.n. jak mi wnioskodawca nie wskazał aktualnego adresu uczestnika.

Sandman napisał w dniu 31.12.2008 o godzinie 09:21:22 :

Dzięki!

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.