Czwartek 26 maja 2022 Wydanie nr 5204

Cywilna procedura

zawinienie/ przepadek rękojmi

kate napisał w dniu 07.01.2009 o godzinie 18:35:05 :

Rozpoznawałam ostatnio sprawę po uchyłce Okręgu. Nabywca licytacyjny nie wpłacił reszty ceny nabycia w terminie (spóźnił się 1 dzień). Sąd stwierdził wygaśnięcie skutków przybicia i orzekł przepadek rękojmi. Nabywca złożył zażalenie powołując się na twierdzenie, że brak wpłaty nie nastąpił z jego winy. Okręg oddalił zażalenie co do wygaśnięcia skutków przybicia, a uchylił orzeczenie co do utraty rękojmi. W uzasadnieniu powołano się na stare postanowienie SN z 69 r. Jest w Lexie. Pofatygowałam się do Archiwum Akt Nowych, bo ten pogląd SN był dla mnie trochę kuriozalny i nieuzasadniony. Oczywiście zgodnie z moimi przypuszczeniami brak jest uzasadnienia dla takiego stanowiska; na zasadzie tak bo tak. Orzekłam utratę rękojmi z tym uzasadnieniem, że jest to następstwo ex lege i ja je tylko stwierdzam orzeczeniem deklaratoryjnym.
Jak jest w innych Sądach? Czy Wy badacie zawinienie orzekając przepadek rękojmi ? Zgodzę się, że mogę badać brak winy przy ewentualnym wniosku o przywrócenie terminu do
uiszczenia reszty ceny, ale nie wydając orzeczenie na podstawie art. 969 k.p.c.
Zawsze wydawało mi się, że jest to oczywiste, ale zauważyłam, że w każdym orzeczeniu SO, które wraca a dotyczy art. 969 k.p.c. nasz Okręg powołuje się na te postanowienie SN, i zaczęłam wątpić w moją pewność.

Joasia napisał w dniu 07.01.2009 o godzinie 20:52:41 :

W ogóle mi sie pogląd Twego Okręgu nie podoba. Stwierdzam przepadek rękojmi i już. Zgodnie z prostym jak byk i jednoznacznym przepisem.

kate napisał w dniu 13.01.2009 o godzinie 16:25:49 :

Dzięki za odzew. Dla mnie to też było do tej pory oczywiste. Ale jak widać rzeczy oczywiste nimi przestają być po orzeczeniach SO. Czekamy na wypowiedzenie się odnośnie mojego ostatniego postanowienia. Mam tylko nadzieję, że zostanie zaskarżone.

Pawnik napisał w dniu 13.01.2009 o godzinie 21:40:08 :

Przecież kpc nie odróżnia podstaw uchylenia skutków przybicia i utraty rękojmi. Są one takie same i jedno pociąga za sobą automatycznie drugie. Czy aby to orzecz SN było na tle kpc z 67 r., a nie poprzedniego k.p.c.?
A swoją drogą dość prawotwórczy ten SO ...

adab napisał w dniu 14.01.2009 o godzinie 22:27:31 :

jak to mówią niezbadane są wyroki sądu odwoławczego, ale przecież to jasne, że jak wygaśnięcie skutków przybicia i to i utrata rękojmii.

Tomasz Zawiślak napisał w dniu 15.01.2009 o godzinie 21:14:16 :

Koleżanka z pokoju podała mi taki przykład: Pani X wpłaciła rękojmie. Wygrała licytację nieruchomości. Miała obietnicę banku udzielenia kredytu. W międzyczasie bank zmienił politykę kredytową i oświadczył pani, że nie ma zdolności kredytowej. Pani X w nowych warunkach nie ma szans na uzyskanie kredytu w jakimkolwiek banku. Innych źródeł finansowania zakupu nieruchomości nie ma. Nie ma sensu występować z wnioskiem o przywrócenie terminu. Czy w takiej sytuacji przedstawiona wykładnia omawianego przepisu nie jest słuszna? Pytam trochę wbrew sobie, bo zacząłem mieć wątpliwości... Obecny kiedyś na forum bardzo często Ubilexibi używał w takich sytuacjach określenia "dobra wykładnia"

kate napisał w dniu 16.01.2009 o godzinie 00:19:01 :

Żartując - trzeba było zapoznać się zawczasu z rekomendacją T i S.
Takich przykładów możemy mnożyć, tylko czy rzeczywiście jest sens z uwagi na jasny przepis art. 969 k.p.c.
To stare orzeczenie SN dotyczyło stanu faktycznego sprzed wejście w życie k.p.c., ale w przepisach przejściowych wprowadzających k.p.c. akurat przewidziano zastosowanie nowych przepisów. Też byłam zdziwiona ..., ale sprawdzałam to. W tym postanowieniu nie ma zupełnie żadnego uzasadnienia dla takiego stanowiska. Postaram się je zeskanować i wkleić na forum. Może komuś się przyda. Ściągałam je z Archiwum Akt Nowych.
Czekam teraz na zażalenie mojego nabywcy. Mam tylko nadzieję, że je złoży. Nawet jak się spóźni, jestem skłonna przywrócić mu termin, byleby sprawa trafiła do SO, a potem może do SN z pytaniem prawnym.

[ Dodano: Pon Kwi 20, 2009 1:19 pm ]
No i chyba doczekamy się pytania do SN bo u nas Okręg we wszystkich ostatnich orzeczeniach gdzie uchylamy skutki przybicia i stwierdzamy przepadek rękojmi, zawsze porusza kwestię zawinienia. Rozstrzygając ponownie sprawę wyraźnie napisałam, że nie jest to takie oczywiste i skoro są wątpliwości to winni skierować pytanie do SN, zwłaszcza z uwagi na to stare orzeczenie.

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.