Czwartek 26 maja 2022 Wydanie nr 5204

Cywilna procedura

art. 61 par 1 (organizacje)

monikissima napisał w dniu 15.01.2009 o godzinie 14:23:27 :

Jak Wam się wydaje - czy na podstawie tego przepisu OPS ma prawo wystąpić o alimenty od jednej osoby na rzecz drugiej osoby, z całkowitym pominięciem stanowiska osoby uprawnionej? Uprawniony nie wiedział, że OPS zamierza wnieść sprawę, nie wie, o jaką kwotę OPS wnosił, nie bardzo chce tych alimentów od syna, bo zna jego sytuację.
Przepis dotyczący innych organizacji mówi bezpośrednio o zgodzie osoby, na rzecz której powództwo jest wytaczane. Podobnie jest ze wstąpieniem do toczącego się już postępwania. Ale w sytuacji art. 61 par 1 kpc nie wiem, jak jest i nigdzie nie znalazłam nic na ten temat.

Ignotus napisał w dniu 15.01.2009 o godzinie 15:11:42 :

Uważam, że skoro art. 61 par. 3, 4 i 5 wymagają zgody, to a contrario w opisywanym przypadku zgoda konieczna nie jest.
Jeśli chodzi o poglądy doktryny, to - art. 110 ust. 5 ustawy o pomocy społecznej (Lex) :
" Kierownik ośrodka może wytaczać na rzecz obywateli powództwa o roszczenia alimentacyjne.... Niezrealizowanie obowiązku alimentacyjnego nierzadko jest powodem poszukiwania wsparcia w instytucjach publicznych. Tymczasem pomoc społeczna powinna znajdować zastosowanie, gdy mimo własnej aktywności i wsparcia rodziny nie można przezwyciężyć trudności. Jeżeli istnieją osoby, które zgodnie z obowiązkiem alimentacji mogą dostarczyć osobie potrzebującej niezbędnych środków utrzymania, to ich powinności wyprzedzają świadczenia z pomocy społecznej. Uprawnienia do korzystania z tej pomocy należy zatem traktować jako wtórne i uzupełniające wobec alimentów. Możliwość wytoczenia powództwa w sprawie o alimenty przez kierownika ośrodka pomocy społecznej stwarza szanse na zaktywizowanie rodziny niewywiązującej się z obowiązków na rzecz osób najbliższych. Ustawa o pomocy społecznej wymaga zastosowania w postępowaniu o ustalenie alimentów odpowiednich przepisów k.p.c. o udziale prokuratora w postępowaniu cywilnym. Należy przez to rozumieć stosowanie uprawnień procesowych prokuratora do kierownika ośrodka pomocy społecznej. Wytaczając powództwo na rzecz osoby trzeciej, kierownik powinien ją wskazać w pozwie.... Jak wynika z przytoczonych przepisów, zgoda osoby uprawnionej do alimentów na wytoczenie powództwa nie jest potrzebna. Wskazane jest jednak powiadomienie tej osoby przed złożeniem pozwu lub też przeprowadzenie z nią rozmowy wyjaśniającej potrzebę wystąpienia z powództwem. "

Michał44 napisał w dniu 15.01.2009 o godzinie 15:24:37 :

Zgadzam się z Ignotusem, przez art 110 ust. 5 "w postępowaniu przed sądem stosuje się odpowiednio przepisy o udziale prokuratora w postępowaniu cywilnym", czyli raczej art. 55 i następne kpc.
OPS nie ma statusu organizacji społecznej, ale jest jednostką administracji publicznej wykonującą zadania własne lub zlecone art.110 ust 2 i 3

monikissima napisał w dniu 15.01.2009 o godzinie 20:51:47 :

Bardzo Panom dziękuję

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.