Czwartek 08 grudnia 2022 Wydanie nr 5400

Cywilna procedura

Upadek zabezpieczenia a hipoteka

Johnson napisał w dniu 02.02.2009 o godzinie 10:29:06 :

Mała konsultacja.
Załóżmy że wierzyciel uzyskał w toku procesu zabezpieczenie roszczenia pieniężnego poprzez wpisanie hipoteki przymusowej. Założymy, że potem uzyskał prawomocny wyrok na to roszczenie.
I teraz mamy art. 754 [1] kpc:  "Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej albo jeżeli sąd inaczej nie postanowi, zabezpieczenie udzielone według przepisów niniejszego tytułu upada po upływie miesiąca od uprawomocnienia się orzeczenia uwzględniającego roszczenie, które podlegało zabezpieczeniu"

Po pierwsze:
co oznacza "upadek hipoteki" w takim wypadku ?
i po drugie:
załóżmy że wierzyciel wszczął egzekucję z nieruchomości w tym terminie miesięcznym, to czy jego wierzytlność jest zabezpieczona hipoteką "z zabezpieczenia", czy też by zabepieczyć wierzytelność hipoteką musi wpisać się ponownie, ale już na podstawie prawomocnego tytułu wykonawczego?

Jakie opinie?

kzawislak napisał w dniu 02.02.2009 o godzinie 14:33:19 :

Upadek zabezpieczenia a nie upadek hipoteki - czyli po miesiącu od dnia uprawomocnienia się orzeczenia uwzględniającego roszczenie - można domagać się wydania postanowienia stwierdzającego upadek zabezpieczenia (art. 754 1 par. 3 kpc) i w oparciu o takie orzeczenie - wykreślenia hipoteki.

W mojej ocenie ten miesiąc służy właśnie temu, aby podjąć dalsze czynności egzekucyjne w sprawie, w której wykonano tytuł zabezpieczenia. Jeżeli zatem wierzyciel w tym czasie wszczął egzekucję z nieruchomości to ma on roszczenie zabezpieczone hipoteką bez potrzeby ponownego jej ustanawiania. Do takich wniosków skłania cel, jaki przyświecał ustawodawcy przy wprowadzeniu art. 754 [1] ... nie znam sie jednak na postępowaniu wieczystoksięgowym, więc nie wiem jak sprawa wygląda z tego punktu widzenia!

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.