Czwartek 26 maja 2022 Wydanie nr 5204

Cywilne materialne

Częściowa nieważność testamentu ustnego

Tomasz Zawiślak napisał w dniu 09.02.2009 o godzinie 17:24:15 :

Spadkodawca sporządził testament notarialny w którym powołał do dziedziczenia wnuka X. Po kilku latach oświadczył swoją ostatnią wolę w formie ustnej (art. 952 par. 1 kc). Ten drugi testament od pierwszego różnił się tylko tym, że dodatkowo zawierał klauzulę o wydziedziczeniu innego wnuka - Y. Wśród trzech świadków była córka pana X i jego zięć. W świetle art. 957 par. 1 kc testament ustny jest nieważny. Pytanie jednak brzmi: Cały, czy tylko w zakresie rozporządzenia majątkiem na wypadek śmierci? Czy wydziedziczenie, które niewątpliwie jest korzystne dla pana X w potocznym rozumieniu, jest "ostanowieniem, które przysparza korzyści tej osobie" w rozumieniu art. 957 par. 2 kc? Wydaje mi się, że z treści testamentu nie wynika, że bez nieważnego postanowienia spadkodawca nie sporządziłby testamentu danej treści, bo tak naprawdę to o wydziedziczenie chodziło! Można sobie chyba wyobrazić sytuację, że ktoś jednym testamentem powoła kogoś do dziedziczenia, a kolejnym wydziedzicza inną osobę.

Johnson napisał w dniu 09.02.2009 o godzinie 17:54:39 :

"Tomasz Zawiślak" napisał:


Czy wydziedziczenie, które niewątpliwie jest korzystne dla pana X w potocznym rozumieniu, jest "ostanowieniem, które przysparza korzyści tej osobie" w rozumieniu art. 957 par. 2 kc?


Jest. Nie będzie musiał płacić zachowku. To ma jak najbardziej wymiar majątkowy.
A poza tym czuje że coś kombinują

[ Dodano: Pon Lut 09, 2009 6:45 pm ]
A swoją drogą co ci za różnica. Po co zastawiasz się w postępowaniu o stwierdzenie nabycia spadku czy postanowienie testamentu o wydziedziczeniu jest ważne, czy nie. To nie ma znaczenia. Na pewno nieważne jest to drugie czyli powołanie do dziedziczenia. Stwierdzasz nabycie spadku zgodnie z pierwszym testamentem, a kwestią wydziedziczenia będzie się zajmował ewentualnie ten kto będzie miał sprawę o zachowek. No chyba że to ty zajmujesz się zachowkiem

Tomasz Zawiślak napisał w dniu 10.02.2009 o godzinie 14:12:12 :

Nie zajmuję się zachowkiem, ale czasami lubię się pozastanawiać Trochę na tej samej zasadzie jak ci co się zastanawiają jak najtaniej dokonać działu spadku czy zniesienia współwlasności...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.