Piątek, 11 października 2024
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 6073
Piątek, 11 października 2024

Forum sędziów

Częściowa nieważność testamentu ustnego

Tomasz Zawiślak
09.02.2009 17:24:15

Spadkodawca sporządził testament notarialny w którym powołał do dziedziczenia wnuka X. Po kilku latach oświadczył swoją ostatnią wolę w formie ustnej (art. 952 par. 1 kc). Ten drugi testament od pierwszego różnił się tylko tym, że dodatkowo zawierał klauzulę o wydziedziczeniu innego wnuka - Y. Wśród trzech świadków była córka pana X i jego zięć. W świetle art. 957 par. 1 kc testament ustny jest nieważny. Pytanie jednak brzmi: Cały, czy tylko w zakresie rozporządzenia majątkiem na wypadek śmierci? Czy wydziedziczenie, które niewątpliwie jest korzystne dla pana X w potocznym rozumieniu, jest "ostanowieniem, które przysparza korzyści tej osobie" w rozumieniu art. 957 par. 2 kc? Wydaje mi się, że z treści testamentu nie wynika, że bez nieważnego postanowienia spadkodawca nie sporządziłby testamentu danej treści, bo tak naprawdę to o wydziedziczenie chodziło! Można sobie chyba wyobrazić sytuację, że ktoś jednym testamentem powoła kogoś do dziedziczenia, a kolejnym wydziedzicza inną osobę.

Johnson
09.02.2009 17:54:39

"Tomasz Zawiślak" napisał:


Czy wydziedziczenie, które niewątpliwie jest korzystne dla pana X w potocznym rozumieniu, jest "ostanowieniem, które przysparza korzyści tej osobie" w rozumieniu art. 957 par. 2 kc?


Jest. Nie będzie musiał płacić zachowku. To ma jak najbardziej wymiar majątkowy.
A poza tym czuje że coś kombinują

[ Dodano: Pon Lut 09, 2009 6:45 pm ]
A swoją drogą co ci za różnica. Po co zastawiasz się w postępowaniu o stwierdzenie nabycia spadku czy postanowienie testamentu o wydziedziczeniu jest ważne, czy nie. To nie ma znaczenia. Na pewno nieważne jest to drugie czyli powołanie do dziedziczenia. Stwierdzasz nabycie spadku zgodnie z pierwszym testamentem, a kwestią wydziedziczenia będzie się zajmował ewentualnie ten kto będzie miał sprawę o zachowek. No chyba że to ty zajmujesz się zachowkiem

Tomasz Zawiślak
10.02.2009 14:12:12

Nie zajmuję się zachowkiem, ale czasami lubię się pozastanawiać Trochę na tej samej zasadzie jak ci co się zastanawiają jak najtaniej dokonać działu spadku czy zniesienia współwlasności...

kreaounds
19.07.2009 o 12:45

Dobry wieczór Panie i Panowie Sędziowie!
Potrzebuję Waszej pomocy w sprawie, której jestem stroną. (Jeśli administrator przesunie mój wątek do działu Help for student nie obrażę się…) 🙏🏻

Sprawa rzecz jasna cywilna.

Otrzymałem wyrok pierwszej instancji, mój „rofesjonalny pełnomocnik” nie spisał się. Jestem z niego niezadowolony i chcę mu cofnąć pełnomocnictwo, zabrać dokumenty i pójść dwie ulice dalej do innej kancelarii, ale nagli mnie termin na odwołanie. Nie chcę oczywiście, aby je pisał mój dotychczasowy pełnomocnik.

Jak wygląda zatem procedura zmiany pełnomocnika. Nowy adwokat musi w końcu zapoznać się z kilkoma tomami akt, a na to potrzeba czasu - czas na odwołanie biegnie…

Wiem, że termin na odwołanie jest określony w ustawie. Czy sąd w takim wypadku (zmiana pełnomocnika, który musi zapoznać się z aktami) może go wydłużyć? Jeśli tak, to o ile?

Darkside
19.07.2009 o 13:23

sorrki ale porad prawnych nie udzielamy ❌

kreaounds
19.07.2009 o 13:44

Po poradę prawną pójdę do nowego adwokata w poniedziałek, ale od Was chciałem się dowiedzieć czego mogę się spodziewać.

Co do porad prawnych. Gdybyście ich udzielali to na pewno zarobilibyście więcej niż w sądzie.

Pozdrawiam.

Darkside
19.07.2009 o 15:27

co innego pomoc w rozwiązywaniu kazusów na poziomie akademickim, co innego pomoc w konkretnej sprawie.