Piątek 03 kwietnia 2020 Wydanie nr 4421

Karne procedura

pokrzywdzony a posiedzenie w przedm. wniosku z art. 58 kpw.

alutka napisał w dniu 04.03.2009 o godzinie 00:00:51 :

Czy zawiadamiacie o posiedzeniu w przedmiocie wniosku obwinionego o skazanie bez rozprawy na podst. art. 58 § 1 i 2 kpw pokrzywdzonego, który nie ustanowił się oskarżycielem posiłkowym?
Prof. Tomasz Grzegorczyk w komentarzu do KPW pisze, że zawiadamia się tylko pokrzywdzonego, który ustanowił się oskarżycielem posiłkowym i uzasadnia to regulacją zawartą w art. 26 § 3 kpw.
U mnie zdania są podzielone: część sędziów uważa, że pokrzywdzonego zawiadomić trzeba zawsze nawet, jeśli nie ustanowił się oskarżycielem posiłkowym, inni zaś sędziowie stoją na stanowisku, że zawiadamia się tylko pokrzywdzonego, który złożył oświadczenie o działaniu w sprawie w charakterze oskarżyciela posiłkowego.
Jak sprawa się ma w Waszych sądach?

Brus napisał w dniu 04.03.2009 o godzinie 00:09:31 :

Zawiadamiamy tylko tych, którzy się zgłosili jako oskarżyciele posiłkowi (zawsze czekamy aż upłynie im termin do zgłoszenia się przed rozpisaniem sprawy). Argumentacja jak u prof. Grzegorczyka.

A Ci sędziowie, którzy mają u Ciebie Alutka zdanie przeciwne, jakoś je uzasadniają?

censor napisał w dniu 04.03.2009 o godzinie 00:35:03 :

Uważąm, że nie ma uzasadnienia dla stanowiska przeciwnego. Z kpow wynika, że zawiadamia się tylko "osiłków".

Markiel napisał w dniu 04.03.2009 o godzinie 08:29:19 :

robimy tak jak Brus i censor

Alicja napisał w dniu 04.03.2009 o godzinie 16:43:56 :

U mnie jest tak samo jak u w/w Panów

ida napisał w dniu 04.03.2009 o godzinie 17:02:59 :

i u mnie

alutka napisał w dniu 04.03.2009 o godzinie 20:05:40 :

"Brus" napisał:

Zawiadamiamy tylko tych, którzy się zgłosili jako oskarżyciele posiłkowi (zawsze czekamy aż upłynie im termin do zgłoszenia się przed rozpisaniem sprawy). Argumentacja jak u prof. Grzegorczyka.

A Ci sędziowie, którzy mają u Ciebie Alutka zdanie przeciwne, jakoś je uzasadniają?

Ja zawiadamiam tylko pokrzywdzonych - oskarżycieli posiłkowych, czyli tak jak rzecze prof. Grzegorczyk i szanowni forumowicze, którzy do tej pory zabrali głos w tym temacie.
Sędziowie o odmiennym zdaniu w moim sądzie nie powołują się na konkretne przepisy, po prostu twierdzą, że zawsze zawiadamiali wszystkich pokrzywdzonych niezależnie czy zgłosili oni swój udział w sprawie jako oskarżyciele posiłkowi czy też nie i się tego w dalszym ciągu trzymają zawiadamiając wszystkich.

Brus napisał w dniu 04.03.2009 o godzinie 21:14:59 :

Wygląda na to, że myli im się procedura wykroczeniowa z karną

Darkside napisał w dniu 04.03.2009 o godzinie 21:42:49 :

U mnie zawiadamiani są tylko posiłkowi (przynajmniej jeszcze w czerwcu 2008 tak było gdy byłem w grodzkim).

Ama napisał w dniu 04.03.2009 o godzinie 22:35:56 :

też zawiadamiam tylko posiłków ... pokrzywdzonych nie-posiłkowych o pos. w trybie 58 nie, o rozprawie tak

censor napisał w dniu 04.03.2009 o godzinie 23:25:18 :

W wątku chodziło o posiedzenie w trybie art.58 kpow.
A z rozprawą - to Ama ma rację, bo jest przedziwaczny i nie znajdujacy uzasadnienia ani korelacji z pozostałymi regulacjami, także karnoprocesowymi, art.65 par.1 kpow. Po cóż bowiem zawiadamiać pokrzywdzonego niebędącego posiłkiem, gdy jako strona już nie zaistnieje, bo mu upłynął termin z art.26 par.3 kpow?

agnieszka5 napisał w dniu 05.03.2009 o godzinie 12:13:14 :

My też zawiadamiamy tylko oskarżycieli posiłkowych.

Jeżeli natomiast chodzi o rozprawy, to oczywiście zawiadamiamy i jeżeli jest to kolejny termin, to pokrzywdzeni często dopytują, czy mają obowiązek, czy muszą, a jak się już stawią, to nie rozumieją, dlaczego nie mogą zadawać pytań, składać wniosków dowodowych, skoro przecież zostali zawiadomieni, że mogą przyjść.

censor napisał w dniu 05.03.2009 o godzinie 12:37:45 :

Dlatego niezbędna jest interwencja ustawodawcy w celu wyeliminowania pokrzywdzonego z art.65 par.1 kpow.

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.